1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Her şeyi devletten bekler olduk...

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 11 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Onur Özbay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş sağlığı ve güvenliği konusunda bu güne kadar önemli adımlar atıldı. Ancak iş kazalarını önlemede yetersiz olunca bir takım önemli düzenlemelerin de kaçınılmaz olduğu görülerek sistem kendi kendini kontrol edip düzeltme eğilimine girdi.

  Umut ediyoruz ki kısa sürede gerekli düzenlemelerle iş kazaları ve meslek hastalıkları önlenecektir. Peki bizler yani iş sağlığı ve iş güvenliği profesyonelleri üzerimize düşenleri yapıyor muyuz?

  Yapmıyoruz!

  Çalışma hayatının o kadar altını oyduk ki askari ücretle çalışmayı kabul eden c sınıfı iş güvenliği uzmanları, 2000 TL karşılığında yemek ve yol kendisine ait çalışmayı kabul eden, osgb leri dolaşarak kapı kapı gezen A sınıfı iş güvenliği uzmanları peydah oldu. Askere gidiyorum askerlik süresince diplomamı kiralayabilirim diye her yere mail gönderen İŞ GÜVENLİĞİ PROFESYONELLERİ! Türedi.

  Soruyorum size :

  Her şeyi Devletten beklemek doğru mu?

  Devlet iş ve çalışma etiği yönetmeliği mi çıkarmalı?

  Bizler yaptığımız işin önemine vakıf olmadığımız sürece tam önleme ve tam korumadan bahs etmek mümkün olmayacaktır.
 2. Abidin Özler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63771
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Meditek Yazılım
  Bence çıkış noktası çalışanların eğitimi. Çalışanlar yasal hak ve sorumluluklarını yeterince bilirse takipçisi de olur. Bedel ödeyen patron dersine daha iyi çalışır diye düşünüyorum.
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  çalışanları eğiten de biziz.
 4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Etik kurallar yazıya dökülmez zamanla oluşur yani iş güvenliği uzmanının etik kuralları zamanla oluşacak ama bu kuralların oluşması için daha çok etiksizlik yani halk dilinde daha çok ahlaksızlık yaşanacak ki etik kurallarımız oluşabilsin.
 5. Onur Özbay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Böyle davranan uzmanlar çalışanlara doğruyu, iyiyi öğretiyor. Çok yazık bunlarla muhatap olan çalışanlara
 6. İş sağlığı ve güvenliğinin sistemsel bir şekilde uygulanabilmesi için herkese bir takım sorumluluklar düşüyor. En önemlileri ise devlet-İşveren-Çalışana düşen sorumluluklar.
  Devletin sorumluluğu nedir?_
  Yasalar çıkartır. Eee 6331 sayılı yasayı çıkarttı. Bittimi hayır. Ne yapmalı yasa kimleri ilgilendiriyorsa onlara anlatmalı iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir alt yapı oluşturmalı. Bunu Nasıl yapacak? Tabiki il il ,ilçe ilçe hatta köy köy gezecekler, Hergün kanallarda işsağlığı ve güvenliği kanunu anlatılacak, tartışılacak en azından devlet çaba gösterecek. Yasayı sadece belli kısım biliyor. Bu kesimin büyük çoğunluğu isg uzmanı. İşyeri hekimlerinin bile çoğu yasadan bi haberdar. Yasanın kağıt üstünde kalması istenmiyorsa kesinlikle herkese öğretilmeli ve benimsetilmeli. ha yasayı anlatma görevini igu larına verdi devlet diyorsak ve gene iguzmanlarına topu attık denirse, top devletten çıktı oyunu olur. Bizler eğitim veriyoruz Çalışanlara sorun bakalım kim bu yasadan haberdar. Bizler anlatıyoruz ne kadar dinliyorlar. Ne kadar öğreniyorlar. İsg eğitimi almış çalışanada sorun yasal hak ve yükümlülklerini biliyormu.
  Başka ne yapmalı Devlet , Yasanın kalmasını istemiyorsa kağıt üzerinde kalmasını istemiyorsa denetlemeli. Nasıl bir denetim ? Adil olmalı A firmasını farklı B firmasını farklı denetlememeli. Denetiminde bir standardı olmalı.

  İşverende gerekli tüm önlemleri almalı. Bunu yazmask bunu kayda almasak dememeli. İşçiyi düşünmeli iş kazası olmaması için gerçekten uğraş vermeli. Sorumluluk igu nında dememeli. Gerekli eğitimi çalışanlarına aldırmalı hemde defalarca aldırmalı ve gerekli zamanı temin etmeli. Mesai dışında yapsakta mesai yazmasak 4 saatlik eğitim çok 1 saat yada siz ayak üstü 15 dk anlatın 4 saat yazıp imzalatırsınız gibi tekliflerle veya emirlerle uzmanları zor durumda bırakmamalı daha daha iş veren iş verdiğinin emek aldığının farkına varmalı farkına varmıyorsa gerekirse devlet elinden tokat yemeli. Hep okşar severse devlet işte her şeyi devletten bekleyenler çoğalır böyle. Çünkü işverenler devletin şımarık zengin çocuklarıdır.

  İşçilerde alınan her türlü önleme uymalı, gereksiz görmemeli küçümsememeliler.

  İguzmanları bu durmlar düzeldğinde emin olun düzgün çalışabilirler.

  Saygılar.