1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iç yönerge hazırlamak her işyerinde zorunlu mudur?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Baran Aydemir tarafından 20 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iç yönetmelik hazırlamak her işyerinde zorunlu mudur acaba ?Zorunluysa bütün işçilere okuyup imzalatmak gerekir mi?
  2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Kurul varsa sadece
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    madenlerde ve inşaatlarda bir çok yönerge vardır halbuki...sadece kurul değil...örnek tahkimat yönergesi gibi...
  4. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    @Erdan dündar,
    Yönetmelik yada kanunda yazan maddeleri gönderbilir misiniz? Madende ve inşaatlarda hazırlanmalıdır diyen maddeleri?

MADDE 8 –
    (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır;

a) İşyerinin niteliğine uygun bir iş sağlığı ve güvenliği iç yönerge taslağı hazırlamak, işverenin veya işveren vekilinin onayına sunmak ve yönergenin uygulanmasını izlemek, izleme sonuçlarını rapor haline getirip alınması gereken tedbirleri belirlemek ve kurul gündemine almak,
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tüm çalışmalar kurul kararı ile yaparım ben en basit eğitim planlarını dahil,ilgili maden yönetmeliğini ve yapı işleri yönetmeliğinde her şey yazar zaten..Kurulda her şeyi karar alır öyle yaparız biz yönerge,talimat her şey...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Eylül 2014 ---
    kurul olmayan yerlerde yönerge hazırlanmaz diyede bir durum söz konusu değil...hazırlanır..
  6. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    @Erkan Dündar,
    Ben yapılışı yada işleyişi sormuyorum, varsa maden yönetmeliğinde yada yapı işlerinde iç yönerge hazırlanır diye bir madde onu yazabilir misiniz? Arkadaşımız hazırlamak zorundamıyız dedi, bende ilgili yönetmelik gereği kurul varsa yönetmelik gereği hazırlamak zorundasın dedim.
    Sizin yaptıklarınız iyi uygulamalardır. Örnek olarak eğitim katılım formu yok ama biz eğitim verildi diye hazırlıyoruz, kendimizi garanti altına almak gibi ama zorunlu değiliz. Çünkü ilgili yönetmelikte eğitimden sonra eğitim katılım belgesi hazırlanır diyor.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    6.12. Patlayıcı maddelere ilişkin yönerge: Patlayıcı maddelerin taşınması ve depo edilmesine ilişkin esaslar hususunda, ilgili mevzuat hükümlerinin de göz önünde tutulduğu ve aşağıdaki ayrıntıları kapsayan bir yönerge hazırlanır. Bu Yönergede;

a) Patlayıcı madde depolarının yerini gösterir planlar,

b) Ateşleyiciler ile patlayıcı madde depolarına girmeye yetkili çalışanların listesi,

c) Patlayıcıları nem, bozulma ve donmaya karşı korumak için alınacak tedbirler,

ç) Patlayıcı madde tüketim planı,

d) Tecrit (ayırma) tedbirleri,

e) Havalandırma,

f) Patlama ve yangına karşı alınacak tedbirler,

g) Yangın halinde gaz ve dumanların boşaltılması,

ğ) Patlayıcı maddelerin taşınmasına dair kuralları,

ile ilgili hususlar yer alır.

Maden İş Yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği (İlgili Konu)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Eylül 2014 ---
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Erkan Bey,

İç yönerge farklı sizin söylediğiniz yönerge farklı. İnşaat içinde bekliyorum yönerge yazılı maddeyi:=)
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sağlık güvenlik planları,sağlık güvenlik dökümanları,iskele kurma sökme planları gibi çalışmalar bile birer yönergedir,sadece başlıkları farklıdır.Sen yönerge nedir önce öğren..yönerge her işletmeye, yönetmelik ve kanunlar ışığında hazırlanan ve de o işletmeye yönelik kuralları belirleyen ve işyerinin isg konusunda ki kuralları belirleyen, sözleşme hükmünde , yapılacak çalışmaların şartlarını ortaya koyan çalışmalardır..İnşaat içinde örnek verdim,yapı işleri yönetmeliğinden..inşaat için benim iskele yönergem,kalıp yönergem,demiş işleri yönergem,kazı işleri yönergem,kkd yönergem var...

İç yönetmelik değilde iç yönerge olarak algılamamız lazım..Her işletmeye hazırlamak ve tüm personele tebliğ etmek lazım..İSG el kitapçıkları bile aslında bir yönergedir çünkü kaynağı kanun,yönetmelik,standartlar ve tebliğlerdir..
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Erkan,
    Saygısızlık etme önce! Öle ögren filan filan diyemezsin, ben biliyorum neyin ne olduğunu buraya ögrenmek için üye olmadım. Varsa yönetmelik maddeleri yada kanun maddesi hazırlanması gereken onları söylersın. Bana yok onlar aslında bir yönergedir bilmem ne zirvalama.... Önce adamın sorduğu soruyu anla ondan sonra konuş arkadaş her işde iç yönetmelik hazırlamak zorundamıyız demiş. iç yönerge kurul olan yerde, yönerge olan ise madenlerde. Sorunun cevabı HAYIR olacak. her işde değil maden de belki ki iç yönergeden kastın varsa hayır, kurul olan her yerde iç yönerge hazırlanır onun dışında maden sektörü demen lazımdı. Ben buraya yönetmelik maddelerini yaz derken başka arkadaşlar bakarken ögrensin istedim. Yapı işlerinde yönergenin cümlesi bile geçmiyor! Maden işlerinde var. Oda sadece yönerge olarak var.

Bana konuşurken yönetmeliklerden ve kanunlardan konuş kafana göre yok o oleymiş bu böyleyiz bizde boyle yapıyoruz die gereksiz laf yapma. Sana burda kimse sen nasıl yapıyorsun işleyişin nasıl diye soru sormadı!
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.isgforum.net/threads/işyeri-iç-yönetmelik.4043/
    http://www.abuyum.com/isyeri-ic-yonetmeliginin-hazirlanmasi/236/Page.aspx
    http://www.ared.org.tr/pdf/isyeri_yonetmeligi.pdf
    http://www.ego.gov.tr/Filelib/is_sag_ve_guv_ic_yonetmeligi.pdf
    http://www.erdem-erdem.com/articles/is-hukuku-acisindan-isyeri-disiplin-yonetmeligi/
    http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/38/298/2772.pdf
  12. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    helal ...güzel bence haklısın
    erkan dündar bey neden komik olarak yorumladınız cevabımı ...bu psikolojik bir durumunumuzdur yoksa ruh halinimizdir yoksa engellleyecekmisiniz ben gibilileri bilihara=
    yoksa diğer arkdaşları mı çağırcanız mesal talha arkdaş gibi?Evet bekliyorum....
  13. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben cevabı biliyorumda illede sen nasıl bi yol yöntem bulacan merak ediyorum sevgili site sahbii erkan dündar
  14. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Kim demiş kime demiş:=)))
  17. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Arkadaşlar Erkan Bey bilgi paylaşımı konusunda çok değerlidir. Sizlerinde vermiş olduğu bilgiler değerli. Ancak lütfen birbirimize anlayış ve doğru açıdan bakalım. Erkan Bey'e haksızlık etmeyelim. Uzman meslektaşlarımızın paylaşımı için açılmış bu site maddi değil manevi güzellikler barındırmaktadır. O güzellikler paylaşıldıkça ve sizlerle daha güzel .Sizler de bu forumun bir parçasısınız. Lütfen birbirimizi kırmayalım.