1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği almayanlar yandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Anıl Pehlivan tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Aydın
  Sertifika Numarası:
  43268
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile ilgili eleştirilere Kocaeli’den yanıt verdi. Her gün 3 işçinin iş kazası sonucu olduğunu hatırlatan Çelik, “İşyeri risk analiz raporlarını almayan gelecek cezalara katlanır” dedi.
  haber.jpg
  SGK ve Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sosyal Güvenlik Reformunun Getirdikleri ve İstihdam konulu toplantı ve İstihdama katkı sağlayan kuruluşlara plaket töreni dün KOTO Meclis toplantısında gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in katılımı ile yapılan toplantıda istihdam ve sosyal güvenlik alanında yapılan çalışmalar anlatıldı. İş Sağlığı ve Güvenliği yasası ile ilgili eleştirilere toplantıda yanıt veren Çelik, 1 Ocak itibariyle tüm işyerlerinin önlemlerini alması gerektiğini kaydetti. Küçük ölçekli iş yerlerinin yasaya karşı tepkilerine değinen Çelik, “Eğer risk analizlerinizi yapmazsanız gelecek cezalara da katlanırsınız” dedi.

  KELEŞ YASAYI GELEŞTİRDİ
  Toplantının açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş, iş hayatı için yapılan düzenlemeler noktasında işveren ve çalışanların temsilcileri ile ortak yapılması gerektiğini söyledi. İş kollarına getirilen zorunlu istihdamın gerçekçi bir yaklaşım olmadığını söyleyen Keleş, kayıt dışı çalışmaya yönelik mücadeleye bu değişikliklerin ters düştüğünü kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye’deki kalkınmanın işçinin, işverenin ve halkın başarısı olduğunu kaydetti.

  DAHA FAZLA KADRO İSTİYORUZ
  Kocaeli’nin ülkede toplanan vergi ve ihracata büyük payı olduğunu söyleyen Vali Ercan Topaca, SGK açısından denetlenmesi, şirketlerin kontrol edilmesi ve yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti. SGK ile ilgili sorunu olmayan bir kent olduklarını ifade eden Topaca, ilçelerde SGK şubesi açıldığında nüfusa dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. İlçe bazında örgütlenmelerini yapmaları gerektiğini ifade eden Topaca, “Bu yıl toplum yararına çalışma ödeneklerinde sorun var. 1200 toplum yararına çalışan bulunmakta. Bunların yılsonunda çalışma süreleri bitiyor. Bu yıl bize bir kadro verilmedi ve biz daha fazla kadro istiyoruz” dedi.

  TERÖR SORUNU SİYASET ÜSTÜ
  Konuşmasına terör sorunu ile başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sorunun siyaset üstü tartışmak gerektiğini kaydetti. Geçmişte bu noktada çok hata yapıldığını söyleyen Çelik, şu anda insan merkezli bir siyaset yapıldığını kaydetti. “Bir yangın var ve bunu söndürmek lazım” diyen Çelik, 30 yıldır yaşanan yangını söndürmek için hükümetin taşına altına elini ve gövdesini koyduğunu kaydetti. Herkesin çözümün ortağı olması gerektiğini söyleyen Çelik, 75 milyonun mutluluğu için çalıştıklarını kaydetti. Çelik, “Hiç kimse istismarda istikbal aramasın. Kimse bu konu üzerinde 3-5 oy fazla alma derdine girmesin. Halk artık bu sorunun bitmesini istiyor” dedi.

  KAYIT DIŞININ 26 MİLYON KAYIP YARATIYOR
  Türkiye’nin çığ altında kalan değil, çağ atlayan noktaya geldiğini söyleyen Çelik, ekonominin, serbest ekonomi ile sanayicinin omuzlarında bu noktaya geldiğini kaydetti. Türkiye’de oluşan tablonun arkasında güvenin olduğunu söyleyen Çelik, bakanlığın yaptığı çalışmaları anlattı. İstihdamda kayıt dışının yüzde 40 olduğunu söyleyen Çelik, devletin bundan 26 milyon lira kaybı olduğunu kaydetti. Yüzde 40’lık kayıt dışının ortadan kaldırılması halinde istihdam üzerindeki yüklerin kaldırılabileceğini söyleyen Çelik, 4 yılda 4 milyon işçiyi kayıt altına aldıklarını kaydetti.

  HER GÜN 3 KİŞİ ÖLÜYOR
  Eylül itibariyle işsizlik oranın 9,1 olduğunu söyleyen Çelik. genç işsiz sayısının ise yüzde 18’e düştüğünü kaydetti. İş Sağlığı ve Güvenliği yasasına değinen Çelik, “Bizim ülkemizde günde ortalama 3 kişi iş kazası sonucu ölüyor, 6 kişi iş görmezlik raporu alıyor 100 bin işçiden 8 kişi ölüyor. Bunu daha da düşürmemiz gerekiyor. İhmalden kaynaklanan ölümler artık olmamalı. Türkiye iş kazaları nedeni ile her yıl 7,7 milyar dolar para kaybediyor. Bütün çalışanları içine alan bir yasa çıkarttık. Maliyetler noktasında tartışılmasın. Herkes 1 Ocak’tan itibaren iş yerinde risk analizlerini yapacak ve raporlarını çıkartacak. Eğer denetimlerden rahatsız olursanız, önleminizi almazsanız daha sonra gelecek cezalara da katlanırsınız” dedi.

  SENDİKALAR İŞYERİNE SAHİP ÇIKSIN
  900 bin sendikalı işçi olduğunu söyleyen Çelik, “Sahte rakamlardan kurtulduk. Örgütlü toplum elbette iyi toplumdur. Ama artık sendikacılar iş yerlerine sahip çıkmalı. Kendi ekmek teknesi olarak görmeli. İşverende kendisine para kazandıran, ekmeğini büyütenlere hakkını vermeli. Eğer bunu yapmazsak ne işçi çalışacak yer bulabilir, ne de işveren yatırım yapacak şevk kalacak” dedi

  Haber Kaynağı: Demokrat Kocaeli
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bilgilendirme için teşekkürler...Anıl Abi