1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Hem psikolojik rahatsızlık arttı hem de antidepresan kullanımı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  haber.jpg
  Şükran ÖZÇAKMAK/ İSTANBUL

  SAĞLIK Bakanlığı istatistiklerine göre 2009-2013 yılları arasında psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle doktora başvuran kişi sayısı 3 kat artarak 3 milyondan 9 milyona çıktı. 2013 yılında, yalnızca İstanbul’da 6 milyon 736 bin 378 kutu antidepresan kullanıldı. İstanbul’da son 4 yılda hastaneye başvuranların sayısı 6 kat artarken bu sayı Ankara’da daha fazla. En az antidepresan ilaç tüketimi Hakkâri, Ardahan ve Tunceli’de oldu. Uzmanlara sorduk: “Antidepresan kullanımındaki artışın nedeni nedir?”

  ‘Bu ilaçlar fazladan yazılıyor olabilir’

  Türkiye Psikiyatri Derneği Sözcüsü Doç Dr. Burhanettin KAYA: DÜNYA Sağlık Örgütü tahminlerine göre depresyon 2020’de hayat kalitesini bozan ve yeti yitimi oluşturan hastalıklar arasında 1. sırayı alacaktır. Yaşanan savaş, şiddet, yoksulluk, işsizlik, kayıplar, işyerlerinde sorunlar en önemli faktörler gibi. Bunlarla insanların ruhsal sorun yaşamaması beklenmez. SGK ilaç ödemelerini teşhis olmadan ödemediği için hekimler, belirti düzeyinde olanlar için bile tanı yazmak durumunda kalıyor. Antidepresanlar uyum bozukluğu, takıntılı hastalıklarda, romatizmal hastalıklarda, baş ağrılarında nörologların tercihi olabilir. Yaygın kullanım alanı var ve bu açıdan da fazladan yazılıyor olabilir.

  ‘Arkadaş tavsiyesiyle kullananlar var’

  Kemerburgaz Üniversitesi'den Doç. Dr. Aylin İlden KOÇKAR: TÜRKİYE’de antidepresankullanımının artması depresyon tanısının arttığını göstermekle birlikte, bireylerin bir uzmana başvurmadan, arkadaşlarından ilaç ismi duyarak kendi kendilerine başlamış olabileceklerini de düşündürmekte. Stresle başa çıkmakta zorlanan bireyin ruh sağlığı sorunlarının azaltılmasına yarar sağlayabilir.

  ‘Can sıkıntısında antidepresan isteniyor’

  Acil servis doktoru İsmet ERAYDIN: ANTİDEPRESAN ilaçların son dönemlerde çok fazla tüketilmesinin en büyük nedeninin, hastalığın derinine inmeden hastaya verilen ilaçlardan kaynaklandığını sanıyorum. Bunalıma girdiği gerekçesiyle hastaneye gelen hasta veya yakını hemen bu ilaçlardan istiyor. Sağlık kuruluşlarına başvuran hastalar, en ufak bir can sıkıntısında bile bu ilaçlardan talep ediyor. Bilinçsiz bir şekilde bu ilaçlar kullanıyor. Artışın bilinçsizce kullanımından kaynaklandığını sanıyorum.

  ‘Psikoterapi yerine ilaç yazılıyor’

  Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatr Prof. Dr. Hüsnü Erkmen: ÖZEL muaynehanede bir psikiyatr en fazla 8 hastaya bakıyor ve bu nedenle de seanslar pahalı. Ancak kamu hastanesinde bir doktor 100 hastaya bakıyor. Ne kadar hasta bakarsa o kadar çok maaş alacak. Dolayısıyla hekimin ilaç yazmaktan başka çaresi yok. Bu nedenle antidepresanların sayısı çok fazla görülebiliyor. Ancak antidepresan yazılan hastanın ruh hastası olup olmadığı da tartışılır.

  'Aile hekimleri de yazabiliyor'

  Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığı açıklaması: RUHSAL hastalıklar geniş bir tanı yelpazesini (şizofreni, bipolar mizaç bozukluğu, depresyon, sosyal fobi gibi) içermekte ve ilgili rakamlar sadece depresyon nedeniyle değil tüm bu rahatsızlıklar sebebiyle ruh sağlığı ve ASM’lere başvuruları içermektedir. Aile hekimleri aldıkları hizmetiçi eğitimlerle bazı antidepresanları reçete edebilmektedir.

  KAYNAK