1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işçilerin isg eğitimleri

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve ne10 tarafından 27 Şubat 2014 başlatılmıştır.

  1. ne10 İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    39463
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaslar merhaba.

    Cok arastirdim ama kesin birsey goremedim bu yuzden size danismak istedim. Merak ettigim konu su. Biz disardan sozlesme imzalamadigimiz yerlere risk degerlendirmesi ve acil durum eylem planlarini hazirliyoruz. Ozellikle az tehlikelilerde suan isg uzmani bulundurma zorunlulugu olmadigi icin. risk degerlendirmesi ve acil durum eylem planlarinda sorun yasamasakta. işçilerin egitimlerinde sorun yasiyoruz. Dolayisiyla işçilerin eğitimlerini verip belge duzenleyemiyoruz. Sormak istedigi su; eger sahis sirketimiz varsa ve bu sirket eğitim ve danismanlık seklinde acilmissa o zaman eğitim belgelerini duzenleyip işçilere verebiliyormuyuz? Yoksa illa bir osgb den destek almak zorundamiyiz bu eğitim sertifikaları icin

    Tesekkurler
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Defalarca anlattım, son kez anlatıyorum;
    Sözleşme imzalamadığımız firmaya risk değerlendirmesi yapıyoruz sorun olmuyor diyorsunuz. Sorun olur.
    Neden sorun olur onu açıklayayım:
    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi yönetmeliğine bakalım.
    Madde 6
    (1)
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    Herhangi bir igu veya iyh yapabilir denmemiş, yani eğer uzman ve hekim risk değerlendirme ekibine katılacaksa işyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürütüyor olmak zorunda.
    İGU ve İYH iş sağlığı ve güvenliği hizmetini nasıl yürütür? İSGKATİP üzerinden tanımlanarak yürütebilir. Onaylanmamış sözleşmelerle hizmet vermenin İş sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde ayrıca cezası vardır. Yani şu sonuca varıyoruz. İSGKATİP üzerinden sözleşme yapmamış İGU ve İYH firmada risk değerlendirmesi yapamaz.

    Gelelim isg eğitimi konusuna.

    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

    a bendinde görüldüğü üzere aynı risk değerlendirmesinde olduğu gibi işyerinde görevli İGU ve İYH tarafından verilebilir veya b bendindeki seçenekler değerlendirilir.
    İşyerinde görevli olmak için de İSGKATİP üzerinden sözleşme yapılması gerekir.

    Danışmanlık şirketi olarak sertifika da düzenleyemezsiniz, eğitim de veremezsiniz.

    Eminim bu sorular bu forumda tekrar tekrar sorulacak, sizden ricam soran arkadaşlara anlatmanız.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bakanlık nezdinde İş güvenliği alanında danışmanlık firması yoktur. şeklinde kesin yazı var. Yani Eğitim verebilmek için iş yerinin iş güvenliği uzmanı olmanız gerekiyor. İşyerinde uzman olabilmeniz için sigortalı, isg-katipten tanımlı uzman olmanız gerekiyor. ikinci şık ise OSGB bünyesinden eğitimin verilmesi.
    Risk analizi ve acil durum planlarında uzman bulundurma zorunluluğunun olmaması sizin dışarıdan risk analizi yapıp verebilmeniz anlamına gelmez lütfen dikkatli olun. Çünkü yönetmelikte iş yerinde görevli uzman ve hekim diyor yani iş yerinde çalışmanız gerekiyor.
    Sonuç olarak şu an için risk analizi ve acil durum planı yapabilirsiniz hatta 1 günlük sigorta yaparak isg-katipten tanımlatarak eğitimleri de verebilirsiniz. ama sertifika numaranızla iş yapacaksınız ve asılsız işler sonunda belgeniz askıya alınacak belkide iptal edilecek. üzerine de usulsüz işlemler yapacaksınız. Bence hiiiiiiiiç değmez emin olun