1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği el kitabı

Konusu 'İyi Uygulamalar' forumundadır ve ramazan altun tarafından 22 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. ramazan altun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25853
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar boya sektöründe faliyet gösteren firmamızda çalışanları iş güvenliği konusunda bilgilendirmek ve her an ellerinin altında bulunması için bir kitapçık hazırladım bu konuda sizlerin değerli görüşlerini eksik noksan olan noktalar varsa bu konulardaki değerli eleştirilerinizi bekliyorum.
  Bilgi paylaştıkça çoğalır...

  Ekli Dosyalar:

 2. Bölüm bazında makine ve ekipmandan kaynaklanan riskleri ve bilmeleri gereken önlemleride koyabilirsiniz. Acil durumlarda nasıl davranacakları da dokumanda yer alabilir.
 3. ramazan altun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25853
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  acil durum ve çalışanların hak ve sorumlulukları için ayrıca bir kitapçık hazırladığım için burada onlara yer vermek istemedim açıkcası
 4. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  Yasal dayanak kısmında bu kitapçığın 6331 sayılı kanuınun xx maddesi gereği bilgilendirme yükümlülüğü çerçevesinde hazırlandığı ibaresi ekleyebilirsiniz.
  biraz daha görsel öğeler kullanabilirsiniz sayfa sayınız müsait gibi. çalışmaktan kaçınma hakkını biraz daha açabilirsiniz. kanundaki tanımı uzun da olsa yazılabilir.

  ayrıca iş kazası ve özellikle ramakkalarının tanımlarını yapmak lazım. yine uzun olacak ancak 5510 daki iş kazası tanımının yazılması çalışanların neyin iş kazası neyin olmadığı hakkında bilgiler verir. 6331 in önemli unsurlarından olan ramakkaların değerlendirilmesi için ramakkala tanımının kolay ve anlaşılır örneklrle verilmesi ve ramakkala yaşandığında bunu amirlerine bildirmesi gerektiği ile ilgili bişiler yazılabilir.
  çalışan temsilcisi kavramını anlatabilirsiniz.

  el kitabına iki ayrı sayfa ekleyip çalışanların özlük bilgilerini bu sayfaya yazıp imzalatabilirsiniz. Herhangi bir kaza anında çalışanın üzerinden kendi imzasının olduğu bu el kitabının çıkması sizin elinizi büyük oranda rahatlatacaktır.
  ayrıca çalıştığı bölgedeki acil durum numaralarını yazmak için kutucuklar açılabilir.

  çalışanların aldıkları eğitimleri yazabilceğiniz bir sayfada koyabilirsiniz.

  vb..
 5. ramazan altun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  25853
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler güzel yorumunuz için evet ramak kala olayı irdelenmesi teklifiniz değerlendirilebilecek bir konu,imza mevzusuna gelince zaten bu kitapçıklar çalışanlara imzalı teslim tutanaklarıyla verileceği için son bölümde söylemiş olduğunuz konuyu karşılamış oluyor ancak iş kazası sayılan durumlar biraz fazla olduğu için koymadım açıkcası zaten eğitimlerde maddeler halinde anlatıyoruz diye ancak yine koyulabilir.