1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği ile alakalı soru-cevap köşesi

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve efecan tarafından 17 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. efecan İSGforum Üyesi

Arkadaşlar,İş Güvenliği,İş Sağlığı,İşyeri hekimi,iş güvenliği uzmanı,osgb ve diğer konularda karşılacağınız sorunlarınızı dile getireceğiniz yada sorularınıza cevap bulacağınız bir konu başlığıdır.Bu açmış olduğumuz konu başlığında iş güvenliği ve iş sağlığı ile alakalı aklına gelebilecek tüm sorularınızı sorabileceğiniz ve cevap vereceğiniz bir kategoridir.Soru-cevap köşemize tüm meslektaşlarımızın katılımlarınıda bekliyorum.
  2. efecan İSGforum Üyesi

ilk soru benden

soru:İş Güvenliği eğitimlerinde tüm grup(A-B-C) sınıflarındaki iş güvenliği uzmanları eğitim katılım formatında sertifika düzenleyip işçilerine verebiliyor mu?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşları sorularımızı bu alanda soralım diğer üyelerimizde bu tartışmaya ve öğretiye katılsınlar ve onlarda da farkındalık yaratalım.bana gelen bir soru var burda yayınlama ve kendimce cevaplamak istedim..kolay gelsin..

SORU:size bir sorum olacaktı. İş güvenliği uzmanı olarak bir işyerinde tam zamanlı isg uzmanı olarak sözleşme yaparak çalışmak ile herhangi bir osgb ne bağlı işyerlerinde çalışma yapma arasında risk farkını öğrenmek istiyordum. yani osgb ye bağlı çalışıldığında yapılan sözleşmeler danışmanlık boyutunda mı oluyor ? osgb ile çalışırken çalışma yaptıgımız işyerinde herhangi bir kaza durumunda isg uzmanını nasıl etkileR..

CEVAP:Danışmanlıklar İSG uzmanı atayabiliyorlar bunu mühendislik vasfından dolayı yapabiliyorlar ama İSG uzmanı ile işyeri arasında sözleşme yapıp CSGB ye gönderdiği ve atamasını yaptırdığı takdirde sorun yok.OSGB ler devlet tarafından resmi anlamda danışmanlığın ve İşyeri hekimi ve de iş güvenliği uzmanlığın resmi atamalşarının yapılıp hizmet verdiği yetkilendiği gerçel firmalardır.OSGB de sistem içi ataman yapılır ve sözleşmen CSGB sisteminde görülür.sigortan yatar maaşını alırsın ve 3 sene sonra rahatlıkla b sınıfı yada a sınıfı uzman sınavına girme hakkın doğar yani sözleşmen CSGB sisteminde 3 senelik çalışmanı rahatlıkla ispatlamış olursun..danışmanlık firmalarını tavsiye etmiyorum ama 1-2 yıl tecrübe amacıyla çalışırsın fakat resmi uzmanlık sözleşme ve atamalarını yaparlarsa da çalışabilirsin..bazıları sözleşmede uzman olarak çalışıyor ibaresi koyduruyor önemli olan uzman sözleşmesinin csgb sisteminde atamasının gerçekleşmesidir..resmi isg uzmanı yada işyeri hekimi csgb sistemine atamanızı yapmadan olmuyor..
  4. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir maden müh. daimi nezaretçi olarak bir firmada görev yaparken aynı zamanda 3-4 gün başka bir firmada sigortalı çalışıp iş güvenliği uzmanı olarak görev alabilirmi? bu şekilde iş güvenliği uzmanının firma ile yaptığı sözleşmelerin bakanlık tarafından geçerli olması için nelere dikkat edilmeli?
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanları ile alakalı şu anki yönetmeliklerde bir yerde hem tam süreli çalışması hemde parttime yada kısmi süreli başka bir yerde çalışması ile alakalı bir hüküm yok.fakat part time olarak sözleşme yapabilir bakanlığa gönderebilirsin.bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum..teknik nezaretçilik yaptığı ocağa A sınıfı uzmanlık yapanlar var gerisini sen düşün..
  6. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim soruma ilave olarak C sınıfı uzman olarak ikinci bir işte çalışırken de çalışılan gün kadar sigorta yatırılması şartmıdır?
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aslında şart....adamın gittiğin günlerde şantiyesinde denetim yapıyorsun sende risk altındasın ve sigortasız çıkmaman lazım sahaya..şirkette sana maaş ödicek...şart..
  8. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    teşekkürler
  9. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşalar yüksekte çalışma konsunda C sınıfı bir uzmanın vermiş olduğu eğitim geçerli sayılırmı yoksa bunu eğitimini almış kişiler tarafından mı verilmelidir.
  10. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşalar yüksekte çalışma konsunda C sınıfı bir uzmanın vermiş olduğu eğitim geçerli sayılırmı yoksa bunu eğitimini almış kişiler tarafından mı verilmelidir.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM​
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi​
    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 — İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik *
    (*07/04/2004 tarih ve 25426 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    istersen uygulamalı olarak yüksekte çalışma ve uygulamalı eğitimde verebilirsin..ama tavsiyem kayasefty gibi alanında uzman kişilerden bu hizmeti al,bu firmalar uluslar arası çalışmış ve sertifikalandıran firmalardır..ciddi anlamda da bu işin erbablarıdır..türkiyede tektir bile diyebilirim...
  13. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği kanunun çıkması ile 50 kişi sınırı da kalkmış oldu. peki 1 işveren ve 2 işçinin çalıştığı az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmak istesek, iş güvenliği kurulunu nasıl oluşturmak gerekir? 1 kişi kurul içinde birden fazla görev ve oy hakkına sahipmidir? bu kurul nasıl oluşturulmalı?
  14. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 in İş sağlığı ve güvenliği kurulu ile ilgili maddesi ;
    MADDE 22 (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığıişyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.

Çalışan temsilcisi
    MADDE 20 (1) İşveren; işyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarını göz önünde bulundurarak dengeli dağılıma özen göstermek kaydıyla, çalışanlar arasında yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumda atama yoluyla, aşağıda belirtilen sayılarda çalışan temsilcisini görevlendirir:
    a) İki ile elli arasında çalışanı bulunan işyerlerinde bir.
    b) Ellibir ile yüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde iki.
    c) Yüzbir ile beşyüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde üç.
    ç) Beşyüzbir ile bin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde dört.
    d) Binbir ile ikibin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde beş.
    e) İkibinbir ve üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde altı.
  15. efecan İSGforum Üyesi

1 kere yukardaki kanun gereği 50 üzeri şartı var,kurul kurmana gerek yok..yönetmeliklerle bu husus 10 nun altına devlet destek verecek,10 üzerinde olan yerlere de yönetmeliklerle belirlenecektir...ocak ayına kadar biraz sabredin..
  16. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    c sınıfı uzmanlık sınavına girdik ve kazadık diyelim haziran da sanırım belgeler gelmiş olur. bir osgb ye girip çalışmak mı yoksa bireysel bağlantıları kullanmak mı daha avantajlıdır (hem manevi hem maddi açıdan) sonuçta her iki durumunda avantajları dezavantajları birbirine göre var ancak ben gibi bu işe yeni girecek kişilerin özellikle intyernet ve haberler çok kafasını karıştırıyor. her soru soruğumuz kaynak birbirinden alakasız bilgiler veriyor.halihazırda çalışan ve belli deneyime sahip arkadaşlart yönlendirme yapabilirler mi?
    teşekkürler
  17. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    sonuçlar 10 hazirandan sonra açıklanır senden istenen belgeleri gönderdikten sonra sertifikan en erken temmuz-ağustos ayında gelir
  18. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çok teşekkürler...peki osgb lere mi katılmalı. bu konuda bir zorunluluk yok ama belki avantaj ve dezavantajları hakkında deneyimlerinizi paylaşırsanız bizlerde kendimize hedefler belirleyebiliriz. sınav bi dert kazanmak başka dert kazandıktan sonra ne yapsak o apayrı bir dert :)
  19. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi

tam zamanlı bulabilirsen ve kendine güveniyorsan tek başına çalış ama OSGB ler öldü fiyatına adam arıyorlar
  20. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet tahmin edebiliyorum sonuçta artık osgb lerde işyeri mantığı ile aldıuğın riske bakmaksızın askeri ücretle yeni bir c sınıfını çalıştırma yoluna bakacaklardır tabi...piyasanın durumu belli..tek başına konusu için sanırım zaman var biraz daha arştırma yapmak ii olcak gibi
    teşekkürler