1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Işçilik faturası

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 6 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba arkadaşlar,

  Hizmet aldığımız bir firma var 5 yıldır bizim firmada çalışıyorlar ve taşeronluk falan diye birşey yok. Sadece işçilik faturası kesiliyor. Sigortaları bağlı olduğu firmadan gözüküyor ana firmalarında. Bunları farklı bir firma olarak görerek ayrı bir klasör hazırlıyorum. Bunun dışında başka bir işlem yapmam gerekiyor mu ?
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Mehmet Bey ben anlayamadım.
  Dışarıdan bir işin yürütülmesi amacı ile 5 yıldır hizmet alıyorsunuz. Ortada bir hizmet ve iş var. Sizden farklı bir firma. Taşeronluk yok? Ama çalışanlar sizin firma çalışanınız değiller. Benim kafam karıştı biraz. Sanki alt işverenlik var gibi geldi bana ama??
 3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yok işte :) sadece kendi aralarında bi sözleşme var ama öyle resmiyette bişey yok. alt işverenlik falanda yok. akrabalar.
 4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Mehmet Bey,
  Şimdi sizin firmanızın tam olarak işini bilmiyorum ama Alt İşverenlik Yönetmeliği Madde4'te Alt İşverenlik bağlantısının kurulma şartları yazıyor. Eğer oradaki şartlar sağlanıyorsa da Madde5'te bu durumda farklı bir işyeri kurulması olarak değerlendirilir, bildirim yapılması gereklidir denilmektedir. Buralardan gol yemeyin isterseniz.
 5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Valla biliyorum yönetmeliği satır satır okudum. Oradan gol yiyeceğim diye tırsıyorum. Bu şekilde yasal mı onu merak ediyorum, çok karışık gerçekten :)
 6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  diğer firma çalışanlarının isg ile ilgili evraklarını istemenizde fayda var.
 7. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yok onların iş güvenliği hizmetinide ben veriyorum isg katipten bildirimli dosyalarını ayrı hazırlıyorum zaten. Benim öğrenmek istediğim bu şekilde çalışmalarında bir sıkıntı var mıdır? Atıyorum bizim firmamızda elektrikçi yok. Onlarınkinde var. Fabrikanın tüm elektrik işini bu adam yapıyor.
 8. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Eğer diğer firma sizin firmanıza hizmet karşılığında fatura keserek iş yapıyorsa herhangi bir sıkıntı yok. Kendiniz kendinizle iş birliği içerisinde çalışacaksınız. Fatura kesen firmanın RD sine iş yaptığı yer ile ilgili çalışmayı eklemeniz menfaatinize.
 9. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mehmet Mete kardeşim, eğer firman diğer akraba firmaya resmi olarak yaptığı iş karşılığında para veriyorsa hiç kafanı bulandırma altişveren (taşeron) işine girer. bu bakımdan Alt İşverenlik Yönetmeliğini okumanı ve ona göre tedbirli olmanı tavsiye ederim.
  bir firma bir firmanın işini para karşılığı yapıyosa ve aynı yerdeyseler kimseyi taşeronluk yok diye ikna edemessin ve Alt İşverenlik Yönetmeliği seni bağlar.
 10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  teşekkür ederim cevabın için.