1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş görmezlik ve ağır yaralanmalı iş kazası yaşadım,adli ve idari olarak neler yapılmalıdır?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 7 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba. İsg uzmanlık belgemi alalı henüz 5ay, işe başlayalı henüz 1,5ay oldu. Çalıştığım fabrika Ek-1 tesisi olup tehlikeli sınıfındadır. Metal işleme sektörü olarak set üstü ocak ve fırın üretilmektedir. Bugün ciddi bir iş kazası ile karşı karşıya kaldım. Yeni ve tecrübesiz olduğum için şuan ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?
    Boyahane bölümünde emaye malzemeler, hareketli aksam üzerinde kancaya asık bir şekilde hareket etmektedir. Boyahane bölümünde çalışan işçi hızlı hareket etmesi sonucu malzemeyi alırken kancayı yere düşürüyor, yere düşen kancayı almak için ani bir hareketle sol gözünün göz kapağını kancaya kaptırıyor ve göz kapağını yırtıyor. İlk müdehale fabrikamızda yapıldı ancak hemen hastaneye sevk edildi. Şuan kendisi araştırma hastanesine kaldırıldı. Durumu kötü. Göz kapağında yırtılma, göz içinde kanama ve gözde %50 oranında görme kaybı mevcuttur. Ben İsg uzmanı olarak tutanak tenzim edip personel müdürüne teslim ettim.
    Bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecektir? İşçi şikayetçi olduğu durumda ne yapacağım? Ben işe yeni girdiğim ve tecrübesiz olduğum için o olayın olabileceğini öngöremedim. Bu durumda nekadar suçluyum ve bu durum mahkemeye intikal edecek mi? Çok tedirginim en kısa zamanda cevap verebilir misiniz?

NOT: benden önce ve halen osgb hizmeti almaktayız. Bölümle ilgili makina başı eğitimleri, eğitim aldığına dair imza veya bununla ilgili evrak var mı bilmiyorum. Pazartesi iş başında ilk bakacağım bunlar olacaktır.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    geçmiş olsun öncelikle,hem çalışan arkadaşa acil şifalar versin yaradan..her anlamda talihsiz ve üzücü bir durum..

SGK müfettiş gönderir,
    Jandarmaya yada polise haber verilmeli ve olay yeri tutanak tuttarlar ve diğer kişilerden ifade alırlar ve sen dahil...
    Olay savcıya gider,savcı gerek görürse kamu davası ve bilirkişi tayin ister,
    ileri süreçte asli ve tali kusur durumuna göre 2. yada 3. şahıslar konusunda kusur arayabilirler sende,
    Kazalı tüm idareye sen de içindesin dava açabilir,
    kazalı Maddi ve manevi tazminat için işyerine dava açabilir,
    En önemlisi yaraşanmalı olmuş iş kazası şükretmeli,diğer yandan kaza araştırma raporunu hazırla ve SGK ya 3 iş günü içinde bildirim yapın..

çeşke iş gözlükü kullansa hafif atlatma şansı olur muydu sence,merak ettim...
  3. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Nilay Hanım,

İş güvenliği eğitimi vermiş miydiniz? Verdiyseniz iş ekipmanlarında güvenli çalışma konusunu içeriyor muydu? Eğitimde kazazede çalışanın katıldığına dair imzasını almış mıydınız?

Risk değerlendirmesi var mıydı? Varsa yaşanan kaza ile ilgili direkt veya dolaylı yoldan bağlantılı risk yazmış mıydınız? Ya da öneri tespit defterine bu konuyla alakalı birşey yazmış mıydınız?

Kazazedeye iç yönetmelik imzalatılmış mıydı?

Kazazedeye çalıştığı ekipmanın talimatı imzalatılmış mıydı?

Kazedeye iş gözlüğü verildiğine dair kişisel koruyucu donanım zimmet tutanağı imzalatılmış mıydı?

Eğer bu sorulara olumlu cevaplar veriyorsanız büyük olasılıkla mahkemede sizin aleyhinize bir sonuç çıkmayacaktır.
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    2 ölümlü kaza savcı bilirkişi mahkeme tecrübem malesef var ararsanız detaylu bilgi verebilirim 0 549 345 20 07