1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş başi eğitimi hakkinda

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Aydın AKÇAY tarafından 6 Temmuz 2017 başlatılmıştır.

1. Aydın AKÇAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,

Formu inceledim fakat rastlayamadım. Yönetmelikte geçen :

1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma

Bu eğitimlerin hepsi işe girişte verilecek konu başlıklarımı 4 saat içinde bunların hepsimi verilmesi gerekiyor ? Eğer hepsi gerekmiyor bir kısmı veriliyorsa işe girişte verilmesi gereken eğitim konu başlıkları nedir ?

Birde forumda sadece eğitim katılım belgesi taslağı şablonu var fakat işe giriş eğitimleri konu başlıklarını içeren bir sertifika örneği bulamadım. İşyerlerinde özellikle inşaat sektöründe verilen işe giriş eğitiminde konu başlıklarını içeren ve diğer tüm bilgileri içeren bir düzenlenmiş Eğitim Katılım belge örneği paylaşırmısınız ? Dediğim gibi formda sadece konu başlıkları üzerinde yer almayan sadece boş şablon haricinde bir örnek bulamadım.
  2. Esra Bakılan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    149627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    FIRTINA OSGB
  3. Esra Bakılan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    149627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    FIRTINA OSGB
    Merhaba

a) Az tehlikeli işyerleri için 3 yılda en az 1 defa en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için 2 yılda en az 1 defa en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için yılda en az 1 defa on altı saat

Yukarıda belirtilen konulardan 'Genel Konular' başlığında yer alan konular ayırt etmeksizin herkese verilmelidir. Sağlık konuları da keza bu şekilde.
    Teknik konular personellerin ihtiyacı olan konular seçilmelidir.
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik ;
    MADDE 12 –
    (1) Eğitimin verimli olması için, eğitime katılacakların ihtiyacı olan konuların seçilmesine özen gösterilir. Eğitim, çalışanların kolayca anlayabileceği şekilde teorik ve uygulamalı olarak düzenlenir.

Yukarıdaki madde de göz önüne alınırsa genel konular herkese verilmeli teknik konular ihtiyaca yönelik verilmelidir.

Ben bizim kullandığımız bir sertifika örneğini sizinle paylaşayım.

Kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

4. Aydın AKÇAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok teşekkür ediyorum Esra Hanım
  5. Esra Bakılan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    149627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    FIRTINA OSGB
    Oryantasyon ve işbaşı eğitimi ile ilgili.

Ekli Dosyalar:

6. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    150844
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işbaşı eğitimi önemli...
  7. M Selçuk GÜRER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45194
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SamsunPARK OSGB

Çok özür dileyerek soruyorum.
    12 saatlik eğitimi 1 günde mi veriyorsunuz?
    sertifikadan anlaşılan öyle.
  8. Esra Bakılan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    149627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    FIRTINA OSGB
    Eğitimleri yıllık eğitim planı çerçevesinde belirttiğim tarihlerde veriyorum, yaptığım her eğitime ait imza listesi ve sınav kağıdı mevcut. Son yaptığım eğitimden sonra tarihi yazarak sertifikalandırıyorum. Tüm eğitim tarihlerini yazmak sertifika üzerinde kargaşa oluşturuyor.
    Eğitim sertifikasının ekine de yapılan tüm eğitimlerin sınav kağıtlarını koyuyorum. (Bu çalışma 2 çsgb denetimi sırasında müfettişler tarafından tebrik aldı)
    Yani eğitim 1 günde değil bazen 4 günde bazen 2 günde veriliyor. Hatta eğitimleri sürekli güncel tutabilmek ve çalışanların üretim yoğunluğunda çok vaktini almamak adına 2'şer saatlik periyotlarla ayda ya da 2 ayda bir yapıyorum. Yaptığım son eğitim tarihi benim için sertifika hazırlama tarihidir.
  9. Aykut GÜMÜŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14423
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TOPRAKÇI MERSİNLİ ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    Merhaba,

İlk verilen örnek sertifikada eğitim saat 12 saat olarak ve tarih olarak 1 günün tarihi gözükmektedir. Bu durumda siz işçilere fazla mesai yaptırmış ve 12 saat olarak çalıştırmış sayılıyorsunuz.
    Bu eğitimi verdiğiniz tarih için, işçilerinize fazla mesai ücreti ödediniz mi diye müfettişler soruyor bilginiz olsun. Eğer ödendiyse de bordrolarını talep etmekteler. Tavsiyem eğitim periyotunu 4+4+4 olacak şekilde 3 güne bölmeniz. Bu sayede hep fazla mesai sorunu kalmaz. Hemde yasal anlamda bir sorun çıkmaz.
  10. Esra Bakılan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    149627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    FIRTINA OSGB
    Merhaba
    Başta da söylediğim gibi denetim sırasında müfettişlere hangi gün kaç saat eğitim verdiğinize dair dökümanları gösterebiliyorsanız sorun olmuyor. Biz bu çalışma ile denetim sırasında sıkıntı yaşamadık.
    Birazda gelen müfettişin bakış açısına da bağlı olabilir. Dediğiniz gibi bir sıkıntıyı yaşamamak adına bir düzenleme çalışması yapabiliriz.
    Teşekkürler.
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yakında 4 ve katları muhabbeti kalkacak. İşe giriş eğitimini firmada kimin vereceği yönetmelikte açıkça yazacak.