1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği eğitim süreleri,kişi başı süreler maumması üzerine

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hande hanım kimse 751. kişiye niye eğitim verdin diye sormaz bence eğitim şart
  2. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet tabi ki kesinlikle şart bunu ben de destekliyorum, ancak çalışmış olduğum firmada sorumlu olduğum proje dışında diğer bir projenin de İSG eğitimini vermem teklif edildi böyle bir konuda sıkıntı yaşar mıyım diye aklıma takıldı
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    şimdi sorunuz daha ayrıntılı oldu
    başka bir firma yada sorumlu olmadığınız bir firma/birim/ünite çalışanından bahsediyoruz o halde
    o firma ile sözleşme yapmanız sigortanızı firmanın yapması gerekir ki eğitim verebilirsiniz
    çünkü kanun bireysel eğitimin önünü tıkadı, yetkili kurumlar veya firma çalışanı uzman verebiliyor

bu soru hep forumda farklı şekillerde soruldu

ama kendi fikrimi sorarsanız işi ucuza yapmak yada yaptı gözükmek için değil ise her türlü eğitimden yanayım sözleşme olmasada sigorta yapılmasa da çünkü biz uzmanların zaten bu eğitimleri verebilmek için aldığı eğitim ve yetki belgemiz var ama ne hikmetse işverene bağlı olmadan hiçbir anlamı yok çok mantıksız ehliyet gibi birşey bu ehliyetin var ama araba kullanamazsın niye çünkü araba olması lazım ki kullanasın bizim işte buna benziyor ehliyet var ama araç yok
  4. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkürler Erdem Bey
  5. Kadir SARAÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Farkındalık oluşturmak için Sektörün ihtiyaçlarına göre eğitim konularına ağırlık vermenin yasal esnekliği meşru kıldığını düşünüyorum. sonuçta bu bizim işletme şartlarının ihtiyaçlarına göre verebileceğimiz bir karar olması büyük bir avantajdır...
  6. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK​

Eğitim süreleri ve konuları
    MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;​
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,​
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,​
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat​
    olarak her çalışan için düzenlenir.​
    (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.
    Arkadaşlar buradan da anlaşıldığı gibi, o işyerinde yürütülen faaliyete göre süre dağılımı yapılabilir.​
    Örneğin; Ofis ortamında bilgisayar başında çalışılan bir işyeri için "elle kaldırma ve taşıma" eğitimin süresi biraz daha kısa tutulup, "ekranlı araçlarla çalışma" gibi eğitimler biraz daha uzun tutulabilir. Bu dağılım işyerine ve faaliyetlerine göre yapılır...​
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    firma çatısı altında çalışan tüm arkadaşlara tehlike grubu ve verilecek saatler kişi başına verilecek şekilde eğitim konularını planlıyorsun ve eğitimlerine başlıyorsun..
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    iyi de zaten tehlikeli sınıfta 750 kişi lik bir firmanın tam zamanlı olarak uzman olman gerekir,yani başka firmaya uzmanlık yapamassın, eğitimi hangi şartlar ne durum için vereceksin bilemiyorum,tabi
  9. Hande Günal Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    25833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet tuğba hanım dediğiniz gibi firmanın tam zamanlı çalışan uzmanıyım, benim sorum şuydu, çalıştığım firmanın 2 farklı projesi var ben bir tanesinden sorumluyum, ancak diğer projeden sorumlu olacak uzman henüz görevlendirilmediği için o projenın sadece eğitimini verip veremeyeceğim soruldu bende bu konuda net bir bilgiye sahip olmadığım için sizlere sordum:)
  10. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    aynı isim farklı sgk larda ise ben olsam verirdim.Hiç yoktan personele eğitim aldırmış olurdum.Ancak biran önce ıstıhdamı gerekir
  11. Kadir SARAÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu durumda Hande hanım çalıştığı firmadan ekstra ücret talep edebilir mi ? :)
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    isteyenin bir yüzü kara vermeyenin iki yüzü