1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Hijyen eğitimi almayan her personele ceza kesilecek!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  5 Temmuz'dan itibaren, hijyen eğitimi almayan her personele ceza kesilecek
  haber.jpg

  Sağlık, İçişleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 'Hijyen Eğitimi Yönetmeliği' kapsamında, 5 Temmuz'a kadar gıda üretim ve perakende yerleri, berber, market, restoran, hazır yemek firmaları, kaplıca, hamam ve güzellik salonlarında kurs almayan personel çalıştıran işletmelere büyük meblağlarda para cezası kesilecek. Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre Sağlığı Eğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Başkanı, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Abdullah Bozkır, yönetmeliğin ön gördüğü süre önümüzdeki 5 Temmuz günü bitiyor; ancak işverenlerin yüzde 80’inin uygulamadan haberdar olmadığını belirterek, "Ne yazık ki; iş sağlığı güvenliğini ve halk sağlığını yakından ilgilendiren hijyen eğitiminde işveren duyarsız kalıyor." dedi.

  Gıda üretim ve perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerinin onay işlemleri hakkındaki yönetmekte yapılan değişiklikle meslek odalarının devre dışı bırakılmasına veteriner hekimler ve gıda mühendisleri tepki göstermişti. Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'nin 11'inci maddesi gereği yapılan denetimlerde 'Hijyen Eğitim Belgesi' sorulacak olup, bu belgeyi almayan işletmeler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesine göre cezai müeyyide uygulanacak. Gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi için tanınan süre 5 Temmuz 2014’te doluyor. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, Yönetim Akademi Uzman Danışmanı Abdullah Bozkır, 5 Temmuz 2013 ve 28698 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği'nin uygulanması ile ilgili sürenin bitme aşamasında olmasına rağmen işletmecilerin büyük bölümünün uygulamadan habersiz olduğunu öne sürdü.

  Bozkır şunları kaydetti: "Yönetmelik; gıda üretim ve perakende iş yerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerleri kapsıyor. Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler de yönetmelik kapsamına alındı. İşverenler 5 Temmuz’a kadar eğitimleri tamamlamalı, aksi takdirde cezalar can yakacak.İşveren bu eğitimi aldırmadığı takdirde her çalışan için ayrı ayrı olmak üzere 250 ile 1000 lira arası cezalar uygulanacak. İşverenlerde eğitim almak zorunda onlarda eğitim almadıkları takdirde aynı ceza ile karşı karşıya kalacak. Hijyen eğitimi kursu yetkili kurumlar(Halk Eğitim merkezleri) tarafından ve 8 saat olarak verilmeli. Eğitimin içeriği ise hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek konuları kapsayacak."

  Her iş kolunun özelliğine göre ayrı hijyen ve temizlik ilkeleri verileceğini dile getiren BİR-DER Başkanı Abdullah Bozkır, gıda ile taşınabilen bir hastalığı olan veya bu hastalığın taşıyıcısı durumundaki kişiler ile ishali bulunanların tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Bozkır, "Vücudun görünür kısımlarında açık, enfekte yara, deri enfeksiyonu ve benzeri halkta tiksintiye yol açabilecek deri lezyonları bulunanlar; cüzzam, frengi ve verem hastalığına yakalananlar büyük risk oluşturuyor. 26537 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Kontrol Esasları Yönetmeliği’nde yer alan, hijyen ilkelerine uyulmadığı durumlarda halk sağlığı açısından problem oluşturabilecek hastalığı bulunanlar söz konusu sektörlerde kesinlikle çalıştırılmayacak. Aykırı davranış gösteren işverenler cezalandırılacak. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi verecekler aksi takdirde çalışanlarda ceza ile karşılaşacak. Söz konusu hastalıklarının iyileştiğini/bulaştırıcılığın olmadığını gösteren tabip, uzman tabip raporunu ibraz etmeleri durumunda çalışabilir veya çalıştırılabilecekler. Denetlemeler ilgili bakanlıklar ve mahalli idareler tarafından yapılacak. Yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında, durumu bu maddelere uygun bulunmayan çalışanların her biri ayrı ayrı aykırılıklar olarak değerlendirilir ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesine göre işlem yapılacak ve 250 ile bin liraya kadar idarî para cezası uygulanacak. Tabi ki; mahalli idarelerde ayrıca ceza uygulayabilecek. İşverenler bir an önce yönetmeliğin gereğini yerine getirmelidir." diye konuştu.

  KAYNAK

  İlgili Yönetmelik:Hijyen Eğitimi Yönetmeliği (İlgili Konu)

  İlgili Forum:İş Hijyeni,Eğitimi ve Fizyolojisi

  İlgili Diğer Lİnkler:

  Hijyen eğitimi
  Hijyen eğitimi almak için nereye başvurmak gerekiyor?
  Hijyen eğitimleri yönetmeliğine göre işyeri hekimleri eğitim verebiliyorlar mı?
  Hijyen eğitimi verebilmemiz için ne gerekiyor
  Hijyen eğitimi fiyatlari kaça yapildiği

  Zorunlu hijyen eğitimi
  Iş hijeni eğitimi verebiliyormuyuz?
  Hijyen eğitimleri ile ilgili duyuru metni
 2. Canan Soylu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Peki hastane çalışanları bu eğitimi almak zorunda mıdır? hastanede çalışan taşeron yemekhane çalışanı, temizlik çalışanına firmasından eğitimi aldırmasını istemeli miyiz?
  hastanelerde bildiğim kadarıyla yılda bir kez el hijyen eğitimi veriliyor. bu yeterli midir?
 3. Canan Soylu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  hastanede çalışan kimse yok mu? kimse cevap vermeyecek mi banaa??
 4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Hastanede taşeron varsa onlardan bu belgeler istenir, personel hastaneye bağlı ise hastane yönetimi kendisi maliyetine katlanarak yaptırır.
  El hijyeni eğitimi ile bunun tam bağlantısı yok, kimlerin katılacağının bilgisini size halk eğitim müdürlüğü verir.