1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hekimlerin eğitim karşısındaki tavrı

Konusu 'Sağlık Eğitimleri ve Sunumlar' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hekimlerin belirgin özellikleri :

1) Ana meslek kişiye göre değişiyor (tüpçü, balıkçı, iddiacı, pastacı, networking pazarlamacısı, hayvan yetiştiriciliği vs...) illa ki bir ANA MESLEK var.

2)Yan meslek işyeri hekimliği
  2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sorunun kaynağı şu: İş Müfettişleri hekim değil, teknik tabanlı. Bu nedenle İş Sağlığı ile ilgili çok detaylı soru sormuyorlar. Bence İş Müfettişleri ile beraber bu konuda yetkin doktorlar da bağımsız olarak denetime katılmalı.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bence liyakatli doktorlardan iş müfettişi alımı yapılmalı... Teknik ve Sağlık konuları birlikte teftişe tabi tutulmalı...
  4. meralce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
  5. meralce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
  6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Hastanemiz ISO denetimlerine daha önceleri TSE'den mühendis arkadaşlar gelirdi.Çok detaylı denetim yapmalarıyla beraber denetimin tıbbi yönü biraz eksik kalırdı. TSE denetimlerinde bir süredir TSE mühendisleri ile beraber değişik üniversite hastanelerinden akademik kariyeri güçlü olan hocalar da denetime katılıyor.Bu denetim daha faydalı oluyor.Çalışma Bakanlığı bu yolu izleyebilir.
  7. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    şimdi ben çok merak ediyorum bu mevzuatı hazırlayan ne düşünmüş acaba 4 saat ve katlarını neye göre bulmuş şimdi ben aynı gün
    temel ilkyardım:2 saat
    meslek hast.:2 saat versem 4 saat ediyor mevzuata UYGUN OLUYOR ama 1 gün 2 saat ilkyardım başka bir günde 2 saat meslek hast. eğitimi versem mevzuata aykırı bana biri bunu anlatsın yeter yoksa hekimlere çamur atarak o yapmıyor napacam diye uğraşmanıza gerek yok 5 ayrı uzmanla çalışıyorum hepsi aynı değil kimi hiç eğitim vermeden sertifika çıkarıyor kimi 2-3 saat anlatıyor kimi 30 dk veriyor 4 saat yazıyor herkes kendi işini yapsın hekim yapmıyorsa işini o düşünsün yok mevzuata aykırı hareket ettiğini düşünüyorsanız o hekimle çalışmayın
  8. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne güzel işinizi yapıyorsunuz tebrik ederim sizi ama dikkat ederseniz konu başlığını açan kişi ve diğer yorumları yapan kişiler; tüm hekimler için dememiş. Herkes rahatsızlığını dile getirmek özgürlüğüne sahiptir. Sizde uzmanlardan şikayetçi oluyorsunuz ve eminim bu şikayetinizden hiçbir uzman rahatsız olmayacaktır. Çünkü bizde biliyoruz layıkıyla bu işi yapmayan uzmanlar var. Ayrıca uzmanların hekim seçme yetkisi var mı ki o hekimle çalışmak istemiyorum diyebiliyoruz :S
  9. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    tabiki eleştiri olabilir ancak eleştiri dozu hakaret,aşağılama vb boyutlara gitmeden yapılmalı siz bu cümleden ne anlıyorsunuz;

Hekimlerin belirgin özellikleri :

1) Ana meslek kişiye göre değişiyor (tüpçü, balıkçı, iddiacı, pastacı, networking pazarlamacısı, hayvan yetiştiriciliği vs...) illa ki bir ANA MESLEK var.

2)Yan meslek işyeri hekimliği
  10. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    bu arada siz işinizi yapıyorsunuz demişsiniz ama bende tam anlamıyla layıkıyla yapamıyorum 4 saat ve katları diye mevzuat hazırlayan arkadaşlar hiç sahaya inmemiş belli işverene eğitim vermemiz lazım dediğimde ( görevim olmayan polk. lerden fırsat bulursam) surat düşüyor ne kadar sürecek 4 saat dersem gülüyor şaka sanıyor biraz pazarlıkla 1.5-2 saatte anlaşıyoruz ancak ya öğle arası yada 3-4 çayına denk getireceksin diyor bu sefer orda başlıyoruz pazarlığa hadi onuda atlattık diyelim bu sefer çalışanların bir kısmını yolluyor diğerleri nerde? e makine durmaz onlar gelemez haydaa!! neyse diyosun onlara bir sonraki sefere vereyim diyorsun tam başlıyosun bu sefer çalışanlar homurdanıyor ne kadar sürecek,saat geçiyor vs neyse 1 saat olmuyorki konu dağılmaya başlıyor gardınız düşüyor artık 4-5 saat anlatacağınız konuyu 1 saatte anlatıp bırakıyorsunuz daha bir sürü problem var da uzatmayayım eğitim yönetmeliğinin acilen düzeltilmesi lazım toplam bir eğitim saati olabilir ancak bu 4 saat olayı baştan aşağı saçmalıktır aylık 1 saat çalışma yaptığım yerde zaten sağlık gözetimi-defteri yaz-işverene eksikleri ilet-işçilerle sorunlarını konuş derken 1 saat bile yetmiyor eğitimi nasıl vereyim zaman ayırıp vermeye kalkıyorsun 4 saat?? sonra 3 ay gitmemem lazım ki o zaman da gelmedin gitmedin problemi oluyor,size ücret ödemek istemiyor hadi anlayışlı birine denk geldiniz bu seferde benim içim rahat değil işyerine 4 ayda bir uğramaya e arada işe girip çıkan oluyor bu sefer ona yetişemiyorsunuz nerden tutsam elimde kalıyor ama yok şimdi çıkar bazı arkadaşlar ben şöyle eğitim veriyorum böyle eğitim veriyorum işimi yapıyorum isterseniz yaparsınız bunlara karnımız tok kimse kimseyi kandırmasın bu işin 4 ayağı var 3 ü sakat( işveren-işçi-devlet) siz istediğiniz kadar sağlam olun biri iterse düşersiniz Allah herkese kazasız,sorunsuz işini yapmayı nasip etsin
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Başlık çok can alıcı olmalı ki forumdaki tartışmalara hekimlerin de katılımlarını sağlamayı başardık :) Hekimler genelde okuyucu modundaydılar artık iki satır da olsa yazmaya başladılar. Bu sevindirici bir gelişme @Erkan Dündar
  12. vagus61 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8564
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    daha önce de yazıyordum burda hekimler niye yazmıyor ben size söyliyim her konuda hekimlerden şikayet eden çamur atan bir platform olmuş uzun süredir yazmıyordum yine böyle bir mevzudan dolayı yine aynı şeyi yapıyorsunuz istemiyorsanız kapatın hesapları rahatlayın yok burda insanlar tartışsın istiyorsanız da sürekli elinizde kılıçla beklemeyin
  13. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilk şikayeti dile getiren birisi olarak doktoru osgb ye şikayet ettim ve artık bizimle çalışmıyor.bu nereye kadar çözüm olacak.her gelene aynı muameleyi yaparsam bunun sonu yok.eğitim vermemesi sadece görünen dağın ön yüzüydü.doktora dolabndaki eksiklikleri belirle ,kontrollerini yap diyorum bana sen kontrol et aldır diyo.her doktor aynı değil tabi ki ama ben bugüne kadar üretime giripde(dört doktor dan bahsediyom) burda şunlar eksik olmuş,şu önlemler alınmalı filan diyen görmedim.buda ayrıca bir başka olay
  14. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğer bu şekilde söylüyorsanız doktorun verdiği cevap bence gayet normal...Zira direkt sorumluluk alanıma giren bir konuda böyle bir yaklaşım beni rahatsız ederdi.
  15. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyeri hekimi benim bildiği kadarıyla risk değerlendirmesine katılır,hijyen kontrollerini yapar,ecza dolabı ve diğer sağlık için gerekli olan şeylerin kontrolünü yapar.bunları bende yapmayı biliyorum da o zaman yazdığm bunca şey niye.sadece eğitim versin ilaç yazsın gitsin.oh ne ala.benim görevlerim nelerse ben yerine getiriyorsam oda aynı şekilde bunlara katılmak yardımcı olmak zorundadır.ben ona odasında dolap verip gerekli malzemeleri koymuşsam oda bir zahmet baksın neler var neler yok diye.
    • İşyerinde yürütülecek sağlık hizmetleri ile ilgili olarak yıllık çalışma planı hazırlayarak işverenin onayına sunmaktan, onaylanan planı işyerinde ilan etmek, ayrıca SGK’ya göndermekten,,
    • İşyerinde yürütülen sağlık hizmetleri ile ilgili olarak yapılacak denetimlerde incelenmek üzere her yıl yıllık değerlendirme raporu hazırlamak ve bir nüshasını İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne göndermekten,
    • İSGK ile İş Güvenliği Uzmanı ve çalışanların temsilcileriyle işbirliği içinde çalışmaktan,
    • Büyük kazalar ve doğal afetlere karşı acil eylem planı hazırlanması ve uygulanmasında ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaktan,
    • Çalışanlara acil müdahale gerektiren durumlarda veya kazaya uğrama durumlarında ilkyardım ve acil tedaviyi organize etmek, yürütmek ve diğer sağlık kuruluşlarıyla işbirliği yapmaktan,
    • İşyeri yöneticilerine, ISGK üyelerine, çalışanlara ve temsilcilerine genel sağlık ve iş sağlığı konularında eğitim ve danışmanlık vermek ve bu eğitimlerin sürekliliğini sağlamaktan,
    • Yürütülecek her türlü sağlık gözetimi ve hizmeti faaliyetleri ile ilgili olarak çalışanları bilgilendirmek ve onaylarını almaktan,
    • Çalışma ortamı ve çalışanların sağlık gözetimine ait bütün bilgileri kayıt altına almak ve belgeleri muhafaza etmekten,
    • Çalışanların sağlık bilgileri, yaptığı işler ve çalıştığı ortamdaki maruziyet bilgileri ile bu maruziyetlerin değerlendirme sonuçlarını kişisel sağlık dosyalarında saklamaktan, ve çalışanların kişisel sağlık dosyalarını işten ayrılma tarihinden itibaren 10 yıl boyunca saklamaktan
    • İşyerinde meydana gelen bütün kazalar ve meslek hastalıklarını kaydetmek. Kaza ve meslek hastalıklarının kayıtlarını değerlendirerek kaynaklarını belirlemek ve bunlara yönelik önlemler geliştirmekten
    • Çalışma ortamı şartlarını (sıcaklık, aydınlatma, toz, havalandırma, gürültü, vb.) sürekli olarak izlemekten,
    • Sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak üzere işyerlerinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik risklerin belirlenmesi, ortadan kaldırılması için gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu amaçla ölçüm, analiz ve kontrollerin yapılmasını sağlamak için yönetime önerilerde bulunmak, alınan sonuçların çalışanlar yönünden değerlendirmesini yapmak. Bu hizmetlerin yürütülmesinde ve İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı’nda öngörülen tedbirlerin uygulanmasında İş Güvenliği Uzmanı ile işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmaktan,
    • Çalışanların işe giriş ve periyodik muayenelerini yapmaktan,
    • İşyerindeki İSGK’ya katılarak çalışma ortamı ve çalışanların sağlığının gözetimi ile ilgili gerekli açıklamalarda bulunmak, danışmanlık yapmak ve kurulda alınan kararların uygulanmasını izlemekten,
    • Sağlık nedeniyle üç haftadan uzun veya meslek hastalıkları veya iş kazaları nedeniyle veya sık tekrarlanan işten uzaklaşmalarda, işe dönüş muayenesi yapmak.
    • Kronik hastalığı olanları daha sık aralıklarla muayene etmek, gerekli tetkikleri yaptırmak ve koruyucu önlemlerin alınması hususunda gerekli işlemleri yapmaktan,
    • Gerekli portör muayeneleri, laboratuvar tetkikleri ve radyolojik muayeneleri yaptırmak.
    • İşyerinde kullanılan, tüketilen maddeleri kontrol ve izlemek için aralıklı olarak inceleme yaparak etmenleri belirlemek, değerlendirmek ve kontrol önlemleri geliştirmekten,
    • Çalışanlara hastalanmaları durumunda günlük poliklinik hizmeti vererek ayaktan tedavilerini düzenlemek, gereğinde istirahat etmelerini sağlamak, gerekiyorsa sevk ederek hastaneye başvurmalarını sağlamak, hastalıklarını izlemekten,
    • Gerekli günlük işyeri hemşireliği hizmetleri ve izlemlerini yürütmekten,
    • İşyerinin genel hijyen koşullarını devamlı izleyerek ve denetleyerek işyerindeki bütün birimlerde çalışanların sağlığını koruyup geliştirecek biçimde düzenlenmesi, çalışana sağlıklı bir ortamda ve yürütülen işin gerektirdiği kaloriyi karşılayacak nitelikte yemek sunulması, içme suyu imkanı sağlanması, soyunma odaları, banyo, lavabo ve tuvaletler, mutfak, yemekhane, saklama yerleri ve çay ocaklarının bakımlı ve temiz olması ve genel temizlik donanımının temin edilmesi ve sürdürülmesi için gereğini yerine getirmek.
    • İş ve çalışan uyumu (ergonomi) ve iş psikolojisi konularında çalışmalar yapmak. İş ve çalışanın uyumunu sağlamak için çalışanların sağlığının, yapılan iş ve işlemler ile çalışma ortamındaki çeşitli stres faktörlerinden olumsuz yönde etkilenmesi olasılığına karşı inceleme ve araştırmalar yapmaktan,
    • Herhangi bir hastalık veya kaza ya da periyodik muayene sonrasında eski işinde çalışması sakıncalı bulunan çalışanın, mevcut sağlık durumuna uygun bir işte çalıştırılmasını sağlamaktan,
  16. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Arkadaşlar merhaba,
    Herkes yaptığı işi doğru düzgün yapmış olsa zaten bunlar konuşulmaz.Başlık altında yorum yazan herkesin kısmen haklı olduğu taraflar var.İşlerini hakkıyla yapmayan İş Güvenliği Uzmanları olduğu gibi İşyeri Hekimleride var.70 yaşına yaklaşmış eğitim veren işyeri hekimi ,30 yaşında sağlık eğitimin diğer sağlık personeline yaptıran işyeri hekimi var.Yada suya sabun karışmayan işyeri hekimide var.Eğitim,kontrol denetim ve işverene tavsiyelerde bulunmayan iş güvenliği uzmanlarıda var.İşlerini canavar gibi yapanlarıda biliyorum.
    Bu işin ayrılmaz iki parçası İGU ve İH benzetme yapacak olursak bir elmanın diğer yarısı gibi.
    Birbirimize çamur atmak yerine işimizi daha iyiye nasıl taşıyabiliriz bunları tartışır konuşur hale gelmemiz gerekiyor.
    İşyeri Hekimlerinin forumda daha aktif bulunmasını isterim.
    Kazasız günler dileklerimle.
  17. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sorumluluk duyarak çalışan,çalışmayan uzman yada hekim zamanla ayrışır,kendilerini belli eder...
    Ama uzman yada hekim arkadaşlarımızın eksik,yanlış yada hatalarını bulur bulmaz kötülemek bizi dahamı iyi yapıyor bilmiyorum...
    Başka bir sektör yokturki,sektör çalışanları birbirini bu kadar rezil etmeye çalışsın....

Ama uzmanların birbirini ve hekimleri karaladığı yorumları okuyan firmalar ve bakanlık yetkilileri ne düşünüyolardır acaba sektör hakkında?
  18. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Bahsedilen sıkıntı tam anlaşılmamış sanırım. Burada sıkıntı kimin iş yapıp yapmaması değil neden herşey isg uzmanının sorumluluğunda oluyor? Adam diyor ;ya bu sektör işte işsiz olan üniversite mezunları iş bulsun diye açılmış sektör. Eğer öyleyse neden doktor daha fazla maaş alıyor. İş güvenliği uzmanının görevi neyse işyeri hekimininki de o yönetmelikte belirtilmiş. Hani eşit işe eşit ücretti İLO. Eğer sen kalkıp dersen ya işyeri hekimin durumu her yerde aynı. O zaman bakanın da madenciler için çok güzel öldüler der, başbakanın çıkar bu işin fıtratında var ölmek der konu kapanır.
  19. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sektör anlamı;
    isim Fransızca secteur
    1. isim Bölüm, kol, dal, kesim
    "Özel sektör."
    2. Aynı işi yapan topluluk

Kaynak:Türk Dil Kurumu
  20. serpil varlı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mustafa Bey dk vermesi gereken konuların bir dayangı varmı acaba ? cünkü hatırladıgım kadar bu konuyu uzman bu konuyu hekim verir demiyor.