1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hijyen eğitimi verebilmemiz için ne gerekiyor

Konusu 'İş Hijyeni,Eğitimi ve Fizyolojisi' forumundadır ve n.asma tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar 05.07.2013 tarihinde yayınlanan Hijyen eğitimi yönetmeliğine göre
    gıda, kuaför, otel, vb. yerlerde zorunlu tutuluyor.
    Bir gıda mühendisi ve yıllarca bunun eğitimini almış ve vermiş biri olarak bu eğitimi vermek için ne gerekiyor.
    Bu eğitimi biz vermiyeceksek kim verecek.
    Yönetmelikte MEB e bağlı kurumlar diyor.
    Bir yere kayıt mı olacağız, eğitimci belgesi mi alacağız.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    Yada eğitim kurumu altında sektör tecrübesi olmayan kişiler bize Hijyeni mi öğretecek:(
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bununla ilgili bir tebliğ çıkacak, onu bekliyoruz. O zamana kadar ve hatta ondan da sonra bana göre bunu İşyeri Hekimleri vermeli...
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hijyen tümüyle sağlıkla ilgili bir konu onun eğitimin işyeri hekimi tarafından verilmesi gerekiyor.

4. bugüne kadar verdikleriniz eğitim değil bilgilendirmeydi hocam,

eylül başında kaldıran teblig çıktı şuanda eğitim alınamıyor sanırım ne durumda olduğu hakkında bilgin var mı?

yönetmelikte HBO genel müdürlüğüne işaret ediyor hekim tek başına yeterli değil ayrıca her eğitimi alır veririm diyordun ya işte benim sana eğitim vermekten bahsettiğim sey bu yönetmelikte geçiyor
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130705-3.htm
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    burası Türkiye olmaz diye birşey yok
    yönetmelik iptal ceza kesmeye devam "vur abalıya" oldu halimiz
  7. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sadece bu işin doktorlara bırakılması saçma olur. Çalışanların kişisel hijyenleri dışında çalışma ortamı , kullanılan makineler kaynaklı ,çapraz bulaşma ve buna benzer bir sürü etken var.
    Benim yönetmelikten anladığım hijyen eğitimi verebilmek için eğitim almamız gerekecek
    bakalım sonunda ne çıkacak
    Zaten biz 4 sene boşuna okuduk
  8. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ama arkadaşlar biz 2 dönem hijyen eğitimi aldık. Mikrobiyoloji dersi aldık , mikroblar ve yaptıkları hastalıklar, personel ve ekipman hijyeni .Çünkü gıdanın temeli hijyen. Yıllardır içindeyiz.
    Bence eğitici olmak için bir kurs yada seminer verilip branşlarımızla ilgili çalıştığımız yerde veya dışarda eğitim verebilmeliyiz.
    Şimdi çevre mühendisi çevre bilinci atık eğitimi veremez mi? Yada makina mühendisi bakım, kullanım vb. makinalarla ilgili eğitim veremez mi? HAKSIZLIK.
  9. İSO 22000 kapsamında verdiğimiz eğitimlerdi zaten
  10. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet
  11. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğiticinin eğitimi belgesini alsak işe yarıyor mu acaba? fakat hijyen yönetmeliğinde bağlı kurumlardan alınır demiş? arkadaş gıdacı versin bence eğitimi herkes işini yapsın ya:)

12. çok karışmış kafalarınız
    eğiticin eğitimi dediğiniz igu ları için

ben de patlatma tasarımı eğitimi aldım ateşleyici belgem var patlatma tasarımı eğitimi verebilir miyim hayır, sorulara cevap verip konu ile
    ilgili bilgilendirme yapabilir miyim evet

bence ya da sence kısmını tartışmak için söylemedim ben sadece kanun nezninde olanı paylaşmak istedim sorunuza cevap olsun diye .

bir de mühendis demek eğitim verecek adam demek değil ki yazar çizer hesaplar demek bunun neresi haksızlık olarak gördüğünüzü anlayamadım ancak gerek türkiye de gerek yurt dışında bu iş böyledir
  13. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mühendiss evet dediğiniz gibi hem hesap yapan, yazan , çizen adam demek. Ama aynı zamanda çok da güzel eğitim verir. Şahsen ben yıllarca eğitim verdim ,neden vermeyelim anlamadım. Ben 150-200 kişilik gruplara defalarca hijyen eğitimi verdim, çünkü gıda sektörünün en büyük parçası eğitim.
    Siz veremeyebilirsiniz ama biz verebiliriz. Yani bir takım koşullar vardır onu sağlamak lazım belki
    Zaten bende onu sorguluyorum
    Bunlar;
    *Bir yerden birdaha mı eğiticilerin eğitimi belgesi almamız lazım
    *Yada usta öğretici belgesi mi
    *yada bir eğitim vakfı yada kurumuyla anlaşıp direk eğitim verebilirmiyiz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ekim 2013 ---
    Teşekkür ederim Taha Bey :)
  14. bende demek istediğim şey şu aslında daha önceden verdiğinizi düşündüğünüz şey eğitim değil yani formatını nerden aldığınız hangi devletin biriminin modülünü uyguladığınız bunlara bakmak gerek sonuçta öğretmen dediğiniz insanlar da belirli müfredatı takip eder kendi bildiği gibi bir şey anlatmaz

TMMOB a bağlı bi yer olabilir Gıda mühendisleri odası olabilir diye öngörüyorum branş bana çok uzak ama TMMOB a bağlı örgütler mesleki eğitim sertifikası düzenlemeye yetkili
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ekim 2013 ---

herkes işini yapsa teknik öğretmenlere mühendislik yolu açılmaz mühendisler öğretmencilik oynamak istemez
  15. berat onur atalar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102326
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hijyen dediğin zaman sadece işin içine gıda mı giriyor sevgili arkadaşım ?
  16. eekici65 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128468
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    FORUMLARDA YALAN YANLIŞ SALLAMAYIN...BİLGİ EDİNME BİRİMİ VAR...ALIN OKUYUN..HİJYEN EĞİTİCİ EĞİTİMİ BELGESİ İÇİN MEB'DEN GELEN CEVAP............
    Başvurunuza ilişkin cevap :

Sayın ilgili, Hijyen eğitimi ile ilgili Genel Müdürlüğümüz kurs programları arasında Gıda ve Su Sektöründe Çalışanların Hijyen Eğitimi Güzellik ve Saç Bakım Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi 8 saat süreli programları yer almaktadır. "1- Gıda ve Su Sektöründe Çalışanların Hijyen Eğitimi programında eğitici olabilmek için Programın uygulamasında, sırasıyla; 1. Tıp Fakültesi 2. Hemşirelik Yüksekokulu 3. Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü 4. Hemşirelik/Bölümü 5. Ebelik/Bölümü 6. Sağlık Memurluğu/Bölümü 7. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 8. Tıbbi Laboratuvar alanında eğitim almış olan Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü ve Fen Fakültesi/ Fen-Edebiyat Fakültesinin Biyoloji bölümlerinden mezun olanlar görev almalıdır. 2- Güzellik ve Saç Bakım Hizmetlerinde Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi programında eğitici olabilmek için Programın uygulamasında, sırasıyla; 1. Tıp Fakültesi 2. Hemşirelik Yüksekokulu 3. Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü 4. Hemşirelik/Bölümü 5. Ebelik/Bölümü 6. Sağlık Memurluğu/Bölümü 7. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 8. Tıbbi Laboratuvar alanında eğitim almış olan Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü ve Fen Fakültesi/ Fen-Edebiyat Fakültesinin Biyoloji bölümlerinden mezun olanlar görev almalıdır." şartlarının taşınması gerekmektedir. Hijyen eğitimi kurslarına katılmak için yaygın eğitim kurumlarına başvuru yapmanız gerekmektedir. (halk eğitimi merkezi, mesleki eğitim merkezi, turizm eğitim merkezi ve olgunlaşma enstitüsü) Bilginize.