1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği eğitimleri süresi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve uzmanist tarafından 21 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar;

Çalışanlara verilecek iş güvenliği eğitimleri süresinin 4 saatten az olamayacağı yönünde bir ifade ben yasal mevzuatta göremedim. Ama nedense tanıdığım tüm uzmanlar bu şekilde biliyor.Yönetmelikte yazan ifade aynen aşağıda ki gibidir:

Eğitim süreleri ve konuları
    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Ben bu ifadeden 4 saatten az olamaz şeklinde bişey çıkaramadım.Yanlışım varsa uyarın lütfen.
  2. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    4 saat ve katları diyor matematiksel 4k da k tamsayı olmalı demiyor ama biz k yı tamsayı algılarsak 4,8,12 ... şeklinde gidiyor ve burdan çıkan sonuç evet enaz 4 tür..
  3. LEYLA GÜNDOĞDU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı problemi bende yaşadım. Cümleyi tam olarak algılayamadım. Değerlendirilmesi esas olmakla beraber 4 saat ve katları şeklinde....... değerlendirilede bilir. ifadesi kafayı karıştırıyor
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Yönetmelik " esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde"" dediği en az 4 saat olacak şekilde olmalıdır demektedir. 4 saat alt değerdir.
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında Leyla HANIM
    yönetmeliklerde bu şekilde bazı ifadeler ile de çok karşılaşıyoruz. Bazı ifadeler açık olmuyor. En basitinden Hijyen eğitimi ile ilgili karşılaştım. Yönetmelikte verilmesi zorunlu olan işletmeleri yazıyor ama verilme esasları ve yenilenme süresini belirtmiyordu
  6. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    Şu yönetmelikleri yazan Allah rızası için çıksın ortaya ve aslında ben şunu kastetmiştim desin :) Aylık 1 saat gittiğim yere 4 ay gitmeyip toptan 4 saat eğitim mi vereyim... isg hizmetini ne ara vercez..... bu işin cıvkı çıktı...Yönetmelik yazanları toplayın...Nedir sizin amacınız ::):)::)
  7. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    karıştırılacak birşey yok eğitimini 4 saatden az veremessin bu kadar basit
  8. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Bu konuyla ilgili olarak bir dipnot : İş Teftiş Grubu bilgilendirme toplantısında, soru-cevap bölümünde , verilmesi gereken asgari eğitim sürelerinin İGU hizmet süresinden sayılmaması gerektiği, bir baş müfettiş tarafından üzerine basa basa söylendi... örn ; çok tehlikeli sınıfta 10 kişinin çalıştığı yere ayda asgari 2 saat ve yılda 24 saat hizmet vereceksin , bunun dışında da en az 16 saat eğitim vermen gerekiyor... yani o işyerine yılda en az 40 saat vakit ayırman gerekiyor... tabii, uygulamada buna kim ne kadar uyabilir. orası tartışılır... özellikle de çalışan sayısı az, çok sayıda firmaya hizmet verenler için..
  9. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bu kadar kesin ve net yorum tarzınıza bakılırsa , yönetmeliği yazanlardan birisi de sizsiniz galiba :cool: . aslında burada büyük çoğunluğun ortak sıkıntısı, kurumsal şirketler dışında, özellikle de çalışan sayısı 50 nin altında olan küçük işletmelerde , işveren 1 veya en fazla 2 saatlik eğitim süresi için bile planlama yaparken iş kaybından dolayı ıkınıp, sıkınıyor, bin dereden su getiriyor... tek seferde 4 saatlik eğitime ikna etmek bayağı zor bir durum...
  10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ben de yönetmelik ilk çıktığında sizin gibi düşünmüştüm ve şartlar uygun olursa 4 saat ve katları şeklinde yapılır, ama değilse -yukarıdaki açıkladığım sebeplerden dolayı- daha az süreler içinde de verebiliriz diye yorumlamıştım... ancak daha sonra, teftişlerde müfettişlerin asgari eğitim süresine çok dikkat ettiğini ve 4 saat altında eğitim veren uzmanların uyarıldığını öğrendim...
  11. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim uygulamam şöyle,
    Yönetmelikte bahsedilen verilmesi gereken konular 1-Genel konular 2-Teknik konular 3-Sağlık konuları
    Ben Genel ve Teknik konuları 4 Saattte veriyorum.Tehlikeli sektör olduğu için belgeye 8 saat yazıyorum.Kalan 4 saat doktorun vermesi gereken eğitimler.Ben böylece kendi sorumluluğumu yerine getirmiş oluyorum.
    Tabi işyerinde yapılacak işe göre spesifik eğitimleri daha sonra düzenliyorum. Yıllık eğitim planında da belirttim zaten.Nasıl sizce?