1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"http://www.meb.gov.tr" 21 aralık için kayıt

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Kemal Atlıtürk tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    "demekki içimizde bazıları yanlış belge beyan etmişler.bu ayrıca kamu davası sebebidir.."
    demiş arkadaş ancak;
    Burada maalesef kamu davası açılmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Suçun şahsiliği diye bir kavram var malum. Her koyun kendi bacağından sorumludur kısacası. Bu bir yarışma tipi sınav, şartları açıkça mevzuat esas alınarak ve bakanlık tarafından belirlenerek (usül yönünden) ilgililere tebliğ edilmiştir. (buna rağmen kasten veya kazaen yanlış, eksik beyanda bulunanları ise sonuçları kendini bağlar)
    Hal böyle iken asıl sıkıntı, sınavın esas ve usüllerini belirleyen Bakanlığın kamuoyuna deklare ettiği bir uygulamayı, hiçbir gerekçeye dayandırmadan ve açıklama yapmadan keyfi değişiklikler yapmasıdır. Olay bu yönü ile tamamen suç yumağı haline gelmiştir. Almanların "Berlin'de yargıçlar (adalet) var" ünlü sözü var. Biz ise buna karşın "Anamı ...ken kadı, kimi kime şikayet ediyosun" paradigmasını ortaya koyarak, adalet anlayışımızı oluşturmuşuz.
    Evet anlı şanlı ağustos 2013 sınavında iptal edilen sorular ortada iken bu kepazeliğe sanıyorum herkes sadece seyirci kaldı. Hani mağdurlar, hani bu hukuk devletinin yüce savcıları, devlet denetleme kurumları. Her şey bu kadar bayağılaşmış iken neyin kamusu, neyin davası...
  2. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Adına ödenmiş prim gün sayısı ; sisteme girince aynı ay için 150 gün prim yatırılarak yıllık 1800 gün üstü olan var. Sistem 1800 günün var diyor. Ama emekli olurken bu 360 gün kabul ediliyor. Böyle 2 senesi olanın 3600 günü var. Bu mesele şantiye şefliği yapanlarda yaşanıyor (mimar ve inş. müh.leri). Bakanlık açıklaması ise kısaca adına yatırılmış prim gün sayısı ifadesini taşıyor. Tahminen sıkıntı bu yönde. Şimdi birileri demiş ki "kötü niyetliler" veya "hata yapanlar" . Birçok meslektaşım bu konuyu bana sorduğunda cevap veremedim, görünen o ki hakkınız oluyor, açıklama detaya girmeden hakkınızda yatırılan prim gününü esas alıyor, ama durum muğlak cevabını verdim. Burada soruyorum, eksik, anlaşılmaz, yarım yamalak yazılar ile bilgilendirmeler yapan, sınava girecekleri önemsemeyen ve sadece sonuçta istenen sayıda ürün üretmek isteyen (ürün=ihtiyaç olan uzman) ancak iş kazaları yapıp mağduriyetler yaratanlar mı yargılanmalı, yoksa sgk'daki verilere baktığında sınava girme hakkı olabileceğini düşünenler gençler mi?
  3. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maç skorunu doğru bilmişim

4:1
  4. Zafer Kocabaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu kafayla İş güvenliği uzmanlığı da yapılmaz, ''demekki uzmanlardan başvururken hata yapmış olanlar var bekleyin'' mantığı nedir. Adaletin olmadığı yerde hiç bir şey olmaz. Siz işini yanlış yapanların hatasının ceremesini doğru yapanlara da yüklerseniz işini doğru yapan bulamazsınız. Doğru düzgün organize olmadan planlamadan alt yapı oluşturmadan konuyu dahi bilmeden iş yaparsanız böyle olur. Dün gittim bakanlığa 2. kat ön bürodan bilgi alacam, iş güvenliğinin merkezi burası , işçi dolaba tırmanmış dengede durmaya çalışarak matkapla çalışıyor.

şifreli kapıları var biraz ordan içeri girdim yetkili birine sordum : 29 da başvurabilirsiniz. Son durum bu
  5. Serdar Günay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar aynı hata devam ediyor 35 tl ler yanacak desenize bazı kurnazlar için bu karışıklıkta A yada B Uzmanlığğı kapmak isteüğen çakallar olmyuştur bu sistemde olacaktırda size söylüyorum sınavda %99,9 başarı bekliyorum soruların yarısını doğru yapan sertifikayı kapacak.Yılbaşına nasıl yetişecek değilmi :)
    bu arada benim uyarılar d evam ediyor aaaa.png Adsız111.jpg
  6. 29 kasım da deneyin serdar bey..o tarihe ertelendi başvurular
  7. Serdar Günay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler Ezel Hanım.
    Birde sanırım bankada para yatırma işlemide yada wakif internet şubesinden hep 3.sınav yazacak sanırım bunun değişme ihtimali yok yanı sıkıntı olmayacaksa değişmesinede gerek yok.?
  8. 2013 yılının 3. sınavı olduğu için sanırım o ifade değişmeyecektir :)
  9. Zeyn7519 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI DUYURUSU
    ADLARINA ÖDENEN PRİM GÜN SAYISINA GÖRE ÜST SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI İÇİN BAŞVURU YAPACAKLARIN DİKKATİNE
    “21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak olan iş güvenliği uzmanlığı sınavına, adlarına ödenen prim gün sayısına göre üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı için sınav başvurusu yapacak adaylar başvurularını 27 Kasım 2013 tarihi itibariyle yapabileceklerdir.” duyurusu yapılmıştı.
    Ancak, söz konusu kişilerin başvuru belgelerinde ibraz etmiş oldukları prim ödeme gün sayıları ile Sosyal Güvenlik Kurumu bilgilerinin karşılaştırılmasında uyumsuzluklar tespit edildiğinden prim ödeme gün sayısına göre sınava gireceklerin listesinin hazırlanmasında gecikme yaşanmaktadır.
    Bu nedenle; söz konusu adaylar sınav başvurularını 29 Kasım 2013 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı web sayfasından yapabileceklerdir.

Öte yandan sınav başvuruları bütün adaylar için 06.12.2013 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmıştır.
  10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    ben birçok kişinin ya tutarsa veya detaylı incelemezler belki de düşüncesiyle bilerek yanlış beyanda bulunduklarına adım gibi eminim..
    Arkadaşlar eğri oturup doğru konuşalım, sahtekarlığı, üç kağıtçılığı her düzeyde yapan, yapmaya çalışan insanlarımızı sabah , akşam görüyoruz. prim gününe göre yönetmeliğin çıkacağını aylar öncesinden öğrenip kendi adına 3 yerden 30 ar günlük prim yatıran , bir ayda 90 gün primi olan insanların itiraflarını forumlarda mutlaka görmüşsünüzdür. bu birebir şahit olduğumuz, onun dışında sgk çıktıları üzerinde sayılarla oynayıp tahrif eden, bu şekilde kurumu kandıracağını düşünen uzmanlarımız olmadığına ne kadar eminsiniz..???
    Onun için tamam bakanlık ve Genel Müdürlük suçludur, hata üstüne hata yapılmıştır vs vs. hepsine katılıyorum, ama bazı uzman arkadaşlar da sütten çıkmış ak kaşık değildir. Prim günü sayısındaki Bilerek yapılan sahtekarlıklar demek ki beklenenin de üzerindeydi ve muhtemelen Genel müdürlük Sgk kayıtlarıyla, beyan edilenleri karşılaştırmakta zorlandı ve ertelemek zorunda kaldı... Eleştiriyi yaparken dozunda yapmak ve olayları/durumları mutlaka karşı tarafın bakış açısıyla da değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---
    Ayrıca Evren beyi de bu foruma yakışmayan seviyesiz üslubundan dolayı kınıyorum...
  11. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğer sahtekarlık var ise ,iyi olmuş herkes düzgün olsun çürük adamlardan bu iş olmaz. aksınlar incik cincik hatta savcılık soruşturmalarına bile kasınlar, temiz kağıdı bile istemeleri gerekir bence.
  12. Bunu bilerek yapan varsa IQ testine de tabi tuttuktan sonra sertifika versinler bence..bunun açığa çıkmayacağını düşünebildiklerine göre ???
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ben bakanlık yerine olsam bu tip sahte belge veren kişilerin bırakın üst sınıf belge almasını c sınıfı belgesini de iptal ederim. bakanlık bu noktada gerekli duyuruyu zamanında yapmaması nedeniyle hatalıdır.
  14. Zafer Kocabaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hiç bir şey bu gecikmeyi açıklamaya yetmez varsa. sahtekarlık yapan çeksin ceremesini, ama zaten bakanlık incelemede yanlış beyan verenin belgesi geçersiz olacak diyor. ondan sonra ya tutarsa diyenlerin, ayda 9 gün prim gösterenlerin tespitide bakanlığın işi, insanlar zaten bu gibi tutarsızlıklar yüzünden cesaret ediyorlar bu gibi yöntemlere, meydan verilmemesi gerekir en baştan
  15. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sayın Ezel Yiğit,
    Mesele IQ ile alakalı bir durum maalesef değildir. Sorunumuz bu coğrafyada genel geçer hale getirilen ahlaksızlık olgusudur. Demokrasilerde her soruna elbette bir çare ve çözüm vardır, ancak bunu hayata geçirecek iradenin bulunması esastır. Şucu-bucu, senden-benden-ondan, iyi çocuk-kötü çocuk, bir kereden bir şey olmaz, yaptımsa ben yaptım n'olacak, ben ona kefilim vb. zihniyetle bugünkü yaşanılan sahtekarlık ve ahlaksızlıkların bu topluma sağlam bir şekilde kökü atılmıştır. Kazıyıp kurutmak imkansız değildir, fakat çok çaba ve sabır gerektirir. bu konudaki sorumluluk ise öncelikle önder-örnek pozisyonundaki kurum-kuruluş ve kişilere düşer. Güncel bir olay olması sebebiyle bir örnek; "Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, geçen hafta başkent Riga'da bir süpermarketin çatısının çökmesi sonucu yaşanan facianın siyasi sorumluluğunu üstlenerek istifa ettiğini açıkladı". Benzer bir durum karşısında bizdeki durum ne olur?
    Sonuç: Kasten hatalı davranış içerisine girenler bunun hukuki sonuçlarına katlanırlar. Evrakta sahteciliğin yaptırımı bellidir. Mevzuat açıktır, sadece sınavda soru üretmek üzere ihdas edilmedi ise cezai yaptırımlar bulunmaktadır. İhtarlar ve sonunda takdim edilen belgenin geri alınması süreci. Ama nerede o İRADE?
    Bir de konuya şu yönünden bakalım sevgili İSG uzmanları; bu sahtekarların altınızda, üstünüzde veya yanınızda görev yaptığını varsayın. Mottonuza aynen yürekten katılıyorum "Kalite asla tesadüf değildir". Böylesine sorumsuz kantitatif örneklerin bulunduğu bir ortamda, kalitatif uygulamaların yükselmesi zordur.

"Şuyu vukuundan beterdir" Eğer gerçekten de bu tarz azmanlar var ise bu camianın içinde yer almamaları gerekir. Aksi takdirde bize müsaade...
  16. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Bu mesleğin sonu pek hayırlı gözükmüyo bence. Her sınav zamanı bir sorun meydana geliyor. Geçmiş yıllardan bugüne kadar hepsinde eksiklikler var ya sorular yanlış oluyor, ya iptallerde sorun olur ya da başvurularda.
  17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar sınıf yükseltme sınavı için bankaya sınav ücretini yatırdım. Sistemde 3.sınav hakkı olarak görülüyormuş. Bu sorun olmaz mı?
  18. sorun olmaz ... herkes aynı durumda çünkü.. 3.sınav olarak gözüküyo ister bankamatik ister deskden yatırın farketmiyo..
  19. bakın anlatmak istediğim ne biliyor musunuzz?? devlet milletin parasına e haciz koymasını biliyor ise sizin benim yan komşunun öbür yakadakinin beri yakadakinin yedi ceddini çıkartıyor ise artık herşey elektronik sistemde takip edilebiliyor ise ve bunu hala kavrayamamış ''kendini cin sanan'' sivri zekalılar var ise tespit etsinlerde kimse cezasını çeksin .ama ben bu kişilerin 10 binde 1 olduğuna inanıyorum ve buna da adımın EZEL olduğu kadar eminim ..ben size söyleyeyim bu bir bahanedir ve bu işin altından bir erteleme çıkması muhtemeldir...
  20. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ezel hanıma katılıyorum bakadaki hesaplar ince ince kontrol ediliyor ve hatta e haciz le anında kesinti bile yapılabiliyor da bunu mu yapamıyorlar.
    Artı bazı arkadaşların sgk primler üzerine olumsuz yorumlarına katılmıyorum. şahsen 2 veya daha fazla yerde çalışmış olan arkadaşlarımız olabilir. bu kesinlikle üç kaağat felan değildir. bu sınav için kurgulanmış bir durum değildir.