1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"iş ekipmanlarının kullanımına dair yönetmelik gereği periyodik muayeneleri kimlere yaptırmalıyız?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Selin Kaya tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Selin Kaya İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar,

  25 Nisanda yürürlüğe giren "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği" nde periyodik muayaneleri yapacak kişilerin elektronik ortamda kayıt olmalarından bahsetmiş. Benim biraz kafam karıştı. Bu periyodik muayane yapacak kişiler özel bir eğitime tabi tutulacak mı? makina mühendisleri oda sicil numaralarıyla muayene yapabiliyordu. Bu önümüzdeki 1 senelik süreçte makina mühendisleri bu muayanelere devam edebilirler mi yoksa akredite bir kuruluştan mı destek alınmalı? Aslında forklift - tavan vinçleri için 3 aydan 1 yıla çıkardılar bu süreleri, zaten bu sene içerisinde yapılmayacak ama daha detaylı bir bilgiye ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkürler..
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu hususla alakalı,

  Makine mühendisleri odasının akredite çalışmalarını başlattığını biliyorum,durumları ne seviyede dir bilmiyorum ama tavsiyem makine mühendisleri odasınca yaptırmanızdır.

  ikinci olarak bakanlık iş güvenliği ve diğer ölçüm ve labaratuar kurulmasına dair bir yönetmelik taslağı hazırlamıştı galiba pek kimse olumlu bakmadı çünkü maliyeti kotarmayacak ek masraf getirecek yükümlülükler vardı bizzat okumuştum ve takipçisiydim.bu taslak ileri zamanlarda revize edilerek yeniden görüş alınmak üzre servis edilir diye düşünüyorum.ben hem elektrik muayenelerimi hemde diğer mauyene ve yasal periyodik çalışmalarımı makine mühendisleri odasına yaptırıyorum.akredite de mantık şudur objektiflik ilkesidir çalıştığın yerdeki birine yaptırdığın bu çalışmalar ne kadar güvenilirdir.hem devlet yıllardır bu sistemi dayattı peki ne oldu Allah ne verdiyse kazanlar tüpler vs. patlaya patlaya bir hal olduk demek ki bir işe yaramamış..ve selam.