1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği eğitimi öncesi ve sonrası

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar,eğitimlerinizde bir kaç tavsiyem olacak ve tartışmaya da açık faydalı olmasını ve bunun yanında dikkat çekmek istedim..

1.Verecek olduğunuz eğitim konusu ne olursa olsun görsel ve sesli olmasına dikkat edin,bu eğitiminizi daha verimli kılacak ve akılda kalıcı olmasına vesile olur.İş güvenliği uzmanının dizüstü bilgisayarı,tepegözü(projektör) ve iyi hazırlanmış sunusu olur.

2.Eğitim sonrası ölçme ve değerlendirme yapın...

3.Hem kendi eğitiminize,firmanıza ve de eğitim verdiğiniz firmanıza ışık tutacak anketler yapın...

4.iş güvenliği uzmanı eğitim verdiğine dair sertifika verir,bu onun işini daha profesyonel ve akil kılar..

konu tartışmaya ve paylaşıma açıktır..kolay gelsin..
  2. efecan İSGforum Üyesi

özellikle eğitsel sunumlarda bolca kaza resimleri kullanalım..:))
  3. bayramali İSGforum Üyesi

eğitimlerinizi imza altına almayıda unutmayın..:)
  4. Ömer AKKAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    YENİDÜNYA TEKSTİL SAN. A.Ş.
    merhaba arkadaşlar,
    verdiğiniz eğitimlerle ilgili dokümanı eklemeniz mümkün mü?
  5. Filiz Genç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29249
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOK-CAN MİMARLIK MESA LÖSEV ŞANTİYESİ
    Eğitimi bir şirkete dahil olmadan ,bireysel verdiğimizde sertifikalandırmayı nasıl yapabiliriz bilgisi olan var mı?
  6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bireysel çalışan uzman arkadaşlar eğitim sertifikası veremiyor.Firmanın sözleşmeli personeli olmalısınız ya da OSGB'ye bağlı çalışmalısınız.Firma ile kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak da sertifika verebilirsiniz sanırım.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Filiz Genç A.Ş. yazarsınız ;) şaka şaka imzanız ve kaşenin olduğu sürece sorun yok
  8. Filiz Genç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29249
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teşekkür ederim, bireysel risk analizi yapmayı düşünüyorum eğitim verdikten sonra belge vermek zorunlu değil yani öyle mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2013 ---
    Şimdi belge verebiliyor muyum yani ? Netten indirdiğim örnekleri bastırıp verebilirim o zaman sanırım.
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ya şirkete bağlı uzman olacaksınız ya da osgbye bağlı çalışacaksınız maalesef
  10. Filiz Genç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29249
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teşekkür ediyorum
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
  12. Filiz Genç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29249
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Neden ? Sertifika verebilseydim eğer örnek bir belge bulup onları çoğaltarak yapamaz mıydım ?
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    netten indirdiğim örnekleri bastırıp verebilirim demişsiniz bu kadar kolay yani ??????????????
  14. Filiz Genç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29249
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Risk analizinden bahsetmiyorum eğitim belgesinden bahsediyorum ,bu belgelere başka nereden ulaşılabilir peki? Yada eğitim belgesi veren firmaların hepsinin kendine ait bir formatı mı var?
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    pardon hatlar karışmış demekki :D
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitim verebiliyorsan ve kendine güveniyorsan eğitim verebilirsin..2016 yılına ertelenmiş az tehlikeli yerlerin eğitim zorunluluğunu sadece osgbler karşılayamaz.bireysel olarak tüm hizmetleri verebilirsiniz.
  17. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey, sadece osgb ler karşılayamaz bireysel uzmanlarda karşılayabilirler diyorsunuz. Bunun tek yolu sözleşme imzalayıp iptal etmek mi? ''Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelik taslağı''nda

MADDE 13 /a iş yerinde görevli iş güvenliği uzmanı diyor.

Sanırım tek yol sözleşme imzalamaktan geçiyor. Doğru mu anlıyorum?
  18. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu eğitim konusu daha öncede konusuldu ve bundan sonrada konuşulmaya devam edicek sanırım.
    Bir firmaya Risk değerlendirmesi için anlaşıyorsanız . Risk değerlendirmesi yanında temel eğitim verebilirsiniz. Eğitim tutanağı tutar aşağıda ismi geçen şahıslar şu konularda eğitim almışdır der imzalatırsınız . Bunda sorun yok.

Ama çalışanların İSG eğitimlerinin usül ve esasları yönetmeliğinde bahsi geçen ve aşağıdaki konuları kapsayan yılda çok tehlikelide 16 tehlikelide 12 az tehlikelide en az 8 saat sürmesi zorunlu olan eğitimi vermeniz için ya OSGB bünyesinde çalısıyor olmanız yada o işyerinin sözleşmeli uzmanı olamnız gerekmektedir.Umarım net bir şekilde anlaşılmışdır. Risk değerlendirmesi kapsamında verilen eğitimle bu yönetmelikde bahsedilen eğitimi karışdırmamak lazım

EĞİTİM KONULARI
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İşyeri temizliği ve düzeni,
    ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
    g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
    h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ı) Tahliye ve kurtarma
  19. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aydınlatma için çok teşekkürler. Yeni olduğumuz için karışıklıklar çok yaşanıyor ve yaşanacaktır :)

Peki temel eğitim konuları nelerdir. Forumda temel eğitim sunumları ile karşılaştım ama kendimiz hazırlamak istesek temel eğitimi.
  20. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işçilerin haklarından sorumluluklarından bahsedersiniz. İş kazalarını anlatırsınız ve en öenmlisi risk değerlendirmesini anlatırsınız. sektörüne göre güvensiz hareket ve güvensiz durumlarını söylersiniz.

Arkadaşlar ben sadece yönetmeliklerde okuduklarımdan anladıklarımı arasdırıp sorup öğrendiklerimi paylaşıyorum.Yardımcı olması açısından.
    Bu işi yapan yıllardır emek veren arkadaslar benden çok daha iyi bilir.
    ben bu işi henüz yapamıyorum