1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği şirkette verimi de artırıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliği şirkette verimi de artırıyor
  Çayeli Bakır İşletmeleri'nin Genel Müdürü Iain Anderson, "Çin'deki madenlerde iş güvenliği arttıkça üretim de arttı. Ülkede kazaların olduğu döneme göre üretim 4 katına çıktı" dedi

  [​IMG]

  Geçen yılın en çok konuşulan ve üzerinde tartışılan konularının başında tartışmasız Soma ve Ermenek'te meydana gelen maden kazaları geldi. Kimi zaman iş güvenliği için gerekli olan teçhizat ve teknolojilerin maliyetli olduğundan kimi zaman da insan hayatının önemsenmemesinden şikayet edildi. Ancak sonuç netti: Önlem alınmadığı için yüzlerce hayat yitirmişti Türkiye.

  BİR İSTASYON 100 BİN $
  Türkiye'de mevcut 18 barınma istasyonunun 11'ini bünyesinde bulunduran Çayeli Bakır İşletmeleri'nin (ÇBİ) Genel Müdürü Iain Anderson, bir sığınma istasyonunun bir madene maliyetinin 100 bin dolar olduğunu ve bunun katlanılamayacak bir rakam olmadığını söyledi. İş güvenliği arttıkça üretimin ve verimin arttığını dile getiren Anderson, "Soma'nın 5 bin kişiyle yaptığı üretimi biz 500 kişiyle yapıyoruz. Makineleşme sayesinde daha verimli üretim yapmak mümkün" diye konuştu. Türkiye'deki maden kazalarının bir trajedi olduğunu belirten Anderson şu örneği verdi: "2002'de Çin'deki madenlerde ölen kişi sayısı 7 bin civarındaydı. 2013'te Çin yaptığı değişikliklerle ölüm sayısını 1000'e kadar düşürdü. Kazalar azaldıkça kömür ve maden üretimi arttı. Üretim oranı 2002'ye göre 4 katına çıktı. Öncesinde ucuz işgücüne yatırım yapan Çin hükümeti teknolojiye yatırım yapmaya başladı. Teknolojiye yatırım yapamayan küçük çaplı madenleri de kapattılar. Çin yapabildiyse Türkiye neden yapamasın? Yapılacak düzenlemelerle ciddi bir yol katedilebileceğini düşünüyorum."

  'MADENDE KAZA OLURSA SORUMLUSU BENİM'
  Iain Anderson, iş güvenliğinin maliyetli olduğunu savunan firmalara şunları söyledi: "Bir kaza bir firmanın ortadan kaldırılmasına neden oluyor. İş güvenliği arttıkça üretim artıyor; bu apaçık ortada. Verim arttıkça kârlılık da artıyor. Bu bağlantıyı nasıl görmüyorlar anlamıyorum. İş güvenliğine daha fazla para harcamamız bizim daha fazla para kazanmamız demek." Soma'daki maden kazasında herkesin birbirine suç attığını belirten Anderson, "ÇBİ'de bir kaza olursa ya da herhangi bir çalışanımız yanlış bir karar alarak kaza yapmış olursa sorumlusu her halükârda benim" dedi ve ekledi: "Asıl üzerinde durulması gereken iş güvenliği düşük olan kurumların seviyelerini yükseltmesi, yükseltemeyecekse zayıf ve küçük firmaların faaliyetlerinin durdurulması. Ama sektörde bütün firmalar aynı yaptırımlara maruz kalıyor" diye konuştu.

  ÇALIŞAN HERKES RİZELİ
  KanadalıFirst Quantum Minerals Ltd'nin işlettiği Çayeli Bakır İşletmeleri'nde Ilain Anderson dışında çalışan herkes Rizeli ve hiçbirinin daha önce madencilik tecrübesi yok. Çalışanların her birine eğitim verdiklerini dile getiren Anderson, "Çalışanlar eğitim aldıkça iş güvenliği bilinci de artıyor. Kendi önlemlerini de almaya başlıyorlar" diyor.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   62,1 KB
   Görüntüleme:
   13.873