1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hidrolik pres makinasında ve abkant preste iki adet soru

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve serdar erdogan tarafından 20 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. serdar erdogan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iyi günler ..
    hidrolik pres makinalarında ayak pedalı kullanılmaz diyenler var böyle birşey var mı varsa neden ? çünkü tek eliyle malzeme kullanacak çalışan. çift el klumandasını devre dışı bırakmak zorunda kalıyor..

bir diğer sorumsa abkant presler de lazer ışın bariyeri uygulama noktasının ucuna mı ayarlanır? eğer böyleyse o zaman saclarda tam büküm sağlanamıyor bunlar için çözüm yolu nedir
  2. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Serdar bey merhabalar;

Benimde çalıştığım fabrikada abkant press var ve uzun zamandır uğraşıyorum. İşinde uzman 4 firma ile görüştüm saha çalışması yaptılar ve çözüm bulamadılar. En son görüştüğüm firma ise farklı bir sistem yapacağım ve üzerinde çalışacağım dedi. Şu anda bekliyorum. Çözüme kavuşturursam yazarım size. Sağlıklı ve kazasız günler dilerim.
  3. serdar erdogan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    teşekkür ederim.. çok sağolun bekliyorum bir yolu bulunur inşallah
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Serdar bey, çalışan tek eliyle malzeme kullanacak dediğiniz durum nasıl bir çalışmadır, biraz daha ayrıntılı bahsedebilir misiniz, örnek bir resim vb de paylaşırsanız yorum ve olası çözüm yollarına daha yakın oluruz
  5. serdar erdogan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

erdem bey ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.. firmaya perşembe cuma günleri gidiyorum. o gün çekerim resim. uzun metal çubuklar yada borular oluyo onların ucunu ezerek şekillendirmek için yapılıyo malzeme tutan eline risk yok çünkü uzaktan tutuyo ama bir eli boşta kalıyo.. çift el kumandayı devre dışı bırakıyolar. ayak pedalı istedim. ayak pedalıda tek başına çalışmasın boşta kalan diğer elle butona ve ayak pedalına aynı anda basınca çalışssın dedim istemsiz basmalara karşı.. onlarda bana hidrolik preslerde ayak pedalı olmaz dediler..
  6. Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Serdar Bey;
    Preslerde genel prensip zaten ayak pedalı kullanılmaması üzerinedir. Hali hazırda elleri ile çalışan operatörün eli boşta iken ayağı ile makineyi hareket ettirememesi gerekir.
    Sizin durumunuzda da anladığım kadarı ile bir eliyle zaten operasyon noktasından uzakta malzeme yüklüyor diyorsunuz diğer eli ile de kumandadan start veriyor gibi anladım.
    Çalışma sistemi bu şekilde ise herhangi bir el-kol sıkışma riski bulunmamaktadır. 3. kişilerin müdahalesini önlemek için de gerekli mekanik koruyucuları üzerinde ise başka bir risk olacağını düşünmüyorum.

Abkantlarda da asıl amaç parmak-el sıkışmalarını önlemek olduğu için operasyon noktasının risklerinden mümkün olduğunca korunmak gerekir.
    Belki aşağıdaki linkte size yardımcı olabilecek ekstra bilgiler mevcuttur.

http://ioreweb.com/pres/