1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği ödül/ceza kriterleri

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Esma Trhn tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Esma Trhn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20048
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  Fabrikamızda mavi yakaya yönelik iş güvenliği ile ilgili ödül&ceza sistemini başlatacağız.
  Verilecek ödül ve cezayı belirledik fakat şimdi kriterleri belirleyeceğiz.
  Diğer fabrikalarda uygulamalar nasıldır, elinde bununla ilgili örnek bir dokümanı olan/kendi işyerindeki uygulamaları paylaşabilecek olan var mıdır?
  Teşekkürler.
 2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Çalışan için en güzel ödül paradır. Sözlü biçimde takdir etme yöntemini kullandım bir firmamda, işe yarıyor ama bir yere kadar. Sadece lafla olmuyor, insanlar somut birşeyler görmek istiyor. Ödül ceza sistemi düşünmeniz çok mantıklı, çok adaletli. Ama toplum olarak bunu ne kadar iyi yürütebiliriz o tartışılır :)
 3. Esma Trhn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20048
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Market kuponu veya alışveriş çeki, akşam yemeği gibi küçük fakat motive edici ödüller düşünüyoruz.
  Ne kadar yürütebileceğimiz konusunda biz de emin değiliz, deneyip yanılarak göreceğiz artık:)
 4. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ayın işçisi seçip, belli başlı yerlerde asılması. ( yemekhane, toplantı salonları, bağlı bulunduğu kısım amiri - Mekanik işler, Qc/Qa, elektrik enstrüman, inşaat gibi - odasında panoya ) market çekleri, para, küçük altın, safety talklarda onu konuşmacı olarak çıkartma, yemeğe götürülmesi, kırtasiye yardımı gibi.
 5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kursta iken bir hocamız adanada bir işletmede uygulandığını gördüğü bir sistemi anlatmıştı doğrusu çok hoşuma gitmişti.şöyleki her elemanın yaka kartının 4 köşeleri kırılabilir özellikte imiş.eleman bir hata yaptığında amiri gelip kartın bir köşesini kırıyormuş.ve ver zaman bu kartlar boyunlarında asılı imiş.eğer bir yıl boyunca 4 köşesi sağlam duranlara çeyrek altın gibi ödüller veriliyomuş.eğer 4 köşenin 4 de kırılmış işe eleman tekrardan eğitime alınıyor bir şans daha veriliyormuş.ama aynı sene içerisinde 4 köşe eğitime alınmış olmasına rağmen yine kırılmışsa işten uzaklaştırma cezası veriliyormuş.
 6. Osman O. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bende çalışan için en güzel ödülün para olduğunu düşünüyorum. Bazı Alman şirketlerinde iş kazası yaşanmayan gün sayısına bağlı olmakla birlikte çalışanların maasına promosyonların yattığını ve böylelikle çalışanlarda bir İş Sağlığı ve Güvenliği bilinci oluşturmaya çalıştıklarını biliyorum. Kazasız geçen günler, aylar arttıkça belirli dönemlerde promosyon yatırıyorlar. Etkili bir yöntem olduğunu söyleyebilirim. Tabi bu yöntemin uygulanıp uygulanamaması tamamen şirket politikaları ve mali hesaplarla ilgili bir durum. Ayrıca uygulanacak ödül yada ceza sisteminin kişiye yönelik olmasından çok topluluğa yönelik olması daha etkili olabilir. Bu fikri önerebilirsiniz. Umarım yararlı olur..
 7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Çalıştığım çeşitli denizcilik şirketlerindeki standart uygulamadan bahsetmek isterim.
  Öncelikle filo içindeki her gemi için bir bütçe ayrılmaktadır.
  gemiden her ay toplanan near miss vakaları şirket filo müdürlüğü ve HSEQ departmanlarına iletilir.
  Bu departmanlar her ay düzenli olarak her gemideki en iyi near miss raporunu belirler ve yazan kişiye bir para ödülü verilir, ve diğer gemilerin en iyi near miss raporları ile karşılaştırılır. Filo bazında da beğenilen en başarılı 3 near miss de ayrıca belirlenir. ( Bunlar için ayrı bir para ödülü daha verilir.)
  Bu işin ödüllendirme tarafıydı.
  İşin ucunda para olunca insanlar bu sefer nefislerine kapılıp suçlama kültürü near misslere yansıyabiliyor. Filo müdürlüğü ve HSEQ departmanların ön elemesinin asıl amacı da bu zaten. Gemilerimizdeki eğitimlerde insanların near miss raporlamalarını suçlama kültüründen ayrı yapılması gerektiğini belirtiyoruz.
  Belirlenen near miss raporları ayrıca her ay gemilerde yaptığımız safety meetinglerin bir konu başlığı olarak işlenmekte, burada başarılı bulunan raporlamalarını yapan personel diğerlerine örnek olacak şekilde övgü ile bahsedilir, 2. kaptan veya 2. mühendis insiyatifinde o günlük istirahat dahi verilebilmektedir.

  Kısacası biz bu işi oyun havasında yapmaya çalıştık be başarılı olduğumuzu gördük. Personel o kadar ciddi olayları görüyor ki inanamazsınız. Tavsiye ederim...
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ceza sistemi hususunda iş kanunu çerçevesinde çalışmaların yapılması icap etmektedir.Ödüle gelince her ay idare tarafından ayın elemanları seçilir ve seçilmiş kişiler içinden çekiliş yaparak ayın elemanına ödülü verilebilir.
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ücret kesme cezası

  Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.
  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.
  Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.
 10. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
 11. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
 12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  4857 SAYILI İŞ KANUNUN 38 İNCİ MADDESİ Ücret kesme cezası Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz. Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Ekim 2015 ---
  Ücret kesme cezası ile oluşan paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere paraların nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur.

  İşçi Ücretlerinden kesilen paralar ile işçilerin;

  – Mesleki eğitimleri,

  – İş sağlığı ve güvenliği konularındaki eğitimleri,

  – Sosyal hizmetleri

  için kullanılır. Ayrıca, eğitim tesislerinin yapımı, tefrişi ve işletilmesi için harcanır.  İşyerlerinde çalışanlar için iş disiplinini sağlamak için iş sözleşmelerine ve disiplin yönetmeliklerine İş Kanunu’nun 38. Maddesinin uygulama alanı çerçevesinde düzenlemeler yapılabilmektedir. İş Kanunu’nun 38. Maddesinde belirtilen ücret kesme cezasının içeriğinde ise “İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz. Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır.  1- ÜCRET KESME CEZASI BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ NASILDIR ?

  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu kapsamda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten yani işçinin iki günlük ücretinden veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

  2- İŞÇİNİN BİR YIL İÇERİSİNDE EN FAZLA KAÇ GÜNLÜK ÜCRETİ KESİLEBİLİR ?

  İşçinin bir yıl içerisinde toplam 24 günlük ücreti ceza olarak kesilebilir. 24 günden fazla yapılan kesintiler İş Kanunu hükümlerine aykırılık oluşturacaktır.

  3- CEZA KESİNTİSİNDE SGK GÜNÜNDE BİR DEĞİŞME OLACAK MIDIR ?

  İşçiden bir ayda kesilen 2 yevmiye ceza kesintisinin personel fiiliyatta çalıştığı için SGK gününden düşülmesi yanlış bir uygulama olacaktır. Ceza kesintisi adı altında sadece 2 yevmiye net ücret kesintisi yapılabilecektir.

  4- İŞÇİLERDEN KESİLEN CEZA KESİNTİLERİNİ İŞVEREN KULLANABİLİR Mİ ?

  İşçi ücretlerinden ceza olarak kesilen paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın T.C. Ziraat Bankası ilgili hesabına kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmakla yükümlüdür.  İŞÇİ ÜCRETLERİNDEN KESİLEN CEZA PARALARI HESABI

  T.C. ZİRAAT BANKASI ANKARA-KAMU GİRİŞİMCİ ŞB.

  Hesap No : 38775369 – 5052

  IBAN NO : TR 83 000 100 2533 387 753 69 – 5052  Çalışma Genel Müdürlüğü

  Vergi Kimlik No : 815.029.2949

  not:verilen hesap numarası çalışma il müdürlüğünden teyit edilmelidir.
 13. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  @Fatma Kocaer açıklama için teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğunuz kanun hükmü maaş üzerinden yapılacak ceza ve kesintiler için.

  Peki; bu ödül/ceza sistemi prim üzerinden olursa kanunlara bir aykırılık oluşur mu? Yoksa, iş veren prim üzerinden yapacağı uygulamada istediği şekli verebilirmi? Bunun kanunda bir hükmü varmıdır? 6331 sayılı kanunda bununla ilgili bir madde varmıdır?
 14. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Ayrıca; İş Güvenliği Ödül/Ceza sistemi uygulayan firmalara örnek verebilir misiniz?