1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işçi ölümleri kader mi?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Caner T. tarafından 21 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Caner T. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesinde bulunan atık su arıtma tesisinde temizlik çalışmaları yaparken, ortamdaki metan gazından zehirlenen Mustafa Öztürk, Özcan Özkan, Fikret Özdemir, Hasan Özgür, Serkan Miral, Yüksel Kum ve Mevlüt Özbakır isimli işçiler hayatlarını kaybetti. Aynı zamanda bir eş, baba, evlat, arkadaş…da olan yedi işçi öldü.
  Güllük Beldesinin su ve atıksu arıtma işlerinin Tepe-Akfen Su ve Kanalizasyon İşletmesi'ne 49 yıllığına kiralandığı; ancak tesiste uygun baca ve havalandırma düzeneklerinin olmadığı, hatta işletmenin kesin kabulü yapılmadan faaliyete geçirildiği belirtiliyor. Bunlara ek olarak, Kimya ve Çevre Mühendisleri Odalarının yetkilileri, ölen işçilerde gaz maskesi gibi kişisel koruyucu donanım olmadığını, çalışmalar esnasında dışarıda bir kişi bırakmak suretiyle içerideki işçiler ile gözlemci-operatör ilişkisi kurulmadığına ve tesisin havalandırma sisteminde eksiklikler bulunduğuna dikkat çekmişti.
  Yapılan açıklamalar bu üzücü olaya bir iş kazası demenin oldukça zor olacağını gösteriyor. Benzeri pek çok olayda olduğu gibi bu olayda da “iş sağlığı ve güvenliği” konusunda çok ciddi ihmaller var.

  YÜRÜRLÜĞE GİRME TARİHİ ERTELENMEMELİ


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde her gün 172 iş kazası oluyor. Bu kazalar sonucu yine her gün 4 işçi hayatını kaybediyor ve 6 işçi de sakat kalarak sürekli iş göremez hale geliyor. Bunlar hakikaten çok yüksek oranlar. Bu berbat tablonun mağduru olan ve iş kazalarında yakınlarını yitiren işçilerin aileleri bu soruna dikkat çekmek amacıyla her ayın son pazar günü Galatasaray Lisesi önünde “Vicdan ve Adalet Nöbeti” adı altında bir etkinlik düzenliyor. Ama bütün bunlara rağmen bu ölümleri, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını engelleyebilecek yasal adımların atılması geciktiriliyor. Örneğin, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun bazı hükümlerinin yürürlüğe girme tarihinin ertelenmesini öngören bir yasa teklifi şu an Mecliste görüşülmeyi bekliyor.

  yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.
  http://t24.com.tr/yazi/isci-olumleri-kader-mi/6929
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Şüphesiz kaderdir.

  Kader değildir diyen müslüman olduğunu iddia ediyorsa iman tazelemelidir. Zira farkında olsun olmasın imanın 6 şartından birini inkar etmiş oluyor.

  Malesef müslüman iş güvenliği uzmanları bu konuda çok bilgisizler ve lafın gelişi tabirine sığınarak bu sözü çok kullanıyorlar. İş kazası kader değil diyen ehli sünnet itikadına göre İslam sınırları dışına çıkar. Lütfen rica ediyorum bu konuya hassasiyet gösterelim.

  Uyarmak bizden muvaffakiyet Allah'tandır...
 3. Caner T. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iş güvenliği uzmanı olan,bu işi yapan ya da iş güvenliği uzmanı olmak isteyen her kimse çıkıpta,her hangi yaşanmış bir iş kazasına şüphesiz ki kaderdir derse,bu mesleğin gideceği daha çok yol aşacağı daha çok engel olduğu gerçeğini ortaya çıkarır.bunu savunanlar bence bu işe hiç başlamasın,yapıyorsa da mesleği bıraksın,bu benim fikrimdir.

  iş kazalarının %98 nin tehlikeli durum ve tehlikeli hareketten meydana geldiğini herkes biliyordur sanırım."kaderinde varmış " vb gibi lafın gelişi söylenen ve yapılan yanlışları haklı gösteren bir çok söylem vardır,bizler bu yanlışlıkları ortadan kaldırmak için varız değil mi?bu düşüncede olan arkadaşalar varsa uzmanlığın getirdiği görev,yetki ve sorumlulukları bir daha okusun derim.
 4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İnanç ekseninde müslümanların bu sözlerden kaçınması gerektiğini belirtiyorum. Ve ne olursa olsun bu görüşteyim.

  Dünya görüşünüz farklı olabilir. Ben ehli sünnet itikadına sahip birisi olarak KADER ismi geçtiğinde İSLAMİ bir bakış açısından olaya bakarım.

  Ehli sünnet itikadına göre yaprak bile bir yazgı neticesinde ağaçtan düşer.

  Bir insan intihar etse de bu kaderdir. Araba çarpsada kaderdir.

  Seçim ile olur herşey. Kendisi seçer sonunu intihar eder, bir başkası seçer haberi yoktur yine bir seçim sonucudur ölümü yahut yaralanır. Bunlar hep kaderdir.

  Hayır kaderimi ben yazarım, benim kaderimde bu yok, kadersizim, kaderime lanet olsun... gibi cümleler ehli sünnet itikadına göre imanı götüren hadiselerdir.

  Bunlar ehli sünnet itikadındaki müslümanları bağlayan görüşlerdir.

  Kaynak: Şerhül akaid (taftazani)
 5. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kendi geleceklerimizi kendimiz hazırlar, sonra da kader deriz. Disraeli
 6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Aynen halbuki kader anlayışı bu değildir. >> http://fikih.ihya.org/islam-fikhi/kaza-kader.html

  Fasil : KADER BÖLÜMÜ
  Konu : Kadere İman
  Ravi : Cabir
  Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kul, hayrıyla, şerriyle kadere inanmadıkça, kendine (hayır ve şerden) isabet edecek şeyi atlatamayacağını, (hayır ve şerden) kaçacak olan şeyi de yakalamayacağını bilmedikce iman etmiş olmaz."
  Kütübi Sitte
  HadisNo : 4829
 7. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  İşte demek istediği bu kaderi de yaratan bizleriz bizim hatalarımız bizim eksikliklerimiz ( bizim derken devlet işveren ve biz çalışanlar) bunları katarsak eğer kaderdir. Yoksa suyu akışına bırakırsan bu kader değil ihmaldir.
 8. Caner T. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kader nedir ne değildir e doğru evrilme yolunda topic görünen.uzatmanın faydası olacağını sanmıyorum kendi açımdan.bu konuda, mesleğe bakış açımı yukarıdaki msj ımda açıkça belli etmişim zaten.

  ama şunu söylemeliyim,kimse kimsenin inancını sorgulama hakkına sahip olmamalı bu tür mesleki forum temalı bir ortamda,ya da dünya görüşünü sorgulama imasında yazı yazamamalı,ötekileştirme içine girememeli karşısındaki insanları kısacası.en kötüsü bunun farkında olamama ki,bunun çaresi var mı bilemeyeceğim.