1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işçilerden kesilen idari para cezası defteri

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve alperen bilal tarafından 10 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    küçük bir işletmem de kkd kullanmayan personele para cezası kesme uygulaması yaptık . kestiğimiz paraları resmi bir şekilde bankaya yatırdık . idari para cezası defteri diye bir defterimiz olması gerekmiş . nasıl bir defterdir bilmiyorum . bakanlık OSGB ler bilir demiş . bu konu da bilgisi olan var mı ?
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Kesilen paralari bordroya yansitarak bakanlığın hesabina aktarmış olmaniz gerekiyor diye biliyorum.
  3. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yasal dayanağı yok kesemezsiniz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Nisan 2015 ---
    b sınıfı uzman-maden ve inşaat
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yasal dayanaklar; 4857 nolu kanun 38. Madde. 6098 nolu kanun 410. Madde.
  5. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    O şekilde kestik ama birde defter var dediler deftere işlemek gerekliymiş. Ama nasıl bir defter bilmiyorum .
  6. ABDULLAH KADAYIFCİ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9962
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4857 sayılı kanun
    Ücret kesme cezası
    Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme
    cezası veremez.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi
    ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen
    ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik
    Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan
    birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya
    mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının
    başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül
    edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

resmi defter yok,tutanak halinde düzenlenebilir.
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş sözleşmesinde şu sebeplerden dolayı işçilerden para kesintisi olacak diye belirtiliyor mu?
  8. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet olması lazım. bizim sözleşme de böyle bişey yoktu . hazırlayıp personele tek tek imzalattık .
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok kurumsal bir şirket değilse çalışanların aldığı maaşlar belli zaten, kkd kullanmıyor diye bir de ücret kesmek pek doğru gelmiyor bana . Başka bir yöntem denediniz mi kkd kullanmaları ile ilgili?
    Örneğin teşvik yöntemi kullanabilirsiniz. Ayın en iyi kkd kullanan elemanı seçip hediye verebilirsiniz, ya da bir hediye çeki. KKD kullanmayan çalışma arkadaşının fotoğrafını çeken kişilere ödüllendirme yapabilirsiniz. Bu yöntemin daha iyi olduğunu düşünüyorum.
  10. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kurumsal bir firma değil . bir inşaat firması ve buradaki işçiler bana eğitim de isyan etti "bize herşeyi yaptırabilirsin ama baret taktıramassın" dediler . yani bu durum da ödül verebilecek kimse olmadığı için ceza yöntemi daha uygun oldu :)
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cezasını öderim, yine de takmam diyen bir sürü denyo var. :)