1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Hijyen eğitimi

Konusu 'İş Hijyeni,Eğitimi ve Fizyolojisi' forumundadır ve Mikail Akın tarafından 29 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Mikail Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5748
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    mrb portör muayenelerinin kalkmasından sonra hijyen eğitimini osgb olarak verebiliyor muyuz yoksa esnaf ve sanatkarlar odasından mı yardım mı alıyoruz yönetmelikte geçen kurul üyeleriinin yetkilendirdiği kişiler mi verebilir sadece bu konuda bilgisi olanların paylaşımlarını bekleiyorum.
  2. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Halk Sağlığı merkezlerinden yetki alan işyeri hekimlere verebilir diye biliyorum ama sertifikalandırma konusunda halk sağlığı merkezlerinden almak gerekebilir. bu konuda uygulama bazlı hala belirsizlik hakimdir.
  3. aliye gökçen çavuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    alp danışmanlık
    Halk eğitim merkezleri verebiliyor eğitimi .Halk eğitim merkezi ile görüşün.
  4. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    Merhaba,

Hijyen eğitimini şuan sadece MEB bağlı Halk Eğitim Merkezleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı Halk Sağlığı Merkezleri yetkili eğitmenler tarafından veriyor. Bununla ilgili en yakın kuruluşlara başvuru yapabilirsiniz. Direk olarak osgblerin böyle bir yetkisi yok ve işyerine ait hekiminde eğitim verme yetkisi yok. Sadece bakanlık yetkisinde olan yerler verebilirler. Biz bu şekilde ilgili makamlardan bilgi alarak verdirdik eğitimi. Aksi takdirde geçersiz bir eğitim olur kabul edilmez.
  5. aslında mevzuatdaki bazı açıkları kullanarak osgblerde hijyen eğitimi verip sağlam kazanmaya devam ediyorlar
    nasıl oluyor derseniz bedavaya olmaz :D
  6. sebahat52 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Hijyen Eğitimi veren osgbler var fakat halk eğitim merkezleri ile protokol imzalayarak bunu yapabiliyorlar tabi yine eğitimleri halk eğitim merkezindeki hocalar veriyor ancak halk eğitim merkezi osgb de eğitim verebilecek şartlara uygun kişi varsa onu da eğitim için görevlendirebiliyorlar burada osgb bir nevi aracı gibi oluyor aslında anlaşmalı olduğu firmalara kolaylık sağlamış oluyor.
  7. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki kimler hijyen eğitimi almalıdır
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hijyen Eğitimi Yönetmeliği (İlgili Konu)

İlgili yönetmelikte herşey yazıyor..
  9. Mikail Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5748
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    nasıl?ki
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB lerin hijyen eğitimi vermesi şu an için geçersizdir. Ki işin içinde osgb geçiyorsa ben 2 kere değil 3-4 kere daha düşünürüm.
    Sistemdeki açıkları kendi çıkarları için oldukça güzel kullanıyorlar. Bana göre Hijyen eğitiminin geçerli olabilmesi içinde Osgb nin değil de Halk eğitimden eğitim alınması gerekir.
    Osgb lerde çalışanların isg eğitimlerinin 15 dakikada yapıldığının ve sertifikaların peynir ekmek gibi dağıtıldığını artık bilmeyen yoktur.
    Osgb burada uygun ortamı varsa derslik verme görevini üstlenebilir. Onun dışında eğitim vermesinin geçerliliği olamaz .
  11. murat öncel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28448
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    halk eğitim merkezlerinden ve osgb yetkilimizden öğrendiğim şudurki.temmuz ayına kadar eğitimi işyeri hekimi veriyor. temmuz ayından sonra sertifikalandırma şeklinde ilk yardım sertifikasına benzer hijyen ile ilgili sertifa verilmeye başlanacak osgbler bunun organizasyonunu halk eğitimle beraber yapacak.
  12. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Murat Bey
    İşyeri hekimlerinin eğer Eğiticilerin eğitimi sertifikası varsa iş yeri hekimleri verebiliyor. Ancak Yoksa İşyeri hekimlerinin veremediği belirtilmişti. Hijyen eğitimi ile ilgili inanılmaz bir bilgi eksikliği ve karmaşası var. Ancak bunu halk eğitim merkezlerinin üstlendiğini biliyorum.
    Umarım dediğiniz olmaz yani osgb lerin hijyen eğitimine el atmaları gerçekleşmez. 15 dakikada isg eğitimi veren ( verdi gösteren ) zihniyet hijyen eğitimleri gibi önemli bir konuyu da berbat ederler.
    Osgb siz günler dileğiyle.
  13. murat öncel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28448
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    f
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Mayıs 2014 ---
    fatih bey osgbler organizasyon yapacak eğitimi halk eğitim merkezleri verecek. selamlar
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Murat Bey
    organizasyon yapabilecek donanıma ve iş etiğine sahip midir osgb ler ?
    Organizasyondan kastınız da yer temini ve listelerin hazırlanması . Buna sizce gerek var mı?
    Osgb mantığının iş güvenliğini ne hale getirdiği ortada.
    Saygılar
  15. teşekkür ederim fatih bey
  16. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dün tarihli olarak hijyen eğitimi ile ilgili olarak ta
    Bakanlığa bağlı Halk eğitim merkezleri ve Mesleki eğitim merkezlerinin hijyen eğitimi verebilecekleri belirtilmiştir. Buralar dışında özel kuruluşların hijyen eğitimlerinin geçersiz olduğu belirtilmektedir.
  17. Gülşah Karaüzüm İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77927
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    detam osgb
    fakat yönetmelikte işveren kendi imkanlarını kullanarak bu eğitimi kendi bünyesinde verdirebilir diye madde var arkadaşlar
  18. sebahat52 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    yönetmelikte direk işveren kendi imkanları ile verir demiyor
    yönetmeliğin maddesi aynen budur
    Eğitimlerin veriliş şekli

MADDE 6 – (1) Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.
    Komisyon kurulması, komisyonun çalışma usul ve esasları

MADDE 7 – (1) Genel Müdürlük bünyesinde, eğitimlerin planlanması için iş kollarının gruplandırmasını yapmak, iş kollarının yapısına uygun olarak eğitimleri planlamak ve iş kollarının durumuna göre eğitim içeriğini belirlemek üzere bir komisyon kurulur.

(2) Komisyon, Genel Müdürlük tarafından görevlendirilen bir üyenin başkanlığında aşağıdaki üyelerden oluşur:

a) Bakanlıklarca görevlendirilecek birer üye.

b) Sağlık Bakanlığınca belirlenecek bir tıbbi mikrobiyoloji uzmanı, bir enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı, bir halk sağlığı uzmanı, bir deri ve zührevi hastalıkları uzmanı.

c) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenecek bir veteriner hekim ve bir gıda mühendisi/ziraat mühendisi (gıda veya süt bölümü mezunu).

ç) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonundan birer temsilci.

(3) Komisyon, iş kollarının gruplandırmasını yaparak iş koluna göre eğitim konularını ve sürelerini; eğitimlerin, iş yeri sahiplerince veya işletenlerince verilmesi durumunda ise eğitimlere ve belgelendirme işlemlerine ait usul ve esasları belirler.

(4) Komisyon yılda en az bir kez toplanır. Kararlar, salt çoğunlukla alınır.

(5) Komisyonun sekretarya hizmetleri Genel Müdürlükçe yürütülür.

yönetmeliğinde devamını okuduğumuzda görülüyorki işverenin kendi başına yapabileceği birşey değil en başında diyor zaten genel müdürlüğe bağlı eğitim kurumlarında verilir. Genel müdürlük de hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü oraya bağlı eğitim kurumlarıda halk eğitim merkezleridir. Bizzat telefonla kendim arayıp bu konuda bilgi aldım. osgb ler yada başka yer eğitim veremez milli eğitim bakanlığına bağlı kurum olması lazım sadece osgbnin anlaştığı firmalara kolaylık olsun diye halk eğitim merkezleri ile osgb arasında bir protokol imzalana biliyor fakat yine halk eğitim merkezinin görevlendirdiği kişiler eğitim veriyor yine tüm düzenlemeleri onlar yapıyor. Bu bilgileri bizzat halk eğitim merkezini aradığımda söylediler.
  19. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şuan geçerli olan yönetmeliğe göre hijyen eğitimlerini sadece Halk eğitim merkezleri ve Mesleki eğitim merkezleri verebiliyor. Bunların dışında verilen eğitimler geçersiz olmaktadır. Bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Piyasada yetkimiz var diye dolaşan bir sürü özel firma var.
  20. sebahatkhn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ'nde
    MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen iş kollarını kapsar:
    a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
    b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
    c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
    ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
    d) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

Benim firmam deterjan üreten bir firma ve yukarıdaki iş kollarının dışında olduğu için eğitim aldırmama gerek yok diye düşünmüştüm ama d şıkkı kafamı karıştırdı. Diğer iş kolları belli mi, bilgisi olan var mı?
    Bu arada mutfak servis elemanımıza portör muayenesi kaldırıldı diye muayene yaptırtmadım yaptırmak gerekiyor mu?