1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hemşire çalıştırma

Konusu 'Diğer Sağlık Personeli ve Saha Uygulamaları' forumundadır ve Abdulkadir kıvrak tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Abdulkadir kıvrak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Forumda biraz taradım ama benzer konu bulamadım. Hemşire çalıştırmayan firmalar için bir para cezası özel olarak belirtilmemiş. Acaba sadece tavsiye niteliğindemi görüyor devlet hemşire çalıştırmayı. Yoksa cezası varda benmi bulamadım. Eğer cezası yok ise hiç bir firma çalıştırmaz .Belki gerçekten ihtiyacı olan firmalar varsa ayrı.
  2. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Şahsen şu anda işyeri hekimi ile çalışıyoruz , diğer sağlık personeli ne kadar gerekli tereddütlerim var firmam için. Nedenine gelince işyeri hekimi zaten ayda 5 saat hizmet veriyor , ve yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğüm bir nokta da yok gibi. Sayısı fazla olan firmalar için belki geçerli olabilir ama bilemiyorum. Ayrıca benim bildiğim Bakanlığın açtığı ve sınavla belge alan hali hazırda diğer sağlık personeli yok. ille çalıştırmak istiyorsanız Katipten değilde normal sözleşme yapıp bakanlığa gönderiyorsunuz. Daha detaylı bilen arkadaşlarımız varsa bilgilendirsin aydınlanalım , iş olsun diye midir bu hemşire ???
  3. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    2014 yılı ceza miktarı 2800 tl
    Ekteki dosyada sarı ile boyalı alan.

Ekli Dosyalar:

4. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Teşekkürler , peki bu belgeye sahip personel var mı ? Yani ne bilim şu anda diğer sağlık personeli alalım desem işveren küplere biner herhalde '' işyeri hekimi 2-3 saat oturup 3-5 kişiyi muayene edip gidiyor bir sürü para '' diyor zaten , boşta birde sağlık personeli görünce ne der bilemiyorum. :)
  5. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    hemşireler bunun için özel eğitim ve belge alıyordu. cezalar daha da bir sürü para ama her aydan sadece sağlık personeli için 2800 tl cezayı düşünse. halbuki bir osgbden hekim+sağlık personeli hizmeti alsa bu cezalardan kat kat daha aşağıda bir ücret öder.
  6. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    b) Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler ile Bakanlıkça verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişileri kapsar.

ç) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

(1) İşverence diğer sağlık personeli olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli diğer sağlık personeli belgesine sahip olmak zorundadır.

MADDE 15 –(1) Diğer sağlık personeli belgesi, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen unvana sahip kişilerden;

a) Diğer sağlık personeli eğitim programını tamamlayan ve eğitim sonunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak diğer sağlık personeli sınavında başarılı olanlara,

b) İş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenliği programlarında lisansüstü eğitimini tamamlayanlara,

c) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde 5 yıl fiilen çalışmış olanlara,

istekleri halinde EK-4’teki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

Diğer sağlık personelinin durumu

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılan unvanlara sahip olan ve diğer sağlık personeli olarak görevlendirilecek kişilerde;

a) 1/1/2015 tarihine kadar EK-4’teki örneğine uygun belgeye sahip olma şartı aranmaz, ancak bu kişilerin 1/1/2016 tarihine kadar söz konusu belgeye sahip olması zorunludur.

b) 1/1/2015 tarihinden sonra görevlendirileceklerde EK-4’teki örneğine uygun belgeye sahip olma şartı aranır.

ARKADAŞLAR ÖZETLE 1/1/2015 tarihine kadar diğer sağlık personelinden firmalarla sözleşme imzalayabilmesi için diploma dışında herhangi bir sertifika istenmiyor.Bu belgeyi 1/1/2015 E kadar almalarını istiyor.Ancak şu anda İSG KATIP üzerinden diğer sağlık personeli olarak sözleşme yapılamıyor.Ancak Çalışma Bakanlığına yapılan yazılı sözleşmeyi posta yoluyla gönderirseniz oluyor.Aslında benim şahsi kanaatim 1/1/2015 tarihine kadar teftişlerde diğer sağlık personeli zorunluluğunu aramayacakları yönündedir.Tabiki burda son karar işvereninde.Ancak yasal olarak diğer sağlık personeli zorunluluğu başlamıştır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Mart 2014 ---
    Ayrıca eklemek istediğin şu an için diğer sağlık personelinin sertifikasyon eğitimini veren özel bir kurum ve çalışma bakanlığının bir sertifikasyon programı yoktur.Ne kadar ironik değil mi :)
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir denetimimde müfettiş şifayen ortada bir yönetmelik var, katipte yoksa bile siz osgb olarak işyeri ile ayrıca sağlık personelinin görevlendirilmesi ile ilgili sözleşme imzalamanız ve görevlendirmeniz gerekli demişti. Şeytan dedi bir kağıdın üzerine "işyerinde 150 çalışan var, şu kadarlık çalışma süresinden ayda şu kadar süre sağlık personeli işyerine hizmet verecektir" yazıp önüne at ama şeytana uymadım tabi... :)
  8. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Şimdi hemsire calistirma suresi var mi uzman ve hekimde oldugu gibi yoksa hekim geldiginde hemsirede mi yaninda gelecek ? Ve calisan sayisi ve hemsire iliskisi?
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
  11. Oktay Yanık İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    760
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Özel Kurum
    Hemşire çalıştırmak zorunlu artık arkadaşlar.Hemşire yanında mı gelecek kişisel kanaatim ve yönetmelikten anladığım kadarıyla öyle bir zorunluluk yok.Ancak işin sağlıklı yürüyebilmesi için beraber gelmelerinde fayda var.
  12. Tolgahan Özkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Yeni mevzuatta hemşirenin çalışma süreleri belirtilmiş. Doktor yanında gelme gibi zorunluluğu yok ancak tabii sağlığın her alanında olduğu gibi doktor ve hemşire bir ekip olmalıdır. Bence birlikte hareket etmeleri daha yararlı olacaktır.
  13. polat1980 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    40678
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.memurlar.net/haber/476923/

Arkadaşlar yeni torba yasanın 17. Maddesinde şöyle diyor. 6331 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen "işyeri hekimi ve" ibaresinden sonra gelmek üzere "on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde" ibaresi; bendin sonuna "Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler." cümlesi ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

6331 madde 6
    Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, işsağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a)Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

Maddenin yeni hali şöyle oluyor
    Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir. Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler

Buradan diğer sağlık personelinin 10 kişi altında kalktığımı anlaşılıyor
  14. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    bu maddeyi bulamadım torba kanunda.
  15. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    pardon, iş yeri hekimi ve ibaresinden sonra bu ibare gelir deyince oturdu şimdi özür dilerim.
  16. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Torba Yasası ile 10 kişi ve üzeri çok tehlikeli işletmelerde Diğer sağlık personeli zorunluluğu bulunuyor.
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

10 kişi üzerindeki çok tehlikeli işlerde DSP zorunluluğu var harici durumlarda zorunlulugun kalktıgı goruluyor