1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hekimlerin eğitim karşısındaki tavrı

Konusu 'Sağlık Eğitimleri ve Sunumlar' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba
    fab. yeni bir hekim işe başladı.osgb den geliyor.eğitimleri verdim diye göster çünki bunun bir sonu yok sürekli işçi sürkülasyonu olduğu için diyor.bir de eğitime başlandığında 4 saati birden vermek gerek diye söylüyor.ben 2 saat 2 sat eğitim sürelerini bölerek anlatabiliriz dedim olmaz diyo yönetmelikte öyle yazmıyo diye de ısrar ediyo.yahu ben şimdi ne yapayım bu doktorla.ve dediği doğrumudur 4 saat eğitimi bir günde vermek zorundamıdır.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  3. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Birşey yapmana gerek yok doktora.Yıllık eğitim planını revize et ve yeni gelen doktora da imzalat. Eğitim vereceği tarih geldiğinde bırak vermesin eğitimi, bu onu bağlar.Sen işine bak ve eksiksiz yapmaya çalış.Forumda da bu konu birçok defa tartışıldı.Müfettişler eğitimleri 4 saat ve katları olarak istemektedir.Konuyla ilgili bu yönetmeliği okumanda fayda var.İyi çalışmalar.

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 –
    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Kesınlıkle zorundasın 2 saat olmaz. sana bılırkısı raporu yollayayım 2 ser saat verıldıgı ıcın aslı kuurlu gorulmus uzman
  5. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bir defada dört saaat ders verilemeyeceğini sizde bende biliyoruz.formlarda süre 4 saat gösteriliyo ama mak. 2-2.5 saat eğitim anca verilebiyo.sıkıntı doktorun hiç eğitim vermeyelim demesinde.ben hekimleri anlayamıyorum risk değerlendirmesinde katkıları yok normal görevlerini yapmıyorlar bir de peşlerinden biz koşuyoz şunu yapın bunu yapın diye..
    vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.biz bu dilim içerisindeyiz
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sen eğitimi ver.
    Eğitmen ismi olarak sadece kendininkini belirt.
  7. metehan16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91199
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bu 4 saat saçma değilmi? günde 4 az geliyor 8 çok oluyor. günde 6 saat vermek istiyoruz. bu yönetmeliğe takılıyoruz? Ne yapıcaz???
  8. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4*1,5 = 6 saat sonuçta 6 saat 4 saatin 1,5 katı tam katı dememiş, böyle saçma yönetmeliğe böyle saçma savunma yapılabilir anca bende 6 saat 6 saat veriyorum başka türlü olmuyor bazı yerlerde
  9. merterdogan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TANIM: Bir doğal sayının kalansız böldüğü sayıların tümüne o sayının katları denir. Örneğin 2 sayısının katları: 2, 4, 6, 8, 10, 12, ...
  10. mesut turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12845
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o zaman 4 saat kuralına benden çözüm yok :D
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o hekime deki hayatında hiç eğitim vermiş mi yada vermişse 4 saat vermiş mi?İşleri güçleri arstislik bide para makinesi ile para saymak..uzmanın sırtından geçine geçine nolcak bu halleriniz...
  12. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Ayda bir saat gidilen yerler var 4 saat eğitim verince 3 ay gitmemek lazım o zaman, yeni eleman girerse işe 3 ay bekle diyelim :)
  13. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işte bende onu diyorum. 2şer saatten sana eğitim günü ve saatini ayarlıyorum toplamda 4 saatlik eğitimi tamamlatıcam diyorum yok diyo.her yeni gelene eğitim vereceksin filan sıkıntı ve yetişemezsin diyo bende içimden onlara bir sürü şey diyom ne yapayım
  14. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    "her yeni gelene eğitim vereceksin filan sıkıntı ve yetişemezsin" demek ne kadar işini savsaklamak anlamına geliyor zaten bu işten para aldığını hatırlatmak gerekiyor kendisine.Gerçi mesleğini küçük görmek değil amacım ama açık kalp ameliyatına girmesi beklenmiyor.Bence siz kendi eğitiminizi verin vermezse vermesin zorlamaya gerek yok
  15. yaşarsalur İSGforum Üyesi

doktor paso yatıyor dünyaları götürüyor vay arkadaş bu kanun onlara çıkmış resmen
  16. yunus ekinci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haksızlık bu iş kazası yaşandı mı uzman ipin ucunda hekim ise sorgulanmıyor bile,birde bu hekim zorunluluğu yüzünden bireyselde çalışamıyoruz.Kaldırılmalı hekim zorunluluğu
  17. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu sene capslar moda :)

EĞİTİM Mİ :)
  18. Mustafa ESEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    000000
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Çözüm basit yıllık eğitim planında her eğitim başlığında eğitimi kimin vereceğini belirt örneğin :
    iş güvenliği uzmanı olarak :
    1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma

Bu eğitimleri uzman olarak sen ver burada dikkat edeceğin nokta bir günde 4 saati geçme eğitiminde 1 saat eğitim 5, 10 dakika ara vererek eğitimlerini tamamlayabilirsin ve sadece kendin bu konu başlıklarını içeren eğitim katılım blgesi hazırlaya bilirsin ve işveren veya vekili ile sen imzala sadece dr a imzalatma yıllık eğitim planında diğer konular onun sorumluluğunda olduğundan kendisi versin eğitimini ve katılım belgesini kendisi hazırlasın sonuçta işveren veya vekili onu yıllık eğitim planında bu eğitimlerde görevlendirmiştir sorumluluk onun (yııllık eğtim planında işveren veya vekili ,iş güvenliği uzmanı ve doktorun imzası olsun )
  19. Mustafa ESEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    000000
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Gelelim asıl sıkıntı olan bilir kişinin uzmanı eğitimlerde hep suçlu bulması olayını nasıl aşacağimiza

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat olarak her çalışan için düzenlenir.

Şeklinde eğitimlerin verilmesini söylemektedir bir işyerine iş güvenliği uzmanı olarak atandığımızda isg kurulu yok ise hızlı bir şekilde bu eğitimleri vermemiz gerekiyor ve bu eğitimler bitene kadarda bir iş kazası olmasın mahkemeye düşmeyeyim diye DUA etmeyi ihmal etmeyin ( malesef bilirkişi bizi suçlamasın yıllık eğitim planı yapsanız bile yönetmelikte belirtilen sürelerde eğitim vermediği için uzmanlar suçlanmakta )
    Hoş eğitim verince bir kaza olmayacak diye bişey de yok.

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat, bu 8 saatin 4 saatini biz kalan 4 saatini işyeri hekimi (iş güvenliği uzmanı olarak 1 günde eğitiminizi verin daha sonra yıllık eğitim planında devam edin )

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat, bu 12 saatin 8 saatini biz kalan 4 saatini işyeri hekimi (iş güvenliği uzmanı olarak 2 günde eğitiminizi verin daha sonra yıllık eğitim planında devam edin )

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    bu 16 saatin 12 saatini biz kalan 4 saatini işyeri hekimi (iş güvenliği uzmanı olarak 3 günde eğitiminizi verin daha sonra yıllık eğitim planında devam edin )
  20. meralce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Genelleme yapmasanız derim..Beş parmağınız bir mi ??