1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği denetimleri ve üslup

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Göktuğ Gül tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Göktuğ Gül İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111003
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhabalar,

Biliyorsunuz özellikle sanayi bölgeleri içinde müfettiş denetimlerini artık hemen her gün yaşıyoruz. Denetimlerle beraber İş Güvenliği konusunda firmalar arasında bir farkındalık oluşmaya başladı. Kısacası devlet olayı ciddiye aldığını firmalara göstermiş oldu. Bu durum hem biz iş güvenliği uzmanlarının yaptırım gücünü kuvvetlendirdi hem de isg konusunda firmaların belli bir standarta ulaşmalarına, en azından çabalamalarına yardımcı oldu.

Bu denetimler sırasında ortak bir amaç için mücadele ettiğimizi düşündüğüm birçok iş müfettişi arkadaşımızla tanıştık, fikir alış verişinde bulunduk, geleceğe yönelik atılması düşünülen adımlar hakkında bilgi sahibi olduk ve düşüncelerimizi paylaştık. Ben kişisel olarak denetime gelen personelin iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapıcı olması gerektiğine inanıyorum ki gerçekten bu duygu ve düşüncede hareket ettiklerini gözlemliyorum. Fakat bugün bir meslektaşımın başına gelen olaylardan bahsedeceğim.

Denetimler esnasında hemen hepimiz bizden kaynaklansın veya kaynaklanmasın bir takım eksikliklerle karşılaşıyoruz veya karşılaşabiliriz. İş güvenliğini bilen, ilgilenen insanlar olarak konunun ne kadar ucu açık, geniş kapsamlı ve sorumluluk istediğinin farkındayız. Bu kadar geniş bir alanda sürekli araştırma ve kişisel gelişim içinde olmazsak eksik kalacağımızın, bunlarında direkt olarak insan güvenliği ve sağlığını tehlikeye sokacağının farkındayız. Yukarıda bahsettiğim gibi iş müfettişleri olsun iş güvenliği uzmanları olsun hepimiz ortak bir amaç için ülkemiz çalışanlarını daha iyi ve güvenliği koşullarda çalışması için mücadele veriyoruz. Bu mücadele içinde bilgi eksikliği olabilir, yanlış yapılmış şeyler olabilir fakat hiç bir makamın ve rütbenin isg uzmanını sen ....... mühendisisin, iş bulamadığınız için bu alana geliyorsunuz, ben haberlerde gördüm ..... mühendisleri iş bulamıyor aç, patlamadan korunma isteyeceğiz ama hiç umutlu değiliz gibi gurur ve onur kırıcı cümlelerle yargılayamayacağını düşünüyorum. Yapılan iş denetlenir, eksik varsa ortaya konulur kimsenin mesleği, karakteri hakkında yorum yapılmaz, yapılmamalı. Eğer bir konuda tecrübeniz var ve siz onu karşınızdakine yapıcı şekilde anlatmayıp, genç, hevesli bir bayan meslektaşınızın gururunu kırarak, meslekten soğumasına sebep oluyorsanız bu işte bir yanlışlık vardır.

Yazı biraz uzunca oldu fakat bu durumu sizlerle paylaşmak ve düşüncelerinizi öğrenmek istedim.
    Kazasız günler dilerim.
  2. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkes içindekini sızdırır , demekki o şekilde konuşan müfettis de bu tip bir durumun içindeydi. Bu şekilde davrananları komple bir terapiden geçirmek lazım, bir arkadaş daha yazmıştı benzer bişey. O kadar güçlü konuşabiliyorsa bir kişi , işverenle konuşsun neler yapılması gerektiğini.
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Keşke o Uzman arkadaşımız da ÇSGB'nin hangi şartla piyasada aç ve açıkta kalmış kişileri müfettiş diye aldıklarından, veya eski müfettişlerdense, hiçbir eğitimi dahi olmadan 10 yıl bakanlıkta herhangi bir memur görevindekilere ( arşiv memurluğu gibi ) eğitimini dahi almadan müfettişlik verildiğinden, o soruyu soranın da onlardan olup olmadığından bahsetseymiş.
    Ya sorun olmaması için, ya bilemediğinden sesini çıkaramamıştır.
    Ama o müfettiş bozuntusunun bir yarası olduğu belli ve yaptığı şey aslında bir suç. Keşke ispatlanabilse de güzel bir dava açsa. Ama Müfettişlerle aram bozulur diye işyeri sahibi bile buna izin vermeyecektir.
    Olaya ne taraftan bakarsak bakalım aslında madurlar nedense hep İSG uzmanları oluyor farkında mısınız?
  4. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    öncelikle bu olayı paylaştığın için teşekküredrim. hiç kimsenin sen mühendisken iş bulamadığın için bu alanı tercih ettin demeye hakkı yok. keşke okuduğumuz bölümün şartları iyi olsa o alanlarda çalışsak, kaldı ki kimse benim hangi alanda çalıştığımı sorgulamaya, rencide etme hakkına sahip değil. müfettiş gökte zembile inmemiş. Uzman arkadaşımızın ve işyerinin eksikleri olabilir söylersin düzeltilir düzeltmese işletmeye idari para ceza uygularsın. BU İDARİ PARA CEZASI DA KEYFİ OLAMAZ.
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Müfettişten tutun da, yolda çevirme yapan trafik polisine kadar bütün devlet memurlarının içinde bu modeller var... ben az önce başka bir denetimden geldim, baş müfettişin bize ve işverene yaklaşımı tam bir örnek bana kalırsa...uzman olmamama rağmen uzmanlıkla ilgili gayretimden tutun yanında staj yaptığım uzmanın işini ne kadar sıkı takip ettiğini özellikle işverenin yanında üstüne basa basa söylüyor adam ki ben işveren karşısında zor durumda kalmayayım... :) işte bu da müfettiş, numarasını veriyor ve takıldığınız herşey için her zaman arayabilirsiniz diyor adam, daha ne desin yani... ?? sahada baktığı incelediği herşey kesinlikle çok hayati, yüksekten düşmenin olduğu bir yerde etrafa saçılmış el aletleri var demiyor mesela... bu adama ben saygı duyarım ancak, ancak başta da belirttiğim gibi her devlet memuru profilinde böyle gün görmemiş çiğ, insanlıktan nasiplenememiş adamlar da çok... ne diyelim, allah hepimize sabır versin...
  6. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Göktuğ kardeşim merhaba,

Fotoğrafını görünce Zirve Eğitim'den hatırladım farklı sınıflarda olduğumuzdan seninle tanışma fırsatımız olmamıştı.Ben henüz denetim geçirmedim.Bahsettiğin rencide edici davranışlarda konu ne kadar İSG ile ilgili görünsede iş hayatının gerçekleri malesef.Bu davranışları sergileyen insanlar öncelikle kendini gözden geçirmeli.
    Devlet kademelerine soruları satın alarak ya da torpille bir yere gelenler de elindeki gücü kontrolsüz ya da şuursuz şekilde seviyesizce kullanabiliyor.Herşeye rağmen bizler fevri davranmayıp her tür davranış karşısında sükunetimizi korumasını bilmeliyiz.

Selamlar.
  7. Göktuğ Gül İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111003
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese cevapları için teşekkür ederim. Hepimiz aynı düşünceleri paylaşıyoruz. İşveren isg uzmanına yüklenir, müfettiş uzmana yüklenir. Sanırım iş güvenliği ülkemizde kültür haline gelene kadar daha çok mücadeleler vereceğiz. Dediğiniz gibi herşeye rağmen sakinliğimizi korumak durumundayız.

Olayı bugün eski bir baş iş müfettişiyle paylaştığımda kısa bir cümleyle özetledi; "Saygı göster ki saygı göresin."