1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hijyen eğitimi alan mutfak çalışanların periyodik muayeneleri ve tahlil tetkikler ne olmalıdır?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve SİDAR KART tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

  1. SİDAR KART İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hijyen eğitimi alan mutfak çalışanlarının portör muayenelerine gerek kalmadığı açıklandı. Bu bağlamda çok tehlikeli iş yerlerinde mutfak çalışanlarının da senede bir kere periyodik muayeneleri yeterli midir? İstenilen tahlil tetkikler ne olmalıdır? Teşekkürler...
  2. Ali GÜL İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Açıklandı derken....
  3. SİDAR KART İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    75648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    06.05.1930 tarihli resmi gazetede yayımlanan 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 126. maddesi, 02.11.2011 tarihli resmi gazetede yayımlanan 663 Nolu KHK.’nin değişik 126. maddesi yenilenmiştir.
    Gıda işkolu çalışanlarına portör muayene şartı Kanun değişikliği ile kaldırılmış olup, portör muayene yerine detaylı 'HİJYEN VE SANİTASYON' eğitimi verilmesi şartı getirilmiştir.
  4. Ali GÜL İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. perwin_ay İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    merhaba, arkadaşlar
    Portör muayenesi kalktı mı kalkmadı mı ? anlayamadım
    Eskiden şoföre bile yaptırıyordular,şimdi gerek yok, tamam. Fakat, gıda sektoründe portör nasıl kalkabilir anlayamıyorum.. Sanki hijyen eğitimine katılarak dikkatli dinliyorlarda, dinleyipte uyguluyorlarda .. Bir fırında herkese haptırdım, şoferde hepatit B çıktı.. O soförün hepB virusu salyasında var, göz sıvısında var, tüm sıvılarında var, sadece buruna el sürtsün, sonra poğaçayı ellesin - tamamdır.
    Anlayamadım..
  6. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Bizdede bir mutfak çalışanı var ve işyeri hekimliği hizmetini sağlık müdürlüğüne bağlı toplum sağlığı merkezinden alıyoruz. Bizim işyeri hekimimiz mutfak çalışanımızın hijyen eğitimi olmasına rağmen 6 ayda bir portör muayenesi istiyor. Bizde yaptırıyoruz. Hijyen eğitimini tek başına yeterli olduğunu düşünmüyorum portör muayenesi yaptırılmalı...
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Portör muayene kalkmıştır. MEB onaylı hijyen eğitimi ve sertifikası olması gerekmektedir. Hijyen eğitimi devlet tarafından yeteli bulunmaktadır.

    Ekli Dosyalar:

  8. perwin_ay İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Evet, bence en mantıklısını ve doğrusunu yapıyor doktorunuz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2015 ---
    Teşekkür ederim, Nilay hanım. Benim bildiğim Hıfzısıhha kanunu kaldırmış, bizim 6331 kanun kaldırmış mı acaba ?
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 sayılı kanunda portör muayene hakkında böyle bir şey geçtiğini görmedim. Bu konu Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nunda açıklanmıştır.
    Bu durumda; 17.12.2011 tarihli resmi gazetede yayımlanan GIDA HİJYENİ YÖNETMELİĞİ’nin 21. maddesi gıda işkolunda çalışanlar için kaldırılmış olan portör muayenesinin yerini alacak eğitim hususuna açıklık getirmiştir.
  10. bencaglayan İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşyeri hekimi isterse yaptırılabilir.Portör muayenesinin kaldırılmış olması, hekimin istemiyeceği anlamına gelmez.Zaruri olacağı düşünüldüğünde hekim yönlendirmesiyle yapılabilir.Eğitim kişiyi hastalıktan kurtatmaz.Tahlil ve tetkikler, hekim tanısı önemlidir.Örneğin ebola virüsü hakkında eğitim almış olunması, kişinin ebola virüsüne yakalanma ihtimalini sıfırlamaz.Adı üzerinde iş sağlığı ve güvenliği...
  11. sencer erşen İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Portör tetkiki de çok anlamlı değil bence.Çalışana bugün dışkı tetkiki yaptırıp normal sonuç alsan da,o kişi 3 gün sonra parazitkapmış olabilir ve bunu el ağız yoluyla insanlara bulaştırabilir..Ben bugün çalışanıma tetkik yaptırdım temiz çıktı deyip 6 aylık süreyi nasıl garanti edebilirsiniz?
  12. güven özer İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Selamlar,hijyen eğitimi yeterlidir,zaten yapılan testlerden de kayda değer sonuç
    çıkmadığı görülmüştür.Müfettişlerde test sormuyorlar artık, bilgilerinize.
  13. perwin_ay İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Merhaba, sevgili meslektaşlarım ve değerli iş güvenliği uzmanları . Hepinizin cevapları için teşekkür ediyorum.
    Bu arada,hani bir şofer çalışanın hepB aşkar olundu ya? Ona ''çalışabilir raporu'' verildi. o_O:)