1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş başı eğitimi(oryantasyon) eğitimi için belli bi süre ve konu söz konusu mu?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Hamza Öztoprak tarafından 9 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

İş başı eğitimi(oryantasyon) eğitimi için belli bi süre ve konu Söz konusu mu arkadaşlar?
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bildiğim kadarı ile konu ve süre ayrımı yok.
  3. yunusdagyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İyi günler sayın uzmanlar;
    Şimdi kafama takılan bir soru var

Iş Sağlığı Ve Güvenliği Işbaşı Eğitimi Vermek için o kişinin hemen işe başladıgı gunmu vermeliyiz yoksa belli bir süresi varmıdır?

2.kafama takılan soru ise normal çalısanlara eğitimle ilgili şimdi totalde 11-12 konu var bunu her egitimde 1 konu olarakmı vermeliyiz az tehlikeli bir iş yerinde eğitim süresi ne kadar sürede bir kaç saat olmalı daha yeni başlıyorum bana bu konularda yardımcı olursanız cok sevinirim iyi günler...
  4. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    1. İş Başı eğitimini işe başlamadan vermeniz gerekir.
    2. Az tehlikeli işlerde 8 saat eğitim verilmeli ve ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Ek-1 deki tüm konuları vermek zorundasınız. Eğitim süresi de her bir eğitim 4 saat'ten az olamaz !
  5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ister parçalara bölüp konuları verebilirsiniz isterseniz bir günde verebilirsiniz bu size kalmış bişey. Parçalara bölmek tabi en ideali ama bazı kurumsal firmalar bir gününü ayırıp eğitim olayını hallediyorlar.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Yeni yönetmeliğe göre "15.05.2013 tarihli Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" iş başı eğitimi tabiri ortadan kalkmıştır. Ekte geçen konulardan ;
    1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
    çalışanın ilk işe başladığı gün verilmesi gereken konular. Tabi ki oryantasyon (iş yerini tanıtan kısa eğitim) eğitimi de ilk işe başladığı gün verilmeli. Ekte toplam 19 konu var. en az 4 saat olacak şekilde kendiniz eğitim konularını belirler o şekilde eğitimleri verirsiniz.
  7. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Yönetmelik 4 ve katları diyor fakat işbaşı eğitimi için net bişey göremedim. Eğitim konularının bi kısmını seçip işbaşı eğitimi adı altında 2 saat egitim verdikten sonra ilerleyen süreçte 2 saat daha egitim vererek genel isg eğitimi ni tamamlamış olurmuyuz? Ve kisi 4 saatlik temel isg sertifikası almaya hak kazanır. Tabi sinavlarda başarı şart
  8. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    merak etmeyin kimse 4 saat eğitim vermiyor ama herkes 4 saat eğitim yazıyor :)
  9. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Genelde öyle oluyo ama yapılan yanlış. Özellikle işyerinde kamera varsa.
  10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    her eğitimde atıyorum kkd eğitimi verdikten sonra tüm personele sertifika basılması gerekiyor mu? katılım listeleri yeterli midir ?
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede,
    eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı,
    eğitimin konusu, süresi,
    eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası
    ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    İşe başladığı gün kaza geçiren çalışanlar var,oryantasyon eğitimi bu yüzden önemli.Özellikle bazı makina ve iş makinalarının kullanımı çalışan yeni işe başladığındanhemen teslim edilmemeli o makinada çalışan operatörün yanında bir süre çalıştıktan sonra teslim edilmelidir
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş başı isg eğitimi;çalışanın işe başlamadan önce işyeri özel riskleri,disiplin,kurallar ve işyeri çalışma talimatları gibi hususlarda ciddi anlamda sunum yapılmalıdır.Bu az tehlikeli ve Tehlikeli sınıflarda en az yarım gün ila 1 günü almalıdır.

Oryantasyon kısmı ise;tamamen işletmeninin durumuna göre değişir.Yer altı ocaklarında en az 1-2 ay refekatçi ile dolaşılır sonra iş teslimi yapılır.İnşaat ve fabrika vb. yerlerde ise 1 hafta yada 15 gün sürmektedir.Kişinin psikolojik ve fizyolojik ve de yapacağı işin mahiyetine göre oryantasyon dönemi değişebiliyor.
  14. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    aynen böyle. sakın oryantasyon ve iş başı eğitimini İSG Eğitimleri ile karıştırmayın. hepsi ayrı ayrı şeylerdir.

ayrıca bir ekleme yapayım: iş başı eğitimini ve oryantasyon eğitimini iş güvenliği uzmanı veya hekim vermez. sakın siz vermeyin. iş başı eğitimini ve oryantasyon eğitimini işveren veye vekilleri (müdür-mühendis-şef-formen-usta başı gibi) verir. ve bu eğitimin verildiğine dair bir tutanak düzenlenir.

daha sonra yıllık eğitim plan takvimine uygun olarak çalışanların İSG Eğitimlerini iş güvenliği uzmanı ve hekim verir.
  15. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Bu konuyu işverene açıklamamız için dayanacağımız yönetmelik vb. varmı?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

17. yunusdagyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    asıl merak ettiğim tek 1 adamda işe başlıyor olsa ona özel eğitim mi vereceğiz?
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..
  19. yunusdagyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cok garip beni peki o gun içe görevlendirmeli çalısıyorsam şirket sigortalımı gösterecek?
  20. nsbk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorumu yeniliyorum:) Tehlikeli bir iş yerinde işe giriş eğitimi kaç saat olmalıdır belli bir süresi var mı yoksa verecegimizi eğitimleri göz onune alarak bizmi ayarlayacagız?