1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği eğitim süreleri,kişi başı süreler maumması üzerine

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)

Yukardaki ilgili yönetmelikte geçen tehlike grubuna göre iş güvenliği eğitim toplam süreleri belirtilmiştir.Fakat eğitim konularını yıllık plan yaptığımızda yaklaşık yasal olarak 15 taneye kadar konu karşımıza çıkıyor.Sorum şu,Bir eğitim konusunu sunumunu yani yıllık eğitim planınındaki herhangi bir eğitim konu başlığını çalışanlara kaç saatten vermeliyiz.

Benim kendi görüşüm bir konu ortalama yırtına yırtına 2 saat anca tutar ve millete ancak dinletebilirsiniz.Yönetmelikte az tehlikeli için 8 saat kişi başı,tehlikelide 12 saat ve çok tehlikeli işlerde kişi başı 16 saat olacak şekilde verilmelidir diyor.ben bu yönetmelikte ki konuları 2 şer saatten vererek hemde tüm konularıda anlatarak tamamlayabilirim diyorum.sizlerin düşüncesi nedir acaba...
    Yönetmelikteki Eğitim konuları
    Adsız.jpg
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    örn. az tehlikeli için min. 8 saat ise, belli ilişkili konuları toplayıp ta 2-3 er saat verebiliriz.
    Burada muamma bana göre 4+4+4+4+4... şeklinde mi? yoksa iş yoğunlugu gerekçesi ile min 8 saat olacak şekilde ancak eğitim konularını istediğimiz sürede aktarabililirmiyiz?
  3. halilurkut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bu konudaki düşüncem bzm amacımız çalışanlarda güvenlik bilincini yerleştirmek olduğu için şu şekilde. Öncelikle eğitim konuları komple ele alınarak kısaca genel isg konuları üzerinden 3 saatlik bir eğitim vermek daha sonra bunu detaylandırarak 1 saatlik eğitim programları oluşturmak. Örnek vermek gerekirse ilk eğitimde yüksekte çalışma kuralları ve ekipmanlarından genel olarak bahsedilecek daha sonraki detaylı eğitimde merdiven kullanırken nelere dikkat etmek gerekli iskelede nasıl hareket edilmeli vb. detaylara değinmek tabi fazla sıkarak basamak genişliklerini vererek değil son 2 basamağı kullanmamayı öğretmek, dengesiz hareketleri engellemek maksat olmalı
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Gayet mantikli bende ayni sekilde yapiyorum.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir eğitim ne kadar sürmeli?Neden?Yönetmelik 4 saat falan bişey diyor ben anlamadım.okulda bile 45dk ders süresi.yönetmelikte şöyle denebilirdi çalışanlara verilecek eğitimler yönetmelikte belirtilen konular dahilinde toplamda kişi başı verilecek süreler göz önünde tutularak bir eğitim modülü 1 saatten az olamaz dense yada buna benzer bir ifade kullanılsaydı yönetmelik biraz daha somut hale dönüşürdü.
  6. volkaya87 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Bu konuda benimde kafamda soru işaretleri var ? Perakende satış yapan mağaza zincirlerinin isg işlerini yapıyorum. Toplamda 500 çalışanı var. Ben şimdi yasaya göre 4000 saat eğitim mi vermem gerekiyor. Birde isg katip üzerinden sözleşme yaptığımda çalışma süresini bu 4000 saati tamamlayacak şekilde mi yapmalıyım ?
  7. okan daşdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kardeş forumlarla pek aram olduğu söylenemez ama yazını görünce sana cevap yazmak için üyelik yapma isteği duydum. Evet haklısın sen çalıştığın firmada 4000 saat eğitim vermek zorundasın ve görevlendirmeyi de bu 4000 saat üzerinden yapmak zorundasın. Ama unuttuğun bir nokta var. Bakanlık her uzmana 217 saat / ay çalışma hakkı tanıyor. Bu yüzden çalıştığın firma; 4000 / 217 = 18,43 (sende ona 19). yani senin firmana senin mantığınla 19 tane uzman bakabilir. sen yanına 18 tane daha arkadaş bul iyisimi ;)

(Not: bana sorarsan henüz başın derde girmemişken sen uzmanlıktan vazgeç)...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ağustos 2013 ---

Haklısınız bu konuda. Ancak denetime gelen vatandaşlar yönetmelikte yazanı aynen istiyorlar. bizde 2şer saatlik olarak veriyorduk eğitimleri ancak bunu kabul etmediler. bir eğitim minimum 4 saat olacak dediler.
  8. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  9. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.

Aynen katılıyorum. 20 ve 25 kişinin çalıştığı çok tehlikeli işyeri için haftalık 1 saat eğitime işvereni zor razı ediyoruz... 4 saat üstüste eğitimi hangi işveren kabul eder.. kim o kadar zaman ayırır.

" Eğitim süreleri ve konuları
    MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.
    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir."

üçüncü maddede belirtilen farklı zaman dilimleri tanımına göre eğitimleri 1 er veya en fazla 2 şer saatlik saatlik vermeyi düşünmüştüm ben..

bilmiyorum, denetime gelen arkadaşlar nasıl değerlendirir bunu...
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sosyologlar ve insan bilim uzmanları bir insanın 1 saaten fazla dersi dinlemiyeceğine bahse girebilirim.Yönetmelik teorikte gerekeni yazmış ama pratikte uygulamadan yoksun.
  11. ymimar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Egoitimler dorder saatten az yapilsmaz
  12. volkaya87 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  13. İlker Turan Mevzuat Grubu

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    118279
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akademik Fark OSGB
    Az tehlikeli sınıfta kişi başı en az 8 saat eğitim verilmesi gerekiyor.Bu 500 çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki bir işyerinde 500x8=4000 saate tekabül ediyor görünmektedir.Ancak bütün çalışanlar örneğin bir günde(8 saatlik eğitim zamanı kaç güne tekabül ederse) aynı anda eğitime girdiğinde zaten hepsi 8 saatlik eğitim almış bulunmuyorlar mı? Diğer türlüsü mantık dışı olmuyor mu sizce de? 500 gün(günlük 8 saat eğitim verilse) eğitim mi vermek zorundayız.
  14. volkaya87 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım son derece haklı.. Tüm personeli toplamış gibi yapıp 8 saat eğitim verdim desem sorumuluktan kurtulmuş olmazmıyız. Bu ne kadarda etik olmasada görevi müşteriye satış yapan personele 19 isg uzmanı bağlamak hiçte mantıklı değil .
  15. İlker Turan Mevzuat Grubu

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    118279
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akademik Fark OSGB
    ya bizi 90 saatlik eğitimle sınava hazırlıyorlar.:D
  16. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 saat eğitimmi :D 30 dkdan sonrası yalan olur
  17. okan daşdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Arkadaşlar ne kullanıyorsanız bende istiyorum ondan. :D
  18. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bana da bana da :D
  19. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    volkan bey bazı OSGB ler iş güvenliği hesap sistemini sitelerinde yayınlamış tümüde aynı ordaki hesaba göre sizin aylık çalışma saatiniz 84 saat ay olarakta 84/7.5 den yaklaşık 12 gün çıkıyor yani tüm işletmelere yasal olarak gi hizmet süreniz 12 gün.
  20. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    vallaha bende çözemedim ama bilen varsa yazarsa iyi olur bireysel yapan arkadaşlar siz nasıl yapıyorsunuz.?