1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş ekipmanları yönetmeliği revize edilmeli ve periyodik kontrol formları asgari standardı olmalıdır

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 5 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  İş ekipmanları yönetmeliği revize edilmelidir(iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği)

  Bu yönetmelik iş ekipmanlarının periyodik kontrol kriterlerinin belirlenmesi için bazı standartlara bakılması gerektiğini önermekle birlikte ,bu standartların bir bölümü ekipmanların periyodik muayenelerine ilişkin hüküm içermemektedir.Bakanlığın esas aldığı 2009/104/EC AB yönetmeliği bu ihtiyacı üye ülkelerin alt yönetmelikleriyle gidermektedir.Örneğin İngiltere de(HSE) iş ekipmanları için provision and use of work equipment regulations 1998 , basınçlı ekipmanlar için pressure systems safety regulations 2000 ,elektrik güvenliği için electrical safety at places of entertainment guidance note GS50 gibi alt yönetmeliklerle alt kriterleri belirlemiştir.
  bizdeki yönetmelikte örneğiN BUHAR KAZANLARI için gösterilen TS EN 13445-5 standardı buhar kazanlarını değil ,ateşle temas etmeyen basınçlı kap standardı olup üretim aşamasındaki muayene ve deneyleri kapsamaktadır.Kalorifer kazanları için gösterilen TS EN 12952-6 standardı su borulu buhar kazanları ile ilgilidir ve üretim aşamasındaki muayene ve deneyleri tanımlamaktadır
  periyodik muayene faaliyetlerinde Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından yayınlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde olduğu gibi ,ÇSGB tarafından oda ve üniversitelerin görüşleri alınarak asgari muayene kriterlerinin (yani kontrol listelerinin herfarklı iş ekipmanı için belirlenmesi) belirlenmesi yararlı olacaktır böylece her bir ekipman için uygulama birliği sağlanacak ve her ekipmanın asgari olarak eşit bir muayeneye tabi tutulması sağlanacaktır.(Mevcut uygulamalarda aynı iş ekipmanı için 10 maddelik kontrol listesi de var ,30 maddelik kontrol listesi hazırlayanda)
 2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Çok faydalı ve netice alıcı olur, yalnız bu tabloyu hazırlayacak olanlar konuya yarım yamalak vakıf değil, tam vakıf olmalıdır. Yoksa iş çileye de dönüşebilir.