1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Her berber ve kasaba doktor dönemi başlıyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 31 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, 1 Şubat'ta uygulanmaya başlıyor.

  Kanun çerçevesinde “tehlikeli” sınıfına giren berber, kuaför ve kasap gibi küçük işyerleri, bir hekim ve iş güvenliği uzmanı ile anlaşma yapmak zorunda olacak.
  Yeni kanunu değerlendiren İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, "Bir berber, bir kasap Bağkur primini ödeyemezken bu yük esnafımızı sıkıntıya sokacak” dedi.
  6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu, 1 Şubat'ta yürürlüğe giriyor. Kanuna göre küçük bir dükkanda kendisi dışında bir işçi çalıştıran esnaf, bu yasa için bir doktor ve iş güvenliği uzmanı ile anlaşma yapmak durumunda kalacak. Bu anlaşmaları yapmayan iş yerleri 1 Şubat'tan sonra yakalandıkları taktirde 1 işçi için 5 bin lira ceza ödeyecek.
  İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, yasanın hazırlanışında abartı olduğunu belirterek, “tehlikeli” sınıfındaki meslek gruplarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Bir berber tehlikeli sınıfına sokuluyor. Gerekçe ‘çalışanın ayağına kablo takılıp düşebilir' şeklinde. Bugüne kadar berber yanında çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda ne gibi sıkıntılar doğduğu konusunda örnek bile yok. Gelir seviyesi en düşük olan berber esnafına aylık 200-250 lira külfet getirilmesini şimdilik erken buluyoruz. Çünkü bir berber, bir kasap Bağkur primini ödeyemezken bu yük esnafımızı sıkıntıya sokacak” şeklinde konuştu.
  Bu yeni uygulamada devletin katkısı olması gerektiğini belirten Faik Yılmaz, “Şu anda devlet desteği çalışanın maaşının yüzde 1.4'ü oranında. Yani bin lira maaşı olan işçi için devlet 14 lira destek verecek. Oysa işyeri, bir işçi için aylık 250-300 lira ödeme külfeti altına giriyor. Burada devletin 14 lira desteğinin sözü olmaz. Yani devletin desteği devede kulak anlamına geliyor” dedi.
  Esnafın her çalışan için aylık 390 lira SGK primi ödediğine dikkat çeken Yılmaz, bu yasanın uygulanmasından önce küçük esnafın üzerindeki maliyet yükünün azaltılması gerektiğini kaydetti. Yılmaz şunları söyledi:
  “Mesela 390 liralık SGK prim yükü küçük esnaf için bu yasayı desteklemek amacıyla 200 liraya düşürülse. Hem yasa uygulanır hem de istihdam daha da artar. Eğer yasa bu şekliyle uygulanırsa esnaf bu külfetten kurtulmak için yanında çalıştırdığı elemanı işten çıkaracak. O zamanda yasa devletin istihdam politikasına ters düşecek. O bakımdan bir şeyi yaparken bir başka şeyi yıkmamak gerekir.”
  İstanbul'da odaya kayıtlı ve kayıtsız 10 binden fazla berberin, yine 10 binin üzerinde kuaförün ve 3 binin üzerinde de kasabın faaliyette bulunduğunu belirten Yılmaz, bu kadar işyeri için hekim ve iş güvenliği uzmanı bulmanın da zor olduğunu söyledi. Mevcut hekim ve iş güvenliği uzmanının büyük işyerleri ve sanayi kuruluşlarıyla sözleşme yaptığını belirten Yılmaz, bu konuda rakamsal veriler elde edilmeden yasanın uygulamaya geçirilmesinin ayrı bir handikaba yol açacağını dile getirdi.

  http://www.haber7.com/genel-saglik/haber/1122213-her-berber-ve-kasaba-doktor-donemi-basliyor

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   44,5 KB
   Görüntüleme:
   6.315
 2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz'ı TV de izledim. Yasayı delmek için çok hevesli. Belki böyle daha çok oy alabilecektir. Kendisini ve diğer tüm oy avcısı popülist insanları anlıyorum.

  Madem geniş bir üye ağınız var, en büyük şehirlerden başlamak üzere birkaç OSGB ile anlaşıp pazarlık edin veya kendi uzman, hekim ve personelinizi işe alıp üyelere ucuz hizmet vermek üzere gönderin.

  Kasapta çalışan parmağını kopartabilir, gözünü çıkarabilir, kıyma makinasına elini kaptırabilir, yetkisiz olarak bir cihazı tamir etmeye çalışabilir, çiğ et yemeye kalkabilir, tezgahı temizlerken kostik kullanır veya işyerindeki şartların uygun olmaması nedeniyle, bütün işyerlerinde olabilecek kazalardan biri gerçekleşebilir, bir de en sinsisi olan meslek hastalığına yakalanılabilir. Çalışanın kendisini koruyabilmesi için önce haklarını, sorumluluklarını, yükümlülüklerini, yetkilerini ve ilaveten işyerine, işe özgü riskleri ve korunma yollarını bilmesi gerekir ki, bu ancak 6331 sayılı yasa çerçevesinde verilecek eğitimle gerçekleştirilebilir. Kanun eğitim şart diyor. Fakat küçük esnaf yanında çalışanın bu eğitimi almadan çalışmaya devam etmesini istiyor olabilir. Neme lazım belki gözü açılır.

  Berberdeki riskleri de küçümsemişler. Kablosunun yalıtımı hasar görmüş bir makine ile çalışılıyor olabilir, ergonomik olarak sorun yaratacak yükseklikte koltuk ve tezgahlar kullanılıyor olabilir, su ısıtmakta kullanılan aletlerin standart altı olması nedeniyle tehlikeli olabilir, su ve elektrik tehlikeli olabilecek şekilde iç içe sokulmuş olabilir, kaçak akım rölesi kullanılmıyor olabilir, toprak hattı bulunmuyor olabilir, bacası iyi çekmeyen kömür sobası kullanılıyor olabilir, diğer ısıtma soğutma araç gereçleri, bakımsız, hatalı kurulmuş ve tehlikeli olabilir. Saymaya devam edeyim mi? Keşke Sn. Başkan'ın karşısına bir de uzman çıkarıp sıcağı sıcağına bilgilendirselerdi.
 3. Ebru Kılıç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hangi işimiz düzgün ki bu düzgün olsun :(
 4. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50648
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
  Sadece çalışan mı? Diğer riskler... Oraya giden müşteriler ne olacak. Hijyenin sadece görünür yerlerde olmadığını bilmiyor galiba. Bulaşıcı hastalıklar berberler, kuaförler, güzellik salonlarından vb.. ve kasaplardan dağılmıyor mu?