1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işçi özlük dosyası neden önemlidir?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. baharcinel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ali İhsan Bey,
    İkametgah, sabıka kaydı gibi belgelerin bir süresi var mı? Bir firmaya iş güvenliği uzmanlığı hizmeti veriyorum. 7 seneden beri çalışan bir sürü çalışan var ve ilk işe girdiklerinde bu belgeleri tamamlamışlar. Bu belgelerin yenilenmesi gerekir mi? Yenilensin diye söylediğimde çalışanların izin alarak bu belgeleri tamamlaması gerekiyor ve işverende iş kaybı olacak diye buna çok sıcak bakmıyor. siz ne önerirsiniz. Bu konuda işverene, bu belgelerin geçerliliği şu kadar aydır/yıldır diye bir ibarede bulunabilir miyim yoksa çalışan ilk işe girdiğinde belgeleri getirmiş olması yeterli midir?
    Teşekkür ederim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Şubat 2013 ---
    Ali İhsan Bey,
    Belirsiz iş sözleşmeleri özlük dosyalarında bulunuyor ve bunların tümünün dolu mu olması gerekiyor. mesela aldığı maaş bölümü? çalışanın bilgilerinin olması bazı bölümlerin boş olması sorun yaratır mı?
  2. baharcinel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışanın özlük dosyasını kontrol ederken sgk giriş bildirgesinin olduğunu gördük. diyelim ki 1 ay sonra yada daha farklı bir zamanda çalışanın sgk sını işveren iptal etti ama çalışan çalışmaya sgk sız devam ettirildi ne bizim haberimiz var ne de çalışanın. Onları nasıl takip edeceğiz?
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bahar hanım, İşçi adresini değiştirmediği sürece yenilenmesine gerek yok. Sabıka kaydının da işe giriş sonrası değiştirme ihtiyaçı pek doğmuyor çünkü işçiyi tanımış oluyorsunuz.
    Sözleşmeye gelince işveren özelikle bazı bölimlerini boş bırakıyor lazım olduğu zaman ihtiyaca göre doldurabilmek için. Ben sizin yerinizde olsam doldurulmaları konusunda israrcı olmazdım çünkü maaşınızı işverenden alıyorsunuz.
    Ssk çıkışı konusunda hiç kafanızı yormanıza gerek yok. Sosyal güvenlik kurumu takip ediyor. İşten çıkarılan bir kişi 10 gün içinde valiliğe veya kaymakamlığı başvuruda bulunup gelir tespiti yaptırması gerekli yaptırmadığı zaman genel sağlık siğortası kapsamında prim ödemek zorunda kalıyor. o da her ay için yaklaşık 250,00 TL bu sebeple işveren işcilerini eskisi gibi giriş çıkış yapamaz. Yaparsa ve tespştş halinde para cezaları ile karşı karşıya kalır.
  4. Çağrı Aydın Ayhan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Personel Özlük dosyalarında ofis için nelerin bulunması gerekiyor bilen var mı?
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bu kadar faydalı bilgiyi paylaştığınız için teşekkürler.
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ekte özlük dosyası için güzel bir çalışma yayınlamış sizlerle paylaşmak istedim. Tavsiye ederim.

Ekli Dosyalar:

7. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB
    Özlük dosyası ile ilgili yükümlülük kimlere ait ?
    Birisi işverendir o kesin , biri çıkagelse OSGB leri suçlasa ?(suçlayabilir mi?)
    Özlük dosyası içine konması gereken bir kısım (isg eğitim katılım belgesi, ağır tehlike işler raporları ..vb) şeyleri hizmet anlamında veriyoruz , özlük dosyasına ekleyin diyoruz , özellikle geçici işçiler (inşaatlar ...gibi) iş yerlerinde çok problem yaratan bi durum oluşturuyor .. Muhasebecilerin söylediklerine göre özlük dosyası olmayan çalışanlara ait işçi başı 1040 tl gibi cezai ücretten bahsediyorlar
  8. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    özlük dosyasının temini ve denetimi işveren aittir. İşverende bunu genelde insan kaynakları üzerinden yapar. Dosyanın içerisinde iş güvenliği ile alakalı olan kısımların sorumluluğu iş güvenliği uzmanı ve hekimlere aittir. Ceza işverene yazılsa bile rücu edebilir. OSGB'de olsa hizmet hizmettir.
  9. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    konteynırlarda kalan inşaat işçilerin ikametgahı nasıl oluyor?
  10. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iş yeri adresini gösterirsiniz
  11. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ikametgaha gerek yok mu?
  12. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, ek bilgi olarak şunları söylemek isterim. İş sağlığı güvenliği olarak çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından gelen denetçiler özlük dosyalarına bakıyorlar. İstedikleri şey bir kişinin özlük dosyasında bulunması gerekenler,
    1- SGK girişleri
    2- Periyodik sağlık kontrolleri (kulak odyo, akciğer, SFT, hemogram (çalışma şartlarına göre))
    3- Mesleki eğitim belgesi
    4- İş sağlığı güvenliği eğitimi aldığına dair belge
    5- Varsa İLKYARDIM sertifikası
    6- Varsa YANGIN EĞİTİMİ sertifikası
    7- İş kazası geçirdi ise tutanağı

Mesleki eğitim sertifikası olmayan her bir çalışan için 1200 tl para cezası uygulanıyor.
    Not: Yeni nesil denetçiler belge değil bilgisayar odaklı. Bu nedenle kişilerin bu tür bilgilerinin bilgisayar ortamında bakılmasını tercih ediyorlar.