1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği üzerine eğitim

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Okan8181 tarafından 24 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Okan8181 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Mrb ;

İş güvenliği bölümünü nasıl okurum ? Hangi üniversitelerde var ? Açık öğretim ile okunabiliniyomuş..

Ön lisans makine bölümü mezunuyum şuanda Anadolu üni. açık öğretimde işletme okuyorum dikey geçiş ile +2 okuyorum bu bölüme nasıl geçebilirim ? nasıl bu bölüm ile eğitim hayatıma devam ederim ? bildiğim kadarıyla İş güvenliği 2 yıllık programlarda var.. Şimdiden teşekkürler.
  2. zafer çitak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  3. Okan8181 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Anadolu üniversitesinde yok mu acaba ? veya açık öğretim değil de normal olarak eğitim alamıyormuyuz ?
  4. zafer çitak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bir çok üniversitede Örgün, İkinci Öğretim ve Uzaktan eğitim olarak programlar mevcut
    YGS2 sınavı ile öğrenci alıyorlar.
  5. Okan8181 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Aslında şuanda işletme okuyorum direk geçme ihtimalim yokmu yani bölüm değiştirme veya kurslar ile sertifika alanlar varmış galiba oluyormu öyle
  6. zafer çitak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    DGS ile geçilebiliyor ama, anladığım kadarı ile sen 4 yıllık okuyorsun. 2 yıllıklar arasında oluyor.
  7. Okan8181 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Yok hayır aslında 2 yıl mezunuyum şuanda +2 olarak açık öğretim de işletme okuyoum biterse 4 yıla tamamlamış oluyorum o ayrı da mesela ben +2 olarak bu bölümü okumak istiyorum o nasıl olur

++

DGS ile oluyorsa güzel ancak DGS dikey geçiş benim bildiğim 4 yıllık programlara geçmek için değil mi ?
  8. zafer çitak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    4 yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği bir tek Yeni Yüzyıl Üni. var biliyorum. Detayları okuldan alabilirsin.
  9. Okan8181 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ama bu bölüm için 4 yıl okumaya gerek yok ki saçma olmaz mı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2014 ---
    Birde bu sertifika olayı nasıl oluyor nasıl yükseltiliyor ?

DGS olarak o bahsettiğiniz üniversitede var değil mi ? yani +2 yıl okuyarak.
  10. zafer çitak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    6331 sayılı Kanunun “Tanımlar” başlıklı üçüncü maddesi ve İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’in “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesinde;

İş güvenliği uzmanı; iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik eleman şeklinde tanımlanmış,

Teknik eleman olarak ise; teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları sayılmıştır.

Dolayısıyla sadece aşağıda belirtilen kişiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sosyal güvenlik uzmanı belgesi/sertifikası alabilecek ve iş güvenliği uzmanı olabilecektir;

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri,

• Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları,

• Teknik öğretmenler,

• Fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar,

• Üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları.
  11. Okan8181 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    haydaaa :D bunu yeni görüyorum hepten karıştı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2014 ---
    O zaman tek şansım açık öğretim mi oluyor yani Atatürk üniversitesinin 2 yıl programı ?
  12. zafer çitak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge