1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Her hafta 1 pilot bu hastalıktan ölüyor

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sivil Havacılık Akademisi'nin anketi korkunç gerçeği ortaya çıkardı.
  haber.jpg

  SÜLEYMAN ŞEN / İSTANBUL
  Sivil Havacılık Akademisi'nin anketine göre 10 pilottan 9'u 'Yorgun Uçuyorum' diyor. Aynı ankete göre 10 hava trafik kontrolöründen 8'i, 10 kabin memurundan 9'u, 10 teknik elemandan 6'sı da 'yorgunuz' diyor.
  TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı pilotların sağlıklarını tehdit eden gerçeği açıkladı : Her yıl bin saat süreyle kokpitte hareketsiz kalan pilotlar bel, boyun, omurga rahatsızlıklarına maruz kalıyor. Kozmik radyasyona ve uçuş aletlerinden yayılan elektromanyetik dalgalara, jet yakıtı buharına, ultraviyole ışınlarına maruz kalan pilotların kanser olduğunu neredeyse her hafta kaybettiğimiz meslektaşlarımızın acı haberleri ile öğrenmek bizleri derinden yaralamaktadır"

  PİLOTLAR ÇALIŞTAYI'NDAN ÜRKÜTEN RAKAMLAR

  Türkiye Havayolu Pilotları Derneği'nin(TALPA) düzenlediği İkinci Pilotlar Çalıştayı, havacılık sektöründeki sinsi tehlikeyi gözler önüne serdi. Dün İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yapılan çalıştayda Sivil Havacılık Akademisi'nin(SHA) düzenlediği anketin sonuçlarını açıklayan SHA Koordinatörü Engin Aksüt, sinsi sinsi ilerleyen ve büyüyen bir tehlikeyi gözler önüne serdi. 586 kişinin katıldığı Yorgunluk Anketi'ne göre Türkiye'de çeşitli havayolu şirketlerinde uçan 10 pilottan 9'u 'yorgunum' diyor. Aynı ankete göre 10 hava trafik kontrolöründen 8'i, 10 kabin memurundan 9'u, 10 teknik elemandan 6'sı da 'yorgunuz' diyor.

  SAĞLIĞINI KAYBEDEN BİR MESLEK

  TALPA Başkanı Kaptan Pilot Gürcan Mantı, çalıştayda yaptığı sunumda ekonomik olarak yüksek gelir düzeyinde sayılan ve sürekli göz önünde bulunan pilotların yakalandıkları hastalıklarda son dönemde büyük artış yaşandığını söyledi. Pilotların ekonomik kazançlarının karşılığında sağlıklarını kaybettiklerini açıklayan Mantı, "Gelişen ve büyüyen sivil havacılığımızın yarattığı pilot arzı ve yabancı pilot sayısının tolere edilir düzeyi geçmesi, sadece ekonomik koşulları geriletmemekte, aynı zamanda çalışma düzenini ve koşullarını da tehdit etmektedir. Sektör olarak ciddi ve bilimsel gerçekleri ters düz eden bir çelişkiyi yaşamaktayız. Sektördeki daralma ve şirketlerdeki küçülme dönemlerinde alınmasına alışkın olduğumuz bazı önlemler tam tersine büyüme sürecinde uygulamaya konulmaktadır. Uzun uçuş süreleri, dinlenme sürelerinin yavaş yavaş azaltılmas,ı niteliğinin ve kalitenin deforme edilmesi, uçuş programlarındaki değişiklikler nedeniyle artık değil aylık, günlük dahi yapılamaz hale gelen özel hayat planlamaları pilotun sadece fiziksel dengesine etki etmekle kalmamakta, ruhsal dünyasında da onarılmaz yaralar açmaktadır" dedi.

  KANSER BAŞ DÜŞMANIMIZ

  Her yıl bin saat süreyle kokpitte hareketsiz kalan pilotların bel, boyun, omurga rahatsızlıklarına maruz kaldığına vurgu yapan TALPA Başkanı Mantı, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bir ayda önce New York'a, sonra Osaka'ya giden, finali de en güney noktası Cape Town ile yapan bir pilotun sadece coğrafi değişimle sınırlı kalmamakta, yorgunluk, bitkinlik, bozulan günlük ritim ve biyolojik saat ölümcül rahatsızlıkları da tetiklemektedir. Kozmik radyasyona ve uçuş aletlerinden yayılan elektromanyetik dalgalara, jet yakıtı buharına, ultraviyole ışınlarına maruz kalan pilotların kanser olduğunu neredeyse her hafta kaybettiğimiz meslektaşlarımızın acı haberleri ile öğrenmek bizleri derinden yaralamaktadır. Aşırı yorgunluk stres ve arkamıza aldığımız yolcuların sorumluğunun yarattığı sağlık sorunları giderek artmakta, kalp-damar hastalıkları pilotlarda en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelmektedir. "

  AKŞAM-27.02.2013
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bir uçağı 2 kişi sürüyorlar oto pilotları da var garibim tırcılar napsın 7/24 yoldalar ;)