1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hem kendi meslegimizi hemde isg uzmanı olarak çalışılabiliniyor mu

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve gülsah Atılgan tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Bakabilirsin;ben bakıyorum isg katipten de atamam yapıldı hiç sakıncası yok.
  2. volkankryr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    makina mühendisiyim sanayide isg uzmanlıgı da yapıyorum ve makina ile ilgili tehlikeleri sadece isg uzmanlıgı yapan bır kimyacının biyologun isletmecinin benden iyi görecegine inanmıyorum
    bence başka seylerle ilgilenseniz daha iyi olacak
  3. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSGU olan herkes her türlü tehlikeyi eğer gerekli ehemmiyeti gösterir ve bu mesleği ciddiye alırsa görebilir, riskleri değerlendirebilir, uzmanlık yapabilir. Yeter ki her gittiği iş yerinden, yaptığı gözlemlerden, görüştüğü tecrübe sahibi meslek adamları ve uzmanlardan, çalışandan ve hatta patronlardan gerekli bilgileri alsın, dinlesin, analiz etsin. Kimse kimseye benim mesleğim bu, en iyi ben bilirim muhabbeti yapmasın arkadaşlar, o defter hukuken kapandı artık, tartışmak da anlamsız...
  4. volkankryr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bazı arkadaşlar yazdığım bir iki yorumu anlamamak icin gayret ıcerısındeler tekrardan yazma gereği duydum zaten profılıme bakarsanız cok fazla mesajım yok bilgi edinmek için buraya üye oldum kimseyle polemik yaşamak istemiyorum(hele ki canı sıkılıpta taşa tuşa takılanlarla hiç kaybedecek zamanım yok)Şunu net ifade etmek isterim ki isg uzmanlıgı branşlaşacak hatta bazı ılanlarda cevre mühendisi-isg uzmanı kimya müh-isg uzmanı gıbi ibareler yer aldı bu bile dediğimi destekler durumda tam zamanlı isg uzmanları calıstıran firmalar şuan bu aşamadalar . Ayrıca,teknik bilginin uzmanlıga giden yol oldugunu profosyonellerden defalarca dinledım( seminer,kongre vs )
    herkese saygılar
  5. nilüfer töze İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Dünyada böyle bir uygulama yok hatta pek çok gelişmiş ülkede sosyal bilim mezunları isg uzmanı olur. Mühendisler vb bu meslekte çok ender görünür.
  6. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bundan yola çıkarsanız hesabınızı yaparsınız arkadaşlar..
  7. volkankryr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    olay mühendis -sosyal bilimci çatışması haline gelmesin ben onu kastetmedim.işin o tarafından bakarsanız zaten çarpık bir durum söz konusu.
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    Kamuda iş güvenliği uzmanı olarak görev alan teknik personele, normal maaşının yanında ayda 1200 liraya kadar ek ödeme verilecek.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'yla birlikte binlerce iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine ihtiyaç olacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın genel hükümleri, 30 Aralık 2012'den sonra kamu işyerlerinde de başlayacak. Ancak iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma zorunluluğu ise 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor.

Kamu kurumları, kendi bünyelerindeki mühendis, mimar ve teknik elemanları belge sahibi olmaları şartıyla iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilecek. Bu personel, ihtiyaç olması halinde diğer kamu kurumlarınada benzer hizmeti verebilecek.

80 saat çalışabilir

İş güvenliği uzmanı olarak görev alan teknik personele, normal maaşının yanında ayda 1200 liraya kadarek ödeme verilecek. İş güvenliği uzmanı olan teknik personel, esas görevinin yanında ayda 80 saate kadar iş güvenliği hizmetlerinde görev alabilecek.
  9. Kesinlikle düşüncenize katılıyorum. İş Güvenliği Uzmanlığı branşlaşmalı. Herhangi bir inşaat mühendisi benim işimden anlamaz, bende onun işinden anlamam. Bazı insanların düşünceleri şu yönde: ''Açarım interneti incelerim, bulurum tehlikeleri.'' Bu yanlış bir görüş. Bir işin detaylarını ancak uzmanı bilebilir. İş Güvenliği Uzmanı da uzmanlık yaptığı sektörün gerektirdiklerini, işleyişini, püf noktalarını bilmelidir. Açıkçası ben bir ziraat mühendisi olarak asla bir inşaatta İGU yapmam, yapamam.
    Ben çalıştığım yerde kendi mesleğimi yapıyorum şu anda. Buna rağmen işyerinin kendi alanımdaki uzmanlık teklifini kabul etmedim. Neden mi?
    1.'si henüz meslek hayatımda 1,5 yıllık bir tecrübem var. Ve bunun kendi alanımda dahi olsa, uzmanlık için yeterli olduğunu düşünmüyorum.
    2.'si İGU yapmak için yeterli İG donanımına sahip değilim.
    3.'sü mühendislik yaparken İGU' nda yeteri kadar gelişim sağlayacak sürem olmayacak.
    4.' sü Sırf para kazanabilmek adına hakim olmadığım ve her detayını bilmediğim İG' ni uygulayarak, hem işverenimi hem de kendimi böyle ağır bir sorumluluk altına sokamam.
    Ve daha pek çok sebep...

Bu yazdıklarımdan sonra peki bu belgeyi neden aldın sorusu uyanabilir bazı kişilerde. Bu belgeyi almaya karar verirken bu işin bu kadar detaylı ve hassas bir iş olduğunu bilmiyordum. İş kolunu duyar duymaz, öğrenmeye aşık olan biri olarak gideyim onu da öğreneyim, uzmanlık yapsam da yapmasam da mesleğime faydası dokunur dedim ki bilginin kötüsü olmaz mantığında olan bir insanım. İşin altından hakkıyla kalkabilirsem şirketimizin uzmanlığını da yapabilirim, mühendisliğimle birlikte güzel koordineli her alanına hakim olduğum bir iş çıkarırım ortaya diye düşündüm. Öğrendikçe baktım ki bu iş apayrı bir dünya, gerektirdikleri çok fazla. Ve sonra emin oldum, ben bu işi yapmayacağım. Şu aşamada yalnızca mesleğimin destekleyicisi olarak kullanacağım. Sürekli okuyorum öğreniyorum. Öğrendikçe bu uygulamayı yapacağımda şuna da dikkat edeyim, bu detayı da atlamayayım diyorum. İG uzmanlık yapmasamda bana çok şey kazandırdı, çünkü İG konuları bir mühendisin aslında bilmesi gereken çok önemli şeyleri öğretiyor. Bilginin kötüsü olmaz, belgeyi alabilirsem dursun kenarıda, bana bilgi lazım...

HERKESE SELAMLAR, SAYGILAR...
  10. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence sadece çok tehlikeli işlerde branş zorunluluğu olmalı. Risk değerlendirmesi ekip işi. Az teh ve tehlikeli yerlerde sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
  11. Saygı duyarım, sonuçta herkesin düşüncelerinin dayandığı haklı gerekçeler var...
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    basit..gerçekten kek
  13. Anlamadım? Yine fikir ayrılığına düştük sanırım...
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    yok..ayrılık olmasın onun fikri başkasının fikri deil mesele..ortak karar..olması gereken izlem..kanallarda arkadaşlar doğal olarak şikayetçi ben de öyleydim paralar az işte 8 dk dan 16 tl mele..ben amca var bitane eski bir isg uzmanı onunla geziyorum 2 haftadır sağolsun 4 tane iş yerine hizmet için gittik bireysel çalışıyor ve bana olayı görmemi sağladı..sadece şunu söyliyeyim yanında durduğum 3-4 saatte dahi hani yardım ediyorum eğitimlerinde projektör takma sayfaları düzenleme vb..bana harçlık olarak verdiği para burada sözü geçen meblaların( yaklaşık 3.5 katı )..çalışan azmeden amacına giden amacını halleder, bu da beynin olaya yatkınlık derecesi ile belirlenir..
  15. Sizin yorumlarınıza hassasiyet kazandım sanırım, zira problem yaşadığımız ve iletişimsizlikten kaynaklanan sıkıntılar olmuştu vaktin birinde... Birileri bu işi gerçekten hakkıyla yapacak elbette... Yazımda belirttiğim gibi ''3.'sü mühendislik yaparken İGU' nda yeteri kadar gelişim sağlayacak sürem olmayacak.'' ibaresinden ne demek istediğimi anlattığımı düşünüyorum. Şimdi ben hem çalışıp, hem öğrenciye ders verip, hem mastır yapıp, hem de üniversite okurken, beynim yatsa dahi bu işi hangi arada öğreneyim ve hakkıyla yapayım? Sizin işin içinde bir ayda öğrendiğiniz şeyleri, ben 6 ayda öğrenebilirsem ne mutlu bana... Zaten yukarıda da kendi durumumdan bahsettim... Sadece bu işi yapacağım ben, İGU olacağım bu alanda uzmanlaşacağım diyen bir insan azmiyle bu işi hakkıyla da yapar. Ben tarımsal üretimi bilerek başladım, bu alanda uzmanlık yapsam üretimin gereklerini bilerek yaparım bu işi, ha başka sektörden bir arkadaşta yapar ama kendini çok iyi geliştirmesi, o sektörü öğrenmesi lazım. Benim sözüm bu işi kendini geliştirmeden işi hassasiyetle hakkıyla yapma derdinde olmayıp sadece para için yapacaklaraydı. Yanlış anlaşılmasın lütfen...
  16. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    işin gidişatı kişiyi etaplarda önemsemeye mecbur kılıyor..para odaklı davranmak yapacağın işi önemsemeyeceğin anlamı deildir..işe yine vermen gereken özeni verirsin, para hırsı ise kapsayabileceğinden fazla iş girişimlerine bulaşmana sebep olur ve iş çoğaldıkça dikkat olasılığın da artmak zorunda kalır ve sen zorlanırsın..fabrikaya branşınla ilgili girersin ve belgen var yanında..eğer potansiyelin yetecekse hem o iş yeri içerisinde belirlenen asıl işini hem de güvenlik tedbirlerinin uygulaması olan isg çalışmalarını sürdürebilirsin, hem isg faaliyetlerinde tek durmuyorsun bir ekibin bünyesindesin..ve maaşının yanında isg hizmetlerinden dolayı 2000 yerine 3000 alırsın, işveren sen dururken dışardan bir uzmana ihtiyac duymaz para vermek istemez
  17. Ali Ekber İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalıştığınız yerin yazılı iznini alarak yasal mesai saatini de aşmamak kaydı ile çalışabilirsiniz. 180+37 saat, ayrıca bir gün ayırmanızda gerekmiyor. günlük saatlik olarak dağıtabilirsiniz.
  18. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    hı evet daha karlı öyle bir gelene kadar 3-4 defa gelecem de paranı al..hem işini de daha güzel detaylı yapmış olursun
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Ocak 2014 ---
    memur olarak çalışan igu belgesine sahip kişiler ayda 80 saate kadar bireysel olarak çalışabiliyorlar..bu yazıyor
  19. volkankryr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

elinize ve d

Elinize sağlık,yazınız da cok dikkat edilmesi gereken noktalara değinmişsiniz ;böylesine sorumlu düşünceye sahip olduğunuz içinde sizi ayrıca kutlarım
  20. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Maalesef İG'nin doğal ve düzgün gelişmesini sağlayacak yasal düzenlemeler yerine kervan yolda düzülür mantığıyla balıklama işe başlanıyor, bu da mesleki ayrımlar olacağı fikrini öne çıkarıyor, ancak göreceksiniz ki ilerleyen süreç farklı işleyecek, bir biyoloğun inşaat sektöründe, bir mimarın fabrikada igu görevini layıkıyla yaptığını ve böylece kendi meslekleri arka planda kalacak. Okullarından mezun olan bir çok meslek adamı formasyon dışında çok dolu olmaz, mesleği icra etmeyi öğretirler ama meslek genelde sahada öğrenilir, bu yüzden İgu eğitimi almış herkesin işini isterse hangi branşta olursa olsun sağlam yapacağına inanıyorum. Egolarımızdan sıyrılalım, kimseyi yanlış yönlendirmeyelim yeter...