1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği eğitim süreleri,kişi başı süreler maumması üzerine

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhabalar,
    15.08.2013 tarihinde 170 i aradım,eğitimlerin 1 vey 2 şer saat olarak yapabilirmiyim diye sorarak görüş istedim.Sistemlerini inceleyerek bakanlıktan görüş isteyelim dediler ve takip no verdiler.17.08.2013 tarihinde aradım ve görüş ;
    15 Mayıs 2013 tarih ve 28648 sayılı çalışanların ....yönetmeliğince 11. maddesine göre eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte 4 saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya vb. iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
    Bu doğrultuda eğitimlerin 1 saat yada 2 saat olarak bölünmesi uygun görülmektedir.

Yazılı görüş veremeyeceklerini belirttiler..Ancak kaydımız var değil mi?

Şimdi bakanlık uygun gördüğüne göre, ek1 deki eğitimleri zaten daha önce yaptıgım gibi 1-2 veya 3 saat hangisinin saatinin daha fazla olmasını öngörüyorsam o şekilde yapacağm.Bunu da firmalarımda kurul toplantılarında tarih referans no yuda yazarak bakanlık görüşüdür buna göre yıllık planı revize edilecek ve uygulanacaktır diye karar çıkartıp uygulamaya başlayacağım.

En nihayetinde ÇSGB görüşü kurul kararıda alındı mı ,müfettiş 170 ten sorguladıgı takdirde ses kaydı var takip no var,arasın gerçekten öyle mi kontrol etsin.

Benım yöntemim bu olacak,burada paylaştım ki konu netlik kazansın.

Saygılar.
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    okan bey siz anlatmaya çalışmışsınız ama
    hakikaten durum başka bir boyuta gidiyor
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    volkan bey galiba nickten anladığım kadarıyla
    lütfen yönetmelikleri ve kanunu sakin bir kafayla güzelce okuyalım ilk adım bu olsun gerisi zaten gelecektir
    500 kişiye 4000 saat eğitim ne demek,
    biraz abes kaçacak ama 500 kişiyi toplayın bir halı sahaya stadyuma veya sığdıra biliyorsanız yemekhaneye
    açın bilgisayarı duvara da slayt tamamdır bir solukta anlatın 4 saat sabah yemek molası 4 saat de öğleden sonra tamamdır.
    lütfen yani 4000 saat nasıl bir hesap böyle

yada işin doğrusuna gelirsek
    vardiya sistemine göre bir eğitim programı hazırlarsınız örn 2 vardiye çalışma vardır ve her vardiyada da 4 farklı grup vardır toplamda 8 grup yapar
    1. hafta pazartesi 4 saat bir gruba
    salı 4 saat bir gruba
    çarşamba 4 saat bir gruba
    perşembe 4 saat bir gruba
    2. hafta diğer vardiya ve aynı şekilde pazartesi salı çarşamba perşembe yapınca

toplamda tüm çalışanlara 4 saatlik eğitimi tamamlamış olursunuz
    bir ay sonra yine aynı program ve kalan konular.....bitti işte
  4. Konu güzel aslında, Erkan Beyin eğitim konularına göre bakanlığın verdiği sürelerin çok olduğu düşüncesinin cevabı olarak ben şimdi 4000 saat eğitim mi vereceğim diyen bile çıkmış:)

Bence de 8-12-16 saatlik eğitimler iş hayatındaki verilebilecek eğitimler için çok fazla Ama yönetmelikteki verilen konuların her birini ele alırsak her bir konu üniversitede bir kaç dönem okutulabilecek birer ders niteliği taşımakta. Bakanlık devletin okullarda çalışanlara kazandırmadığını iş yerlerinde bizlere yaptırmaya çalışıyor. Bu saatlere uygun işin hakkını vererek eğitim vermeye kalktığımız da işin içinden çıkmak biraz zor. örneğin 1200 kişilik tehlikeli sınıfta yer alan bir fabrikada bu eğitimleri nasıl vereceğiz.Herkesi bir yere toplayıp günde 6 saattten 2günde 12 saat 1200 kişiye eğitim versek yönetmeliği yerine getirmiş oluruz eeee peki işçiye ne kadar yarar sağlayacak bu eğitim. Vermiş olmak için vermiş olacağız kimse bir şey hatırlayamayacak. Dinlemeyecek veya anlayamayacak. İş vereninde 2 günü heba olacak külliyen zarar.
    eee hadi işçiye yararlı olsun diye parçalara ayıralım. 2 şer saatlik eğitim ile 40 kişilik sınıflarda yapalım. 12/2= 6 ders yapar yani bir kişi toplamda 6 derse katılacak. mesai içerisinde aynı dersi bir günde 3 defa anlatabiliriz yani 3*40 kişi= 120 kişiye bir günde ders verebiliriz.
    2 saatlik bir dersi tüm fabrikaya ancak 10 günde verebiliriz. eee 6 derste tüm konuları bitireceğiz ozaman tüm isg konuları 60 günde biter.
    Aylık çalışma süresi 24 gün olduğuna göre 1200 kişilik bir firmaya vereceğimiz eğitim 2,5 ay sürer.:)

Eeee hadi kapatalım fabrikayı 2,5 ay eğitim verelim. Firmalar dershane değil bizlerde dershane öğretmeni değiliz. Bu iş külliyen saçma.

Bu işin içinden hiç bir firma çıkamaz.
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tek yapılması gereken daha önce de ve hala da uygulanan yıllık eğitim planıdır
    ocak ... temel isg, isgk, risk analizi vs
    şubat...iş kazası meslek hastalığı, kanun, yönetmelik
    mart.....acil eylem tahliye vb
    nisan .....fiziksel biyolojik kimyasal riskler
    mayıs,,,,, makine kaldırma ekipman elle kaldırma vs isg
    haziran ......ilkyardım
    temmuz,,,,,,forklift, araç, sevkiyat vs. isg
    .........vs
  6. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mevzuatın uygulanamıyacağı aşikar bi konu.walla bence 1 saatlik eğitimi 4 saat olarak gösterip bir yıllık çalısma planı hazırlamak bütün sorunları çözer gibi.(tabi burada eğitimler daha yüzeysel tutulmalı),piyasada da böyle yapıyorlar olsa gerek.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    uygulama aynen dediğin gibi yapılıyor
  8. 1 saatlik eğitimin 4 saat gösterilmesi uygulama değil, olayı geçiştirmektedir. Taki ciddi bir iş kazası olana kadar. O zaman derler 1 saat anlatmıştı 4 saat göstermiş diye.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    geçtikten sonra uygulanmış oluyor işte
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    müfettişlere sorduk,
    "(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir."
    bu maddeye göre en az 4 saatlik eğitimler verebilirsiniz. 1-2 saat uygun değil dediler.
    ona göre programımızı kurduk.

170'e sorduk aldık diyorsunuz ama benim kafam karıştı

15 Mayıs 2013 tarih ve 28648 sayılı çalışanların ....yönetmeliğince 11. maddesine göre eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte 4 saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya vb. iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
    Bu doğrultuda eğitimlerin 1 saat yada 2 saat olarak bölünmesi uygun görülmektedir.

bana ters geldi. o zaman buradaki 4ün anlamı ne?
  11. Yani yönetmeliğin uygulaması bu şekilde. Ve geçtikten sonra yönetmelik uygulanmış oluyor. Çok güzel

Biz yayınlanan yönetmeliklerin 4'te birini anlayabildiğimiz için 4 saati 1 saat anlamamız ve uygulamamız çok normal olsa gerek:D
  12. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bi sorum var;
    İşveren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanları işe başlatamaz.
    İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir
    Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.
    Şimdi bu,işe yeni başlayanlar,iş yerine ziyarete gelenler,stajyerler bunlara teker teker eğitimmi verilecek.yönetmelikte verilecek diyor fakat eğitimin zamanından ve nasıl verileceğinden bahsetmemiş.Çok ucu açık bi konu,bununda bi reconu olsa gerek.
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işte böyle bir noktada tıkanıp kalıyor bizim yönetmeliklerimiz. iş güvenliği eğitimi aldık hepimiz ne kadar 220 saatti galiba
    5 yıl sonra sınıf atlamazsak eğer tekrar bilgilendirme eğitimi olacak 5 gün 30 saat galiba
    buna benzer bir uygulama yapabiliriz ama yönetmelikte olmadığı için top bizde
    böyle bir durumda şahsen çalışanın imzasını alıyorum tüm konuları içeren kısa bir formasyondan geçiriyorum fakat
    ben anlatırken evet evet diyorlar bunu dinledik bunu gördük hadi sus ta gidelim diye gözümün içine bakıyorlar
  14. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ahahaahhah
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

aldığım görüş bakanlık görüşü ve ben aldığım görüşü uygulayacağım buna atıfta bulunarak, 1 saat yapıp 4 saat göstermek 1. kendini 2. personeli kandırmaktır.
  16. Neyi tartıyoruz:)yönetmelik açık en az 4 ve katları olacak diyorNasıl bir hesaplama içine girdiniz.19 uzman falan...ben vardiyalı sistemde çalışan yere her hafta 4 saat eğitim verdim..İşverende bunu fazla mesai diye ödedi..
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1 saat yapıp 4 saat gösterin demedim. 4 saat yapın dedim.
    peki bana açıklayın, oradaki 4 saat neyi ifade ediyor?
    bence görüş yanlış verilmiş, sizi cezadan korumasını ümit ederim, ama muhtemelen cezadan korusa da daha sonra düzeltme istenecektir ve tekrar vermeniz gerekecek.
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    1 saat yapıp 4 saat gösterme genel kanı,size yazmadım.

Dediğim gibi görüş istedim ve geldi, kaydım var cezai işlem uygulanamaz herşekilde kanıtlarım.
    Benim yapacağım budur, ümit edilecek bir halim yok, isteyen istediğini yapabilir,ennihayetinde

Ben 4 saat lik konuyu müfettişe de sordugumda bilmediğini, bakanlıktan görüş istemem gerektiğini söyledi.Bu konusmayı birebir değil seminerde soru cevap kısmında ilettim.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Özverisi için Tuğba hanımı tebrik eder ve teşekkürümü sunarım.Ben en fazla 2 saat dersimi veriyorum.1 saat eğitim sunum,30 dakka soru cevap tartışma,30 dakka sınav yapıyorum.yıllık isg eğitim planına göre tüm konularıma göre aynı şeyi yapıyorum.
  20. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Verilen eğitimlerde iş güvenliği uzmanının eğitim verebileceği çalışan sayısı belirli midir yoksa böyle bir kısıtlama yok mu, yönetmelikte bununla ilgili bir açıklamaya rastlamadım, örneğin tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde çalışan bir uzman 750 kişiden sorumlu olduğu için 750 kişiye mi eğitim verebilir yoksa sayı daha fazla olabilir mi?