1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Işçi, gaz maskesini kendisi mi almalı?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Halid Taş tarafından 14 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Halid Taş İSG Üyesi

• Asayiş Birimi
    • E-Bülten Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aliağa’da yaşanan ölümlü kazaların, güvenlik tedbirlerinin eksikliğinden kaynaklandığını söyleyen işçiler, “Her gün gelen cenaze arabalarına alıştık. 3 liralık maskesi olmadığı için ölen işçiler var burada” diyerek isyan etti
    Dünyanın dört gemi söküm tesisinden birine ev sahipliği yapan Aliağa son olarak, ‘Quail Cruises’ adlı firmanın işlettiği “Pacific” adlı kruvaziyerdeki 11 işçinin gazdan zehirlenmesiyle gündeme gelmiş, işçilerden Doğan Balcı ve Davut Özdemir hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden işçilerden Balcı’nın Bozköy’deki evi acının en yoğun yaşandığı ev. Tesislerde bakımcı olarak çalışan Balcı’nın 14 yaşındaki kızı Sevgi, babasıyla çekildikleri fotoğrafa her baktığında gözyaşlarına hâkim olamadı.

‘Güvenlik tedbiri yoktu’
    Babasını geri istediğini söyleyen acılı kızı yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Baba Yalçın Balcı, oğlunun ölümüne sebep olan kazanın ihmaller sonucu geldiğini belirterek, “Ne olursa olsun oğluma bunu reva görenler karşılığını ödeyecek. Oğlum bin 500 lira maaşla çalışıyordu. Hukuki mücadelemizi vereceğiz” dedi. Balcı’nın eşi Hatice Balcı ise, eşinin hayatının en güzel zamanlarında aralarından ayrıldığını ifade ederek, “Çalıştığı yerde hiçbir güvenlik tedbiri yoktu. Bunu defalarca kendisi de dile getiriyordu” diyerek eşinin 80 liralık bir gaz maskesi olmadığı için hayatını kaybettiğini söyledi. Oğlunun bir gün öncesinde de zehirlendiğini söyleyen anne Saadet Balcı da “Hastaneye götürmeye bile gerek görmemişler. Bayram günü ocağımıza ateş düştü. Şimdi ne arayan var ne soran. Başsağlığı bile dileyen olmadı” sözleriyle anlattı acısını.

‘Haberli denetim olur mu?’
    Aliağa’da bir bir yaşanan ölümlü iş kazalarının ardından tesislerde durum dünden çok farklı sayılmaz. İçine girme şansı bulduğumuz bir gemi dönüşüm tesisinde işçilerin iş güvenliğinden yoksun çalışma koşullarıyla karşılaşıyoruz. Konuşma şansı bulduğumuz işçiler kendi ekipmanlarını kendileri almak zorunda kaldıklarını söyleyerek yaptıkları işin tehlikesinin farkında olduklarını belirtiyor. Konuştuğumuz bir işçi, 24 yıldır gemi söküm tesislerinde çalıştığını belirterek, “Gözümün önünde onlarca arkadaşımın öldüğünü gördüm. Gemi sökümü çaresiz kalanların yaptığı bir iş. Her gün gelen ambulanslara cenaze araçlarına alıştık artık. İş güvenliği diyorlar. Hiçbir işçi kendi güvenlik ekipmanlarını kendisi alır mı? Maskemi kendim aldım, eldivenimi kendim aldım. 3 liralık maskesi olmadığı için ölen işçiler var burada” diyor çaresizliğini anlatırken. Şantiyede kaynak işi yapan bir diğer işçi de taşeron işçi olarak çalıştıklarını belirterek, “Normalde 2 bin lira kazanıyorum. Ancak şirket bankaya asgari ücret yatırıyor, geri kalanını da elden veriyor. Geçtiğimiz mayıs ayında geminin iç kısımlarında çalışırken gaz sıkışması sonucu yüzüm yandı. Patronumun yanına gittim. ‘Kaza raporu alma, aramızda halledelim’ dedi. İşimden olma tehlikesi var. Tehdit eder gibiydi. Kabul etmek zorunda kaldım” diye konuştu.

‘Feodal yapı hâkim’
    Aliağa’da gemi söküm işçiliği işsizlerin hayata tutunabileceği belki de son çare. Tesislerde çalışan bin 500 işçinin büyük bir çoğunluğu ya işini kaybedenler ya da Güneydoğu ve Doğu Anadolubölgesinden daha iyi bir hayat hayaliyle buraya gelenler. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu temsilcisi Hasan Küçükşahin, memleketlerinden eş, dost, ahbap ilişkileriyle getirilen işçilerin işverenlerine karşı her zaman minnet duygusu güttüklerini belirterek, “Feodal ilişkilerin doğal yansıması sonucu meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınları ya da uzuvlarını kaybedenler haklarını aramakta ısrarcı olmazlar. Yaşanan kazaların görmezden gelinmesine sebep olan en büyük etken budur” dedi.
    ‘Bir hastane bile yok’
    22. dönem İzmir milletvekili ve bir dönem Aliağa Belediye Başkanlığı yapan Hakkı Ülkü, gemi söküm işçilerinin çalışma şartlarının uluslararası sözleşmelerle belirlendiğini belirterek Aliağa’nın bunların çok uzağında olduğunu söyledi. Ülkü, Ege Bölgesi’nin en büyük sanayi alanı olarak gösterilen Aliağa’da yaşanan kazalara müdahale edebilecek tam teşekküllü bir hastane bile yok. Dikkat ederseniz hayatını kaybeden birçok işçi hastaneye ulaştırılmaya çalışılırken yolda son nefesini veriyor” diye konuştu. Ülkü, ölümlü kazalar sonrası ailelere verilen paraların işverenler üzerinde kurulabilecek hukuki yaptırımların önüne geçtiğini vurguladı.
    Haberin Kaynağı
  2. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    En can alıcı noktalardan birisi de belki: ''Haberli denetim'' evet baskın şeklinde denetim olmuyor. 1 hafta önceden hatta bazen programlı denetimler aylarca önceden haber veriliyor işverene.İş verenlerin çoğu sadece denetlemelerde kullanılacak kkd ler alıyor.Sonuçta insanlar ölüyor,bulun bir çözüm ne olursa artık yazık bu insanlara;içimiz acıyor!
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çalışanların 170e yaptığı şikayetlerde denetim haberli olmuyor. çalışanın adı da belli olmuyor, kimse üzerine gidemiyor.
    bu arkadaşların gazetelere boy boy demeçler vermeden önce kendi üzerlerine düşeni de yapması ve bakanlığa bildirimde bulunması gerekiyor.
    işveren onları korumuyorsa, devletin koruması için yapmaları gereken şey, 170e bildirmek iş işten geçtikten sonra gazetelere çıkıp dert yanmak değil
  4. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Selamlar öncelikle ,ama yazılarınızı okuyorumda genelde muhalif olmak gibi bir gayret içinde olduğunuzu hissediyorum.Herkes sizin dediğiniz şartlarda bulunamayabiliyor.İşverenler dedektif gibi kimin şikayet ettiğini buluyor,böyle bi olayı bizzat yaşadım.Bakın parası olan herzaman işini yürütüyor,bu olay basına yansımasa emin olun ki işveren bu işten sıyrılır gider.
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mesele muhalefet olmak değil,
    ama önce hiç bildirimde bulunmayıp, şikayet etmeyip sonra da gazetelere demeç vermelerine sinirleniyorum.

biz de yaşadık, çalışan 170e bile ismini vermemiş, müfettişler adamla konuşmak istemişler ama bulamamışlar. bizim bulmamız zaten mümkün değil. dilekçenin kimden geldiğini bulabilir belki ama telefon şikayetini bulamıyor.

parası olan yürütecek olsaydı, koca koca şirketler hiç uğraşmazdı bu işlerle, sorun oldu mu parayı verip sıyrılırlardı.
  6. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Parayı verip sıyrılmıyorlarmı zaten? Sizin söylediğiniz 50-100 ve üzeri çalışanı olan işyerleri için mümkün,5-10 çalışanı olan işyerleri için bu imkansız işveren gereğinde 1 den fazla kurbanla bu işi hallediyor.
  7. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    size katılamıyorum maalesef,
    Aliağa gibi, İSG çalışmalarının ve alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, sağır sultanın bile duyduğu bir bölgeye, devletin daha sıkı ve etkili denetlemesi gerekmezmiydi. illa 170 e ihbar edilmesinimi beklemek gerekiyor..
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    devletin daha sıkı denetlemesi konusunda hem fikirim, ama çalışanların da sessiz kalmamaları gerekiyor.
    özel hayatta biri size bir zarar verse şikayetçi olmaz mısınız? neden burada bu yapılmıyor. yeni sistemlerde adınızı afişe etmenize de gerek yok. şikayetiniz üzerine ani baskın düzenleniyor.
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ideal işyeri, ideal patron veya ideal işçi diye bir şey yok arkadaşlar malesef...

her denetimde sahaya çıktığımda önce çalışanlara " var mı yaramaz bir durum, şikayetin varsa söyle, bakma ustaya" diye çalışanlara takılarak, sohbet açarak konuya girerim, daha çok yakın bir tarihte yine yaptığım bir saha gezisinde çalışan "bana eldiven vermiyorlar, doktor eldiven kullanman lazım dedi ama vermediler" dedi, adama hak verdim eldivenin o gün gelmesini sağladık verdik ama öncesinde bu konuşmanın hemen arkasından "peki eldiveni vermedik de, masken nerde abi" dedim bu sefer gülmeye başladı, dolapta dedi... :) eminim ki eldiven versem de 3 gün kullanıcak...

şunu iyi ayırt etmek lazım, her şikayet eden insan aslında çözüm istiyor demek değildir, bazı insanlar var ki dert yanmayı, şikayet etmeyi, ona buna suç atmayı adet edinmişler, her fırsatta ona buna yükleniyorlar, peki kendileri ne yapıyorlar. ? Hiç tabiki...

Herkes böyle değil elbette ama ben şuna inanıyorum ki bu İSG işinin kilit taşı her zaman "çalışanlardır"
  10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    ister özel rirma, ister kamu kurumu olsun, Çevremdeki, haksızlıkları, yanlışları, ilgili mercilere bildirmeyi, takibini yapmayı, vatandaşlık görevi olarak kabul eden biriyim... bu konuda sonuna kadar haklısınız,
    Ancak toplumumuzda şikayet , bildirim veya ihbar ne derseniz deyin " ispiyonculuk" tan öde gidememiştir. ve ispiyoncular, jurnalciler asla sevilmezler, insanlarımız kendilerine yapılan haksızlık ve kanunsuzlukları şikayet etmekten hep kaçınmışlardır... - Deniz beyin dediği gibi olur olmaz her şeyi şikayet etmeyi alışkanlık haline getirenleri istisna kabul edersek, - toplumumuzun şikayete bakış açısı aynen budur. aslında bu konu Türk toplumunun sosyolojik yapısını irdeleme açısından önemli bir araştırma konusu bile olabilir.
    İşçilerimizin şikayet ve ihbar olayına soğuk bakmalarının bir sebebi de, işverenin bunu bir şekilde öğreneceği ve işten çıkarılacaklarını veya psikolojik baskı göreceklerini düşünmeleridir bana göre, işte bu sebeplerden dolayı, devlet yoğun endüstri bölgeleri ve iş kazalarının sıkça yaşandığı veya yaşanma riskinin yüksek olduğu sektörlerde/ bölgelerde, gerekli altyapı ve planlanlamasını oluşturarak ciddi anlamda denetimini attırmalıdır...
  11. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

1-devlet denetim yapmak için eleman almıyor o yüzden zaten denetleyemiyor
    2-işçi maaşını alamıyor ki iş güvenliği önlemleri için şikayette bulunsun (ki bulunanların çoğuda patronla husumeti var diye bulunuyor kanımca)

çalışma yaşamı teorideki gibi işlemiyor ki işçi şikayette bulunsun. S.Günel hanım sizin dediğiniz şikayetleri yapacak işçi bilinçli işçidir ve malesef bilinçli işçi yok ülkemizde..işçilerin bilinçlendirilmesini sağlayacak kanallarda (sendika Oda Bakanlık vs.) gerek kendi umursamazlıklarından gerek yasal baskılardan kapalı-tıkalı...bu kanallardan bir tanesi de biz İSG'cileriz....burda bize çok büyük iş düşüyor..!!

dostlukla...