1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Her işveren iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve isgforum tarafından 13 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. isgforum İSGforum Üyesi

  [​IMG]

  PROF. DR. CEM KILIÇ / ÇALIŞMA DÜNYASI

  İş güvenliği uzmanları hangi şartlarda istihdam edilecek?
  E-Posta Gönder
  11 Ekim 2012 Perşembe 06:43


  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çalışma hayatına yeni bir boyut getirdi. Bu yasa öncesinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin müstakil bir yasa bulunmuyordu. Bu alan tamamen AB Direktifleri çerçevesinde tercüme edilmiş yönetmeliklerle düzenlenmeye çalışılıyordu. Yeni yasa bir anlamda bu dağınıklığı giderdi.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kamu ve özel sektör olmak üzere her çalışanı kapsıyor
  Gelişmişlik iddiasında bulunan bir ülkede, çalışanların sağlık ve güvenliklerini ilgilendiren doğrudan bir yasanın bulunmaması, aslında tam bir skandal. En azından yasanın çıkarılması bu garip ve oldukça vahim durumu ortadan kaldırdı. Ayrıca bu yasanın kapsamına sadece özel sektör çalışanlarının değil, kamu çalışanlarının da dâhil edilmesi yasanın önemini daha da arttırdı.
  Yeni yasada işverene istihdam yükümlülükleri var
  Yasa çıkmasına rağmen bir takım eksikliklerin olduğu da bir gerçek. Özellikle işverenlere getirilen 'uzman personeli istihdam etme' yükümlülüğü konusunda kafalar karışık. İş güvenliği uzmanları neye göre istihdam edilecek, tam gün çalışacaklar mı gibi pek çok soru yanıt bulmamış durumda.
  Ancak istihdam yükümlülüğü dâhil, yanıt bulamamış sorulara bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle çözüm bulunacağını daha önce söylemiştik. Yasadan çok bu yasaya bağlı olarak çıkarılacak yönetmelikler önemli. Bir anlamda işverenlerimize bu yönetmelikler rehberlik edecek.
  Yönetmelikler yakında çıkacak
  İşte bu yönetmeliklerden bir kaçı hazırlandı. Çok önem verdiğimiz iş sağlığı uzmanlarının istihdamı ve risk değerlendirmesi yönetmeliklerinde son noktaya gelindi. Bakanlık çalışmalarını tamamladı ve hazırlanan taslakları işçi ve işveren temsilcilerine, yani sosyal taraflara gönderdi. Onlardan gelecek öneriler bekleniyor.
  Bu haftaki yazımızda işverenler için istihdamı zorunlu olan iş güvenliği uzmanlarına ilişkin yönetmeliği ele aldık. Önümüzdeki haftalarda da yine iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işverenlerimizi ilgilendiren yönetmelikleri ele alacağız.
  Her işveren iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda
  İşverenler yeni yasaya göre, işyerlerinde çalışan sayısı ne olursa olsun iş güvenliği uzmanı bulundurmak ya da bu hizmeti almakla sorumlu. İşveren bu uzmanları eğer bu konuda belgeleri varsa kendi çalışanları arasından seçebilecek. Ayrıca çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfı dikkate alınarak tam süreli iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü olmayan işyerlerinde işveren, gerekli niteliklere sahip olan bir iş güvenliği uzmanı ile kısmi süreli iş sözleşmesi de yapabilecek.
  Diğer yandan, işveren, çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirecek.
  Bununla beraber, işveren, gerekli belgelere sahip olması ve çıkarılacak yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirmesi halinde kendi işyerinde iş güvenliği uzmanlığı görevini de yapabilecek.
  İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilecek.
  İş güvenliği uzmanlarının ne kadar sürelerle çalışacağı belli oldu
  İş güvenliği uzmanlarının işyerlerinde ne kadar sürelerle çalışacağı çıkan yasada bulunmuyordu. Bu konu, hazırlanan yönetmelikle açığa kavuştu. Henüz yayınlanmayan ve tarafların görüşüne sunulan yönetmeliğe göre bu uzmanların çalışma süreleri şu şekilde belirlendi:
  - 1 ilâ 10 çalışanı olan işyerlerinden,
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 30 dakika,
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 60 dakika,
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 120 dakika, olmak üzere her çalışan başına ilave 15 dakika.
  - 10'dan fazla çalışanı olan işyerlerinden,
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika,
  2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 15 dakika,
  3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 20 dakika, süreyle istihdam edilecekler.
  Yönetmelik tam gün süreyle iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünü şu şekilde formüle etti:
  Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için, tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için ve çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilecek.
  Tehlike derecesi itibariyle, her üç grupta da çalışan sayısının işyerlerinde 1000, 750 ve 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak çalışan başına ilave 15 dakika kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilecek.
  İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilme süreleri hem küçük ölçekli işyerlerinde hem de orta ve büyük ölçekli işyerlerinde oldukça uzun. Ancak ülkemizde yaşanan iş kazaları düşünüldüğünde bu sürelerin yerinde olduğu de bir gerçek.
  Apartmanlar bir ay için en az 45 dakika iş güvenliği uzmanı çalıştıracak
  Bu süreler çerçevesinde bir örnek verecek olursak; tek bir apartman görevlisinin çalıştığı apartmanlarda ay içerisinde en az 45 dakika süreyle iş güvenliği uzmanı istihdam edilmesi zorunlu olacak.
  Yeni yasada sadece iş güvenliği uzmanları istihdamı değil ayrıca iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli istihdamı gibi başka yükümlülükler de var. Bu istihdam yükümlülüklerini de işverenler açısından bir sonraki yazımızda ele alacağız.

  kaynak:http://www.alosgk.com/url/?u=http:/...rtlarla-ve-ne-kadar-sureyle-isti-149840yy.htm
 2. ozangüneri İSGforum Üyesi

  sayın hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum
  iş verenlerin bu konu üzerine hassasiyetle eğilmesini temenni ederim
 3. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  çok teşekkürler.en güzeli de çalışma saatlerine yapılan düzenleme..
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  o değilde 4 sene boyunca trilyonlarca tehlike ve çok tehlikeli yerlere 100 dene A 100 dene B sınıfı uzman yetecek mi bu soruyu kimse sormuyo kendine...
 5. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  geçici madde yine kaldırıldı mı yönetmelikle..yukarıdaki yazıda kaldırıldığı yazmıyor ama açıklamaya bakarsan öyle..2-3 gündür gömdüm firmanın meselelerine kendimi bir şeyden haberim yok o zaman..
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kanunda o geçici madde problem yok ama yönetmelikte 8-10 sene teknik nezaretçilik yapmış olanlara neden B sınıfı yapılmıyor en azından madenciler çok tehlikeli şantiyelerde çalışsalar A lar B ler döt yemiyo ve sayıları az..
 7. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri durdurulmadan önce meslekte 10 yıllık tecrübeye A sınıfı belge veriliyormuş.Bir maden mühendisi ile konuşmuştum giremedim o zaman sınava ,şimdi baştan mı başlayacağım diyordu.sizin meslek odası cabbardır bu konuyla ilgili çalışır belki.
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bizim oda meseleyi anlatacana devletle güreş ediyo..:))
 9. cetinel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yazılarınızı takip ediyorum, bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.Apartmanlarda isg uzmanı bulundurma zorunluluğu 2013 yılında mı başlayacak yoksa onlar için süre daha uzun mu? Bir de yarı zamanlı bir firmayla çalıştığımzda ya da daha sonra apartmanlarla çalıştığımızda sigortalarımız nasıl ödenecek ve nasıl bir fiyat talep edebileceğiz sanırım bunların cevabı henüz net değil.Yazılarınız için tekrar teşekkür ederim, iyi çalışmalar...