1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş cinayetleri 2014 yilinda da hiz kesmeden devam ediyor.

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 17 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Onur Özbay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Her yıl iş kazaları sonucu binlerce insanımız hayatını kaybediyor, on binlerce çalışanımız sürekli iş göremez hale geliyor.

  Türkiye olarak maalesef iş kazalarında çok kötü bir üne sahibiz.

  Dünyada 3. Avrupa’da 1. Sıradayız.

  2014’ün ilk üç ayında tespit edilen 276 iş kazasında sadece inşaatlarda 80 kişi hayatını kaybetti.

  § Dikkatsizlik

  § Eğitimsizlik

  § Tedbirsizlik

  § Gerekli koruyucu ve önleyici önlemlerin alınmaması

  § Denetim yetersizliği

  Bu faktörler bir araya gelerek maalesef iş kazalarını doğuruyor.
  İş sağlığı ve güvenliği dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanuni bir zorunluluk, vicdani bir görevdir. Her yıl hayatını kaybeden binlerce çalışan, sürekli iş göremez hale gelen on binlerce kişi aslında sorumluluk algımızın her daim açık olması için en temel sebeptir.

  Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği için ilk kez müstakil bir kanun çıkarıldı.

  6331 sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  İş kazası ve meslek hastalığı yaşanmadan önce proaktif bir yaklaşımla önlemek, çalışanın sağlığını ve güvenliğini koruyarak geliştirmek kanunun çıkış amacıdır.

  Çalışan, işveren ve devlet kontrolünde uygulanacak İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ sayesinde iş kazalarına dur denecek , umutlar hayaller hep içinde bulunduğumuz bahar ayı gibi yeşil kalacak…
 2. Erdoğan Önkoyun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  24665
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Onur Bey paylaşım için teşekkürler.

  Bugün sabah haber tv de haber programında ölümlü iş kazalarında Dünya da 2. olduğumuz söyleniyordu.

  6331 sayılı yasa çıktı ama uygulamalar sıfır... Denetim sıfır... Herkes göstermelik işler yapıyor. Ölümlü iş kazaları azalacağına git gide artıyor... İş güvenli uzmanlarının şapkayı önüne koyup bir düşünmesi gerekmekte. 2013 yılında 1235 işçi hayatını kaybetmiş. Savaş değil iş kazalarında hayatını kaybediyor insanlar... Çok kötü durumdayız...
 3. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  maalesef tablo böyle. bu sonuca ulaşmamızda bakanlığın uzmanlık kriterlerinde işverenin ihtiyaçları doğrultusunda değişik yapmasının çok büyük bir etkisi var.