1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hidrojen peroksit

Konusu 'Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MGBF)' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  hidrojen peroksit;
  teknik adıyla peroksit (HOOH), halk arasındaki adıyla oksijenli su (%3), perhidrol (%30), kimyasal adıyla hidrojen peroksit (H2O2) diye bilinen görünüşü açık mat mavi katı renkte, su ile karışımında renksiz, kokusuz, yoğunluğu 1,44 g/cm3, molekül ağırlığı 34.02 g/mol olan, erime sıcaklığı -0,43°C olan, formülü H2O2 olanhidrojen peroksit satış ve pazarlamasını yapmaktadır.
  Hidrojen Peroksit kullanım alanının genişliği ile birçok sektöre hitap etmektedir. Kağıt, tekstil, temizlik ve sağlık bunlardan başlıcalarıdır. Ticari sevkiyatlarda hidrojen peroksit ambalaj şekli genel olarak 65 kg’lık bidon, IBC tank ve dökme şeklindedir.
  Hidrojen Peroksitin Kullanıldığı Yerler:

  Sanayide Hidrojen Peroksitin geniş bir kullanım alanı vardır, % 3 peroksit çözeltisi mikrop öldürücü olarak kullanılır ve buna halk arasında oksijenli sudenir. % 3-6'lık çözeltisi saçları sarartmakta kullanılır. % 30 peroksit çözeltisineperhidrol denir ve kimyâ laboratuvarlarında, elektronik sanâyiinde kullanılır. % 30-50 arasındaki konsantrasyonlar tekstil sanâyiindepamuklu kumaşları beyazlatmak maksadıyla kullanılır.
  Arıtmalarda koku giderici olarak kullanımı vardır.
  Hidrojen Peroksit Tehlike Tanımı

  Aşındırıcı (korozif) (C), Yanıcı, Yanıklara sebep olur, kuvvetli oksitleyici.
  Yoğun Hidrojen Peroksit cildi yakar, göze kalıcı zarar verir ve ciltte kabarcıklar oluşmasına neden olur.
  Spesifik Tehlikeleri : Yanabilen malzemelerle teması yangına sebep olabilir.
  Dekomposizyonu sonucu açığa çıkan oksijen organik maddelerin yanmasına ve aşırı basınca neden olabilir. Gözler,
  cilt, burun, boğaz ve ciğerler için tahriş edicidir dikkatli olunması gerekir. Körlük de dahil olmak üzere gözlerde kalıcı tahribata yol açabilir.
  Ürün temel olarak yanıcı değildir ama dekomposizyonu sonucu açığa çıkan oksijen yanmayı şiddetlendirebilir. Özellikle ısıtıldığında, organik sıvı veya buharlarla teması
  sonucu ani yanmaya yada patlamaya neden olabilir. Hidrojen peroksitten oksijen açığa çıkışı organik buharları veya hidrojen
  buharlarının patlama aralığına doğru çekebilir.