1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işçi özlük dosyası neden önemlidir?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    7) Nufus kayıt örneği:
    Eskiden yıl sonu geldiğinde başlardık fiş fatura toplamaya ne için vergi iadesi almak için. bunlar kalktı yerine devlet Asgari geçim indirimi denen bir sistem koydu bu sistemde işçi eşi çalışmıyorsa ve çocukları varsa işciden kesilen verginin bir kısmını işciye geri ödüyor, bu sebeple bu belge isteniyor ve aile durum belgesi dolduruluyor bu belge ile
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    8) Aile durum belgesi:
    Bu belge ile yukarıda bahsettiğim bilgiler için kullanılıyor.
  3. fatihbastor İSGforum Üyesi

Ali Ihsan bey , bu siraladiginiz evraklarin hepsininde personel departmani sorumlu olmuyor mu ? bu evraklari kayit altina almak ve saklamak is guvenligi uzamaninin gorevimidir ?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kontrol etmek ve çalışanların sigortalımı diye,sağlık raporu var mı diye firmanın özlük dosyası var mı diye bakmak kontrol etmek ve tavsiye ile öneriler sunmak senin görevin..özlük dosyasında zimmet tutanağı var mı,isg talimatı var mı,iş sözlşemesi var mı bunlardan haberin yok galiba...
  5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    9) Yıllık ücretli izin cetveli:
    İşçinin kıdemine ve yaşına göre yıllık ücretli izin kullanma hakkı vardır. 1 yıldan 5 yıla kadar kıdemi olan işçilerin 14 gün, 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara:20 gün, 15 yıl ve daha fazla kıdemi olan işçilere ise 26 günden az olmamak koşulu ile yıllık üçretli izin verilmelidir ancak 18 yaş ve altı ile 50 yaş üstü işcilere 20 günden az yıllık ücretli izin verilemez. Bu günlerin hesabında pazar günleri dahil edilmez, örnek verecek olursak 14 gün izin alan bir işçinin 2 pazar günü iznine denk geleceği için bu süre 16 güne çıkar. Buna ilave olarak işçi çalıştığı süre içinde ben izin yapmayacağım bana izin parası verin deme hakkı kanunen yok ancak işten çıkarsa birikmiş yıllık izinlerin parasını alabilir.
    Bizi ilgilendiren asıl kısmı ise yıllık izin yapmayan işçi zihnen ve bedenen yorgun olacağı için iş kazası geçirme riski artacaktır. Eğer iş kazası geçirirse aşırı derecede çalışmaktan dolayı iş kazası geçirmiş olarak düşünülür.
  6. fatihbastor İSGforum Üyesi

benim sordugum sorunun cevabi bu degil. saydigin herseyden haberim var.
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Fatih bey evraların toplanması ve saklanması personel bölümünün görevi ancak kontrol etmek sizin göreviniz. Örnek izin cetveli var ancak işci izin kullanmış mı?
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    10) 2 adet vesikalık fotoğraf:
    İşcçinin tanınabilmesi açısından önemli. Çok fazla işçinin çalıştığı yerlerde kişileri hatırlamak oldukça güçtür. Bunun yanında işyeri tarafından düzenlenebilecek evraklarda da kullanımı gerekebilir. Eskiden işci giriş bildirgesinde kullanılıyordu fakat girişler internet ortamında yapıldığı için bu şekilde kullanımına gerek kalmadı.
  9. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    11) Mezun olduğu okul diploma fotokopisi ve aldığı eğitim belgeleri:
    İş yaptırdığımız işçi yaptığı iş ile ilgili yeterli eğitim almışmı? Özellikle ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işcilerin yaptığı işle ilgili eğitim alması şart. İş güvenliği uzamanlığının temel görevi eğitim. İşcilere verilen eğitimlerin belgenelenip dosyalanması gerekli. Benim acizane tavsiyem bütün hazırladığınız belgeleri 2 suret yapıp 1 suretini kendiniz saklamanız. İş yerinde yangın çıkar, evraklar kaybolur vs. eğer elinizde belge olursa ispat etmeniz kolay olur. Ayrıca bu belgeler C den B ye veya B den A ya geçiş için eğitim alabilmeniz için eğitim kurumuna ibrazı gerekmektedir.
  10. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE

Eğitim kurumlarınca;

· (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, belge tarihi itibariyle 3 yıl fiilen iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vererek (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına,

· (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, belge tarihi itibariyle 4 yıl fiilen iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vererek (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına,

müracaat etmek isteyenlerden istenecek belgeler aşağıda belirtilmiştir.

1- (B) veya (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak için eğitim kurumuna hitaben yazılmış dilekçe,
    2- Geçerli (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi,
    Açıklama: (30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesi gereğince değiştirilmiş şekliyle)
    3- Lisans diploması,
    4- Nüfus cüzdanı,
    5- SGK prim ödeme belgesi
    Açıklama: ((B) sınıfı için 3 yılı, (A) sınıfı için 4 yılı kapsayan ve kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma tarafından, bu kişi adına yapılan prim ödemesine ilişkin belge)
    6- İşyerinin kişiyi iş güvenliği uzmanlı olarak görevlendirdiğine dair işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı veya firma ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan ve Bakanlığa bildirilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi,
    7- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı tarih aralığını gösteren işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı,
    8- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak imzasının bulunduğu,
    · 4857 sayılı İş Kanunu’nun 80 inci maddesine göre söz konusu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması zorunluluğu bulunması halinde, kurul karar defteri,
    · İşçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitim tutanakları,
    · Risk değerlendirme çalışmaları,
    · Acil durum planları gibi ispata yönelik belge ve dokümanlar.

Açıklama: Bu maddede yer alan belgelerin, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için 3 yıllık, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için 4 yıllık süreyi kapsaması şartı aranacaktır.

NOT: Söz konusu belgeler, eğitim kurumu sorumlu müdürü tarafından incelenecek ve sorumlu müdür tarafından “Aslı Gibidir” onayı yapılması halinde; onaylı suretler, asıl suret olarak değerlendirilecektir. Bu belgeler; eğitim kurumlarınca aday kayıt dosyalarında saklanacak olup, Genel Müdürlüğümüzce yapılacak kontrol ve denetimlerde (istenildiğinde) ibraz edilecektir.

Bilgi ve gereği rica olunur.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
    Yetkilendirme Daire Başkanlığı
  11. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    12) Demirbaş Malzeme Teslim Belgesi:
    İşcinin kullandığı ve sorumlu olduğu demirbaşları imza karşılığı teslim edilmesi işçide sorumululuk duygusunu geliştiriyor ve işyerindeki malzemeyi kendi malı gibi koruma duygusu uyandırıyor. Korunan ve bakımı yapılan demşrbaşlardan doğabilecek iş kazaları böylece bertaraf edilmiş olur.
  12. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ve diğer belgeler:

İŞÇİ ÖZLÜK DOSYASINDA BULUNMASI GEREKLİ BELGELER

1
    Eleman İstek Formu
    2
    İşe Başvuru Formu
    3
    Hizmet Sözleşmesi
    4
    İşe Giriş Periyodik Muayene Formu
    5
    Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi 4/1 a
    6
    GSS Giriş Bildirgesi
    7
    SGK Sigortalı Bildirim Belgesi
    8
    Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi 4/1 a
    9
    Aile Durum Bildirimi Formu
    10
    İşçi kimlik bilgileri, Nüfus Cüzdanı Sureti
    11
    İkametgâh İlmühaberi
    12
    Mezun olduğu okul diploma fotokopisi
    13
    Referansları ve CV' si
    14
    Demirbaş Malzeme Teslim Belgesi
    15
    Sağlık Raporu
    16
    Kan Grubunu Gösterir Belge
    17
    Adli sicil kaydı
    18
    Askerlik Durumunu Gösterir Belgeler
    19
    Ödenen ücretlere ait hesap pusulalarının bir sureti,
    20
    Ücretsiz İzinler ve Yıllık Ücretli İzin İle İlgili Dilekçe veya Formlar
    21
    Yıllık Ücretli İzin Cetveli
    22
    Hizmet Sözleşmesinin Sona Ermesine İlişkin Düzenlenen Tutanaklar
    23
    2 adet vesikalık Fotoğraf
    24
    Doğum Yapan Kadının 6 aylık ücretsiz izin talep dilekçesi

Doğum Yapan Kadının Emzirme izin talep dilekçesi
    25
    İş Kazalarında Yapılması Gereken İdari İşlemler ve İş Kazası Bildirimi SGK
    26
    İş Kazası Tutanağı
    27
    İşyeri Kaza ve Meslek Hastalığı Bildirimi Formu ÇSGB
    28
    İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bilgi Formu SGK
    29
    İşe İzinsiz Gelmeme / İş Geç Gelme Tutanağı ve İhtarı
    30
    İstifa Dilekçesi
    31
    İbraname
    32
    Toplu İşçi Çıkarılması ile İlgili Olarak Bir Ay Önceden Bölge Çalışma

Müdürlüğü'ne Verilecek Yazı Örneği
    33
    Toplu İşçi Çıkarılması ile İlgili Olarak Bir Ay Önceden Türkiye İş Kurumu

Müdürlüğü'ne Verilecek Yazı Örneği
    34
    İşe Gelmeyen İşçinin En Son Adresine Gönderilecek Noter Tebligatı İhtarname
    35
    Daha evvel İşten Çıkarılan İşçinin Tekrar İşe Alınma Daveti
    burda dosyada bulunması gerekli bütün belgelerin listesi topluca verilmiştir. Bunların hepsi bir dosyada olması şart değil ben önemli olanları açıklamaya çalıştım.
  13. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan Bey kısa zamanda elimden geldiği kadarı ile açıklamaya çalıştım. Arkadaşların konu ile ilgili soruları olursa ayrıca yardımcı olmaya çalışırım.
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    valla proje önemli idi..çalışmandan dolayı tebrik ederim darısı bölüm yöneticilerimizin başına..Ellerin dert görmesin..Teşekkür ederim..
  15. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan Bey asıl ben teşekkür ederim. Sizin desteğiniz sayesinde yapımış bir çalışma.
  16. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağdaş Reçine Kimyevi ve Orman Ürünleri
    özlük dosyası içindekiler

Ekli Dosyalar:

17. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağdaş Reçine Kimyevi ve Orman Ürünleri
    özlük dosyası içindekiler
  18. fatihbastor İSGforum Üyesi

tesekkurler ..
  19. fatihbastor İSGforum Üyesi

Ali Ihsan bey cok tesekkurler aradigim cevap buydu ..