1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hijyen eğitimi almak için nereye başvurmak gerekiyor?

Konusu 'İş Hijyeni,Eğitimi ve Fizyolojisi' forumundadır ve eminedamaroglu tarafından 19 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba
    işveren aşçı ve garsonlarına hijyen eğitimi aldırmak için öncelikle nereye başvurması gerekmektir?
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hijyen Eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Halk eğitim merkezlerine başvurmanız yeterli olacaktır.
    Gerekli yönlendirmeyi size sağlıklı bir şekilde yapacaklardır.
  3. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tekrar teşekkür ederim Fatih Bey :)
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Rica ederim Emine hanım.
  5. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyeri hekimi verebilir
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş yeri hekimi veremiyor.İş yeri hekiminin " öğreticinin eğitimi belgesinin " olması gerekmektedir.
    Bu bilgi ÜMRANİYE HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN teyit edilerek burada paylaşılmıştır.

Saygılarımla.
  7. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    işyeri hekimi verbiliyor halk eğitim erkei ile arasında bisözleşme imzladıktan sonra
  8. eminedamaroglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34621
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben de işyeri hekiminin belgesi olması gerekiyor diye biliyorum.her işyeri hekimi bu eğitimi veremiyor sanırım.
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş Yeri hekiminin öğreticinin eğitimi belgesi olması gerekiyor.Halk eğitim merkezinden bize belirtilen bu şekilde.
  10. Ece ÖNER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96481
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi
    Tam zamanlı işyeri hekimi varsa, hekim hijyen eğitimini verebiliyormuş. Eğitim alındı bilgilerini Halk Eğitim merkezine ulaştırıyorsun. Ama belgeyi yine Halk Eğitim Merkezi düzenliyormuş. Bizede Halk Eğitim Merkezinden verilen bilgi bu şekilde
  11. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Adam 7 sene okumuş doktor olmuş ama hijyen eğitimi veremiyor mu :)
  12. Çiğdem Yazgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43669
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    05/07/2013 tarih ve 28698 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin 6ncı maddesine istinaden zorunlu hijyen eğitimlerinin Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı yazdım. Ve Milli Eğitim Müdürlüğü beni Halk Eğitimlere yönlendirdi. İlçe Halk Eğitim ile görüştüm ve bizde sadece 1 kişinin hijyen eğitimi alacak olması nedeniyle, hijyen eğitimi alacağı konuya göre açılacak eğitime katılabileceğini söylediler. Bende Milli Eğitim Müdürlüğünden gelecek cevabi yazı doğrultusunda İlçe Halk Eğitime yazılı başvuruda bulunmayı düşünüyorum.
  13. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ece Hanım
    Ümraniye Halk Eğitim ve Milli eğitim Bakanlığında sorduğum yetkililer İş yeri hekiminin eğitim verebilmesi için " eğiticilerin eğitimi belgesine " sahip olması gerektiğini belirttiler.Belgeleri yoksa eğitimin geçersiz olduğunu belirtiler. Aynı İş sağlığı ve güvenliğindeki gibi bu konuda da bilgi kirliliği mevcut maalesef
  14. Ece ÖNER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96481
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    evet malesef her şehirdeki Halk Eğitim Merkezi ayrı bir bilgi veriyor. Biz önümüzdeki hafta içinde resmi yazı ile soracağız (hem kurum hekimimizin hijyen eğitimi verip Halk Eğitim tarafından belgelendirmesi için hemde iş makinası eğitimleri için bir protokol imzalamayı planlıyoruz) gelen cevabı paylaşırımı
  15. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MEB den ilk sorduğumuzda İş yerinin eğer iş yeri hekimi varsa ve uygun eğitim alanı varsa iş yeri hekiminin dilekçe ile başvurması ve izin alması yeterlidir denildi.Sonra Halk eğitime sorduk onlarda İşyeri hekiminin olması durumunda " eğiticilerin eğitimi belgesi " ni şart koştular.
    Şimdi açık konuşmak gerekirse arkadaşlar kişi başı ortalama 30-40 tl tutan bu eğitimi Halk eğitim başkalarına verdirmek istemiyor.Konuştuğum yetkili bir arkadaşımızda açıkcası bunu ima etti.İnanın siz vermeye kalktığınızda bir sürü teferruat çıkartarak bıktırıyorlar.En uygunu Halk eğitim ile irtibata geçilmesi.
    Birde şu noktada var. İşyeri hekimleri de bu eğitimi ücretsiz vermezler.Bu konuyu pas geçmeyiniz bence
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu gibi yorumlama ile verilecek eğitim ve belgelerini olası denetlemelerde müfettişlere açıklayamazsınız arkadaşlar. Yönetmelikte eğitimi vermeye yetkili kurumlar belirli yapacak tek şey var buralara resmen başvurup başvuruda bulunulduğuna dair halk eğitim müdürlüklerinden yazı almak...
  17. Ece ÖNER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96481
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nasıl iş güvenliği uzmanı çalışanların eğitimini ücretsiz veriyorsa, işyeri hekimininde ücretsiz vermesi gerekmezmi? Biz işyeri hekimimizle görüştük, kendisi eğitimi vermeyi kabul ediyor. Eskişehirdeki Halk eğitim merkezide bir protokol imzalarız, kendi işyeri hekiminiz eğitimi verirse öğretici olarak sizin hekiminizi gösteririz ve sadece kişi başı 15 TL belge bedeli alırız dedi. (Kamu kuruluşu olduğumuz için ve tam zamanlı kadrolu işyeri hekimimiz olduğu için bir değişiklik oluyormu bilmiyorum ama bize verilen bilgi bu şekilde)Biz şimdi bunu uygulamaya çalışacağız. Önümüzdeki hafta resmi bir yazı ile başvuracağız
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Eğitimi kim verirse versin sonuçta bir belge düzenlenmesi lazım, buda MEB onaylı olması lazım. Yani sizin hekiminizin eğitimini kabul edip belge düzenlemeleri gerekiyor. Sonuçta yönetmelikte eğitimi işverende verebilir diye geçiyor (gerekli şartları sağlamak koşuluyla)

Eğitimlerin veriliş şekli
    MADDE 6 –
    (1) Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.
    (2) Genel Müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.
    (3) Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir.
  19. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Deniz Hanım size katılıyorum bu konuda.
    Özellikle eğitim konularında iş müfettişleri hassaslar.Verilen eğitimim geçerliliği için bence yönetmelikler ve ilgili makamlarda yazı almak gerekiyor.Yorum katılması olayı biraz sakıncalı oluyor.
    Onun içinde tam zamanlı olarak çalıştığım iş yeri ve şubelerimiz için Halk eğitim ile koordineli çalışmayı seçtik.
  20. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş yeri hekimleri bu konuya sıcak yaklaşmıyorlar.Sizin iş yeri hekiminiz insiyatif kullanarak ücretsiz vermeyi kabul etmiş.Ama çoğu iş yeri hekimi 8 saat sürecek bir eğitimi ücretsiz vermeyi düşünmez.Ücretsiz verileceğine dair de Yönetmelikte bir madde yok.