1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği kitabı-2

Konusu 'Faydalı Yayınlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ GÜVENLİĞİ RİSK ETMENLERİ


  Necmettin DEMİRSOY
  Baş İş Müfettişi


  İŞ GÜVENLİĞİ NEDİR?
  İşyerlerinde, işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklanan, sağlığa ve üretime zarar verebilecek koşullardan, çalışanları ve işletmeyi korumak amacıyla yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır.
  AMAÇ :
  Her çalışma ortamında var olan risk etmenlerinin, üretim şekline göre kullanılan madde, ham madde ile üretilen mamul veya yarı mamul maddelere göre, işçilere, işyerine ve çevresine verebileceği zararların önlenmesidir.
  Mesleki risklerin önlenmesi, çalışanların sağlığının ve güvenliğinin korunması için risk ve kaza faktörlerinin ortadan kaldırılması ve çalışma ortamındaki sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesidir.
  RİSK NEDİR?
  Gerçekleşmesi ihtimali olan, gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği veya ne zaman gerçekleşeceği bilinmeyen, belirsiz bir vadeye bağlı bulunan, sadece insan iradesine bağlı olmayan zarar verici olay karşısında, kişilerin zarar görmesidir.
  İş Güvenliği sağlanmamış çalışma ortamlarında en büyük risk iş kazasıdır.
  Çalışma ortamlarındaki doğmuş ve doğabilecek iş kazalarının önlenmesi için risklerin belirlenmesi gerekli tedbirlerin alınması kısaca iş güvenliğinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  4857 Sayılı İş Kanunu 81. madde hükmü gereğince, İşverenler, S.S.Kurumunca sağlanan tedavi hizmetleri dışında kalan, işçilerin sağlık durumunun ve alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin sağlanması, ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık hizmetlerini yürütmek üzere işyerindeki işçi sayısına ve işin tehlike derecesine göre bir veya daha fazla işyeri hekimi çalıştırmak ve bir işyeri sağlık birimi oluşturmakla yükümlüdürler.
  İşyeri hekimliği hizmetlerinde de amaç; iş sağlığı ve güvenliği ile iş hijyeni kuralları çerçevesinde, fiziksel, kimyasal, mekanik, biyolojik, ergonomi faktörlerin incelenmesi, araştırılması, mesleki etkilenme ve hastalıkların iş kazalarının en alt düzeye indirilmesidir.
  GEREKÇE; İşyeri hekimleri ilk yardım ve acil tedavi dışında kalan tedavi hizmetlerini yerine getirmeyecek, bu görevler SSK tarafından yürütülecek, İşyeri Hekimler faaliyetlerini iş sağlığı ve güvenliği konusunda önleyici ve koruyucu hizmetlerde yoğunlaştıracaklardır.
  İşyerlerinde üretken faktör olan çalışan işçilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgili hususlar işçiyi, işletmeyi ve iş verimini tehlikeye sokmasıyla önem kazanmış, çalışanların sağlık ve güvenlik ile ilgili her türlü çalışma koşulları göz önünde bulundurulması gerekmiştir.
  İş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili hususlar çalışılan ortama göre oluşturulması gereken bir KURUM kültürüdür.
  İş Kazası Sonuçları Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyine Bağlı Olarak Değişkenlik Gösterir :
  İş kazaları nedeniyle uğranılan maddi ve manevi kayıpların çok büyük olduğu bilinen bir gerçektir. Bu zararlar kalkınmamış ve kalkınmakta olan ülkelerde daha büyüktür.
  İş Kazalarının Meydana Gelmesinde Etken Faktörlerin Detaylı Değerlendirilmesi Ulusal Zorunluluktur.
  İşyerlerinde yapılan çalışmalar, alışkanlıklara göre değil, belirlenen kural ve disipline göre yapılmalıdır.
  Doğmuş ve doğabilecek risklerin azaltılması için iş disiplinin ve iş organizasyonun tam olarak sağlanması zorunludur.
  ‘işçiyi kazadan korumak büyük iyilik, kaza geçirip arızalanmış işçiye tazminat ödemek, ondan özür dilemektir.’
  Bir işletmede unutulmaması gereken ilke veya slogan şudur :
  ÖNLEMEK, ÖDEMEKTEN DAHA KOLAY, DAHA UCUZ ve DAHA İNSANCILDIR.
  FIRSAT GİDERKEN, DAİMA GELİRKEN GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA BÜYÜK GÖRÜNÜR.-----------devamını Ekten İndirebilirsiniz...

  Ekli Dosyalar:

 2. goxel İSGforum Üyesi

  güzel konu çok teşekkürler