1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği isteyen sağlıkçılara soruşturma-hekimedya.rg

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 20 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Çapa Tıp Fakültesi’nde sağlık hakkını savunan emekçilere soruşturma açılması taşeron sağlık işçileri ve sağlık emekçileri tarafından gerçekleştirilen eylemle protesto edildi

  İÜ Çapa Tıp Fakültesi’nde çalışan İstanbul Tabip Odası ve SES temsilcisi Dr. Coşkun Canıvar ve taşeron sağlık işçileri temsilcisi hastabakıcı Cemal Bilgin’e ‘işçi eğitimini engelleme’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Bugün (17 Ekim) İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenli Meclisi’nin (İSİG) çağrısıyla Çapa Tıp Fakültesi’nde sağlık hakkı savunucularına soruşturma açılması taşeron sağlık işçileri ve sağlık emekçileri tarafından gerçekleştirilen eylemle protesto edildi.

  İÜ Çapa Tıp Fakültesi yönetimi, Dr. Coşkun Canıvar ve taşeron sağlık işçileri temsilcisi Cemal Bilgin’e işçi güvenliği seminerini protesto ettikleri için soruşturma açtı. Eğitimin yanlış olduğunu ifade ederek işçi sağlığı ve işçi güvenliği için nitelikli eğitim verilmesini talep eden iki sağlık emekçisi için açılan soruşturma bugün değerlendirilecek.

  Bugün saat 12.30’da İSİG çağrısıyla Çapa Tıp Monoblok önünde toplanan sağlık çalışanları “Baskılar, soruşturmalar bizi yıldıramaz!” pankartını açtı. İstanbul Tabip Odası, SES Aksaray Şubesi, DİSK Dev Sağlık-İş, Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi, Taş-İş Der, Tez Koop-İş’in örgütlediği eyleme DİSK, KESK, İHD, İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği İstanbul Meclisi ve İşçi Ölümlerine Son Platformu da destek verdi.

  Monoblok önündeki konuşmalarda soruşturmanın tamamen ‘komedi’ olduğu, sağlık hakkını savunma mücadelesi verenlerin bu hakkı uygulamayanlar tarafından yargılandığı ifade edildi.

  Taşeron isteğiyle dekanlıktan soruşturma


  İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği İstanbul Meclisi adına söz alan Murat Çakır ise Çapa’da iş cinayetine kurban giden Zafer Açıkgözoğlu’nu hatırlatarak işçilere eğitim vermeyen yönetimleri teşhir etti. Soma ve Torun Center örneklerini anımsatan Çakır, hastaneyi ‘az tehlikeli’ sayan eğitime karşı itirazları aktardı. Hastanelerdeki riskleri anımsatarak ‘çok tehlikeli’ işler arasında olduğunu vurgulayan Çakır, soruşturmanın karşısında duracaklarını söyledi. “Onların yapması gerekeni biz yaptık” diyen Çakır, hastanede iki yıldır verilen sağlık hakkı mücadelesiyle birçok iş kazasının önüne geçildiğini söyledi.

  Dev Sağlık-İş Sendikası Gene Sekreteri Gürsel Kaya ve hastane hekimlerinden Zeki Kılıçaslan da eylemde konuşma yaparak dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

  İstanbul Tabip Odası’ndan Ozan Toraman da Açıkgözoğlu’nun yaşamını yitirmesini anımsatırken, utanması gerekenlerin bir adım ileri çıkarak işçi sağlığını savunanlara soruşturma açtığını söyledi. “Buradaki dayanışmayı ve mücadeleyi yükselteceğiz” diyen Toraman yönetimin işçi sağlığı için gerekenleri yapmayacaklarını bu davranışlarıyla kanıtladıklarını söyledi.

  SES adına konuşan Aydın Erol ise üniversite yönetiminin aciz olduğunu söyleyerek, istedikleri gibi bir sendika ve işçi derneği olmadığı için baskı uygulandığını belirtti.

  Hedefte işçi sınıfının sağlık hakkı var

  Soruşturma açılan ikinci kişi olan SES Çapa Hastane Temsilcisi Dr. Coşkun Canıvar ise bu soruşturmanın özlük hakları ve sağlık hakkı için olduğunu söyledi. Üniversitenin şirket gibi yönetildiğini ve sağlığın piyasalaşmasının yoğunlaşmasının sonuçlarını her geçen gün daha iyi gördüklerini ifade eden Canıvar buna karşı mücadele ettiklerini söyledi. “Sağlık çalışanlarının sağlık hakkı için buradayız” diyen Canıvar, “işçi sağlığı mücadelesi de işçi sınıfı mücadelesi de güçlenerek devam edecektir” diyerek sözlerini bitirdi.

  Çağrıcı kurumları adına ortak açıklamada da göstermelik eğitime itiraz etmenin meşruluğu vurgulanırken, soruşturma açılan suçun taşeron Atlas şirketi tarafından işlendiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca şunlar vurgulandı: “Sağlık alanında yaşanan tüm iş kazalarının ve meslek hastalıklarının ana nedeni mevcut kapitalist üretim ilişkileri ve piyasalaşmış sağlık politikalarının uygulayıcısı AKP iktidarıdır. Neoliberal politikaları uygulamakta birbiriyle yarışan üniversiteler ve hastane yönetimleri sağlık çalışanlarının sağlığını hiçe saymaktadır.”

  Eğitim vermeden sertifika verdiler

  İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda hasta bakıcılık yapan taşeron işçi Cemal Bilgin, soruşturmanın üniversitede iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmeden sertifika verilmesini şikâyet ettiği için açıldığını savunarak “Hepimizin iyiliğini düşünerek şikâyet ettim. Ceza almamak için farklı alanlardan bin işçiyi bir odaya tıkıp eğitim vermeye kalktılar. Ona da itiraz ettik. Bizi sindirmeye çalışıyorlar” dedi.

  Açıklamaların ardından sloganlar eşliğinde Dekanlık binasına yürüyüş gerçekleştirildikten sonra eylem burada sonlandırıldı.

  Kaynak: hekimedya.org