1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Her Apartmana Hekim ve İş Güvenliği Uzmanı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bayramali tarafından 4 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. bayramali İSGforum Üyesi

  Yeni çıkan bir yasa ile apartmanlara hekim ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma mecburiyeti getiriliyor
  [​IMG]
  30 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı 'İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu' ile işverenlere, yeni yükümlülükler getirildi. Bunlardan biri de apartmanlarla ilgili.

  Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot'un yazısına göre, 'kapıcı' çalıştıran apartmanlar ile işçi statüsünde 'yönetici' çalıştıran apartmanlara, yeni bir yükümlülük geldi.

  Buna göre, apartman yönetimi kat malikleri kurulunun, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için 'iş güvenliği uzmanı' ile 'işyeri hekimi' çalıştırmaları ve bu hizmetin tamamını veya bir kısmını, 'ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden' hizmet olarak almaları gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılar, yakında bir yönetmelikle açıklanacak.

  HER AY İÇİN 10 BİN TL
  Yukarıda belirtilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını görevlendirmeyen veya bu hizmeti almayan apartman yönetimine kat maliklerine, görevlendirmediği uzman ve hekim için her ay 5+5=10 bin lira 'idari para cezası' uygulanacak.

  Örnek: Kapıcı çalıştıran bir apartmanda, yönetimin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini satın alma yoluna gitmediği veya bu nitelikleri taşıyan kişileri çalıştırmadığı tesit edilmiştir. Bu durumda, her ay işyeri hekimi için 5 bin, iş güvenliği uzmanı için 5 bin lira olmak üzere, toplam 10 bin lira 'idari para cezası' kesilecek.

  Cezanın tutarı yıllık bazda (yani bir yıl boyunca olayın devam etmesi halinde) 120 bin lira olacak. Ceza 120 bin lira ile de sınırlı değil. Daha da artabilecek (6331 sayılı Kanun Md.26b). Bu cezaları, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü uygulayacak. Ceza tutarı, işyerindeki işçi sayısı ile orantılı değil. Örneğin bir işçi çalıştıran apartmana da 100 işçi çalıştıran işyerine de her ay 5 + 5 = 10 bin lira idari ara cezası kesilebilecek.

  UYGULAMA NE ZAMAN?
  Yukarıda açıklanan idari para cezalarının, hangi tarihten itibaren uygulanacağı, apartmanların tehlike sınıf ve derecesinin belirlenmesine bağlı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, öncelikle apartmanlar için 'tehlike sınıf ve derecesi' belirleyen bir tebliğ yayımlayacak. Buna göre, tehlike sınıfları itibariyle;

  - Apartmanlar 'az tehlikeli' sınıfında yer alırsa, 30 Haziran 2014 tarihinden itibaren,
  - Apartmanlar 'tehlikeli' veya 'çok tehlikeli' sınıfta yer alırsa, 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren,yükümlülükler yerine getirilecek.

  Apartmanların, dışarıdan satın alacağı iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin bedeli, Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca ödenebilecek. Bu uygulamanın, özellikle her ay kesilecek 10 bin liralık ceza yönüyle, gözden geçirilmesinde yarar var.
  04/07/2012 12:58
  kaynak:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1093170&CategoryID=77
 2. bayramali İSGforum Üyesi

  Apartmanlara on binlerce ceza gelecek!

  Yeni çıkan bir yasa ile; apartmanlara hekim ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma mecburiyeti getiriliyor. Buna uymayanlara, onbinlerce hatta yüzbinlerce lira ceza kesilecek.

  [​IMG]

  Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot'un konuyla ilgili yazısı:
  30 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile işverenlere, yeni yükümlülükler getirildi.Bunlardan biri de apartmanlarla ilgili.“Kapıcı” çalıştıran apartmanlar ile işçi statüsünde “yönetici” çalıştıran apartmanlara, yeni bir yükümlülük geldi.

  Buna göre, apartman yönetimi kat malikleri kurulunun;
  - İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için “iş güvenliği uzmanı” ile “işyeri hekimi” çalıştırmaları

  - Bu hizmetin tamamını veya bir kısmını, “ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden” hizmet olarak almaları gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılar, yakında bir yönetmelikle açıklanacak.

  HER AY İÇİN 10 BİN TL
  Yukarıda belirtilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını görevlendirmeyen veya bu hizmeti almayan apartman yönetimine kat maliklerine, görevlendirmediği uzman ve hekim için her ay 5+5=10 bin lira “idari para cezası” uygulanacak.

  Örnek: Kapıcı çalıştıran bir apartmanda, yönetimin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini satın alma yoluna gitmediği veya bu nitelikleri taşıyan kişileri çalıştırmadığı tesit edilmiştir.Bu durumda, her ay işyeri hekimi için 5 bin, iş güvenliği uzmanı için 5 bin lira olmak üzere, tolam 10 bin lira “idari para cezası” kesilecek. Cezanın tutarı yıllık bazda (yani bir yıl boyunca olayın devam etmesi halinde) 120 bin lira olacak. Ceza 120 bin lira ile de sınırlı değil. Daha da artabilecek (6331 sayılı Kanun Md.26b). Bu cezaları, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü uygulayacak. Ceza tutarı, işyerindeki işçi sayısı ile orantılı değil. Örneğin bir işçi çalıştıran apartmana da 100 işçi çalıştıran işyerine de her ay 5 + 5 = 10 bin lira idari ara cezası kesilebilecek.

  UYGULAMA NE ZAMAN?
  Yukarıda açıklanan idari para cezalarının, hangi tarihten itibaren uygulanacağı, apartmanların tehlike sınıf ve derecesinin belirlenmesine bağlı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, öncelikle apartmanlar için “tehlike sınıf ve derecesi” belirleyen bir tebliğ yayınlayacak. Buna göre, tehlike sınıfları itibariyle; - Apartmanlar “az tehlikeli” sınıfında yer alırsa, 30 Haziran 2014 tarihinden itibaren, - Apartmanlar “tehlikeli” veya “çok tehlikeli” sınıfta yer alırsa, 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren,yükümlülükler yerine getirilecek. Apartmanların, dışarıdan satın alacağı iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin bedeli, Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca ödenebilecek.Bu uygulamanın, özellikle her ay kesilecek 10 bin liralık ceza yönüyle, gözden geçirilmesinde yarar var.
 3. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  Bu haber tamamen yazarın yorumu. Bence bu şekilde bir uygulamanın olması mümkün değil.
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  apartmanlarımızda,

  acil çıkış yok,
  acil yangın ıkış merdivenleri yok,
  Yangın alarm yada takım taklavat yok,
  acil durum telefonlar yok,
  Doğal gaz tertibatı kontrol yok,
  asansör bakım ve kontroller yok,
  büyük sitelerde güvenlik görevlililerinin kontrolleri yok,
  acil durum tertibatı yok,

  yok olu yok..aile hekimi oluyoda apartmanların can ve mal güvenliği sağlıcak iş güvenliği uzmanı da pekala olur..
 5. Mehmet Aydın_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Uludağ Bilişim Medya Hizmetleri
  O zaman olacaksa bile belli bir sayıdaki apartman felan olur diye düşünüyorum. Tehlike sınıfıda herhalde zemin etütleri ve bina etütleri yapılarak mı belirleyecekler. Çok tehlikeli apartman nasıl olcak acaba
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bakıp görecez herkes birşeye dayanarak suya taş atıyor işte...