1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

'her şey üç saniyede oldu!'

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yaralı kurtulan işçiler faciayı anlattı...

  DHA-23.11.2012
  Samsun’un Tekkeköy İlçesi’nde kurulu, 400 işçinin çalıştığı Eti Bakır İşletmeleri’nde yeni kurulan ünitede kullanılacak 30 metre yüksekliğindeki amonyak tankının montajından sonra, 300 ton ağırlığındaki kapak, vinçle tanka yerleştirilmek istendi. Ancak vincin halatı ağırlığa dayanamadı ve koptu. Tonlarca ağırlığındaki kapak, çalışma yapan işçilerin üzerine düştü. Dün saat 14.30’da meydana gelen kazada işçiler Hüseyin Bayrak, Güven Demirel, Sadık Kurultay, Hüsamettin Taşsümer ve Fatih Açıkel yaşamlarını yitirdi, 1’i ağır 11 işçi yaralandı. Fabrikaya çok sayıda ambulans, arama kurtarma ekipleri ve itfaiye ekibi sevk edildi. Demir yığınları arasında başka işçi olup olmadığı araştırıldı. Zaman zaman sessiz kalarak enkaz alanında dinleme yapan ekipler, arama kurtarma köpeklerinden de yararlandı. İşçiler de listeden yoklama yaparak kayıpları belirlemeye çalıştı.

  [​IMG]

  10 KİŞİ GÖZALTINDA

  Olayın ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında ise 10 kişi gözaltına alındı. Soruşturma devam ederken Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, bugün yaptığı açıklamada olayın en ince ayrıntısına kadar araştırıldığını, her türlü iddianın soruşturulduğunu ifade etti. Yeldan, şunları söyledi:

  "Dün öğle saatlerinde amonyak tankının kapağının kaynak ve montaj işlemleri sırasında meydana gelen bir kaza. Çapı 38 metre olan bir tank kapağı, taş levhalar birbirlerine kaynak yapılmak suretiyle birleştirilen kürenin devrilmesi ve çökmesi sonucu meydana gelen kaza oldu. 38 metre çapındaki bir kütle, burada çalışan 46 işçinin üzerine çöktü. 4’ü olay yerinde, 1’i de hastanede olmak üzere 5 işçi hayatını kaybetti. 11 işçi de yaralandı. 3 cumhuriyet savcısı ve işçi sağlığı uzmanları tarafından oluşan bir heyetle olay yerinde hemen inceleme yapmaya başladı. Çalışan işçilerin beyanları alındı. Sözleşmelere el konuldu. İşveren, yüklenen ve alt yüklenen kontrol görevlisi yetkilileri ile vinç operatörü olmak üzere toplam 10 kişi gözaltına alındı. Soruşturmayı asayiş cinayet bürosu ekipleri de en ince ayrıntısına kadar inceliyor."

  ’2 İDDİA ARAŞTIRILIYOR’

  Bilirkişi heyetinin bu sabahtan itibaren tekrar olay yerine gidip ayrıntılı bir inceleme yaptığını kaydeden Başsavcı Ali Yeldan, "Olay yerinde hayatını kaybeden işçilerimiz ağırlık ve basınca bağlı baş ve göğüs travması ile ezilme sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir. Her türlü iddia araştırılıyor. İki iddia var söylenen. Bu ayın 25’inde işin teslim edilmesi için aceyle ve tedbirsiz yapıldığı yönünde bir iddia var. Bir de projeye aykırı bir çalışma yapıldığı yönünde. Bunların hepsi araştırılıyor. Vinçle ilgili bir araştırmamız da var" dedi.

  Olayda gözaltına alınan Çel-Kon şirketi yetkilileri İ.Ç. (49), H.Ç. (56), Eti Bakır İşletmeleri sorumlusu A.O.C. (34), Çel-Kon şirketinin işi verdiği taşeron firmanın sorumlusu İ.A. (38), formen sorumlusu H.B. (42) ile Y.K.B. (52), B.D. (35), A.Ö. (65), O.Y. (62) ve S.D. (34) hakkında ’taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten işlem yapıldı. Gözaltında bulunan 10 kişinin sorgularının sürdüğü belirtildi.

  YARALANAN İŞÇİLER FACİAYI ANLATTI

  Samsun’da Eti Bakır İşletmesi’nde amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu yaralanan işçiler yaşadıkları dehşet dolu anları anlattı. Özel bir hastanede tedavisi süren işçilerden 43 yaşındaki Şükrü Demirer, yaşadıklarının tam bir kabus olduğunu söyledi. Hala daha şoktan kurtulamadığını dile getiren Demirer, yaklaşık 10 metre yükseklikten yere düştüğünü söyledi.

  İşçilerden evli ve 2 çocuk babası Ali Başkaya ise 2 ay önce Ordu’nun Gürgentepe İlçesi’nden gelip 800 lira ücretle çalışmaya başladığını ifade etti. Kazanın nasıl meydana geldiğini bilmediğini dile getiren Başkaya, "Her şey 3 saniyede oldu. Ben kaynak yardımcısı olarak çalışıyordum. Gürültü çıkınca aşağıya düştüm. Ayağım demirlerin arasına sıkıştı. Gerisi karmaşık. Ortalık karıştı. Arkadaşlarım beni kurtardı. O an ne olacağımı düşündüm" diye konuştu.

  İnşaat alanında gerekli önlemlerin alındığını da söyleyen Başkaya, "Patronumuz bizi bizden daha çok düşünür. Bir kaç kez baretim yok diye beni uyardığı bile olmuştur" dedi.

  Diğer taraftan hastanelerde tedavi gören 11 hastanın sağlık durumlarının iyi olduğu ve bazılarının tedavilerinin tamamlanarak taburcu edildiği belirtildi.
  kaynak:http://haber.gazetevatan.com/her-sey-uc-saniyede-oldu/494875/7/Yaşam
 2. Taner Karaçaylı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Hat Boru
  çok acı bir kaza
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  arkadaşlar dikkatli olun..yakında iş güvenliği uzmanlarının da tutuklama haberleri almaya başlarız..işinizi sağlam demire bağlayın..
 4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Neden bu kaza meydana geldiği konusunda (kök sebep) fikriniz ne dir acaba?
 5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İşin acele ile gerekli tedbirler alınmadan yapılması dersek eksik olurmu acaba?
 6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Acaba bu işin sonunda kimler ne ceza alır? kime fatura edilir? Ne kadar para ile bu iş kapatılır? 5 kişinin ölümü kaça patlar?
 7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Haberde iş güvenliği uzamanından bahsedilmiyor. Benim asıl merak ettiğim. Mahkeme süreci sonunda alınacak cezalar?
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ceza mahkemesi kusur oranlarına göre kişilere faturayı keser,maddi ve manevi tazminatlar ve de davalar firmaya...
 9. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firmalar İş güvenliği uzmanlarına karşı rucu hakkını kuulanıyor mu acaba? Mesleki mesuliyet siğortası iş yarar mı acaba.Yararsa ne oranda bizi kurtarabilir sıkıntıdan acaba?
 10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sorumlulukları yasal mevzuat çizmiş,çakala çukala olmaz ve işlerinizi doğru yapar ve raporlarsanız hiç birşey olmaz..