1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği kontrol panolari

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Elçin Subaşi tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEZ OSGB
  Merhaba Arkadaşlar,

  İşletme içerisinde günlük, haftalık, aylık kontroller yaparken tespit ettiğim uygunsuz durumlardan, noksanlıklardan çalışanların da haberdar olması amacıyla değişik pano düzenleme örnekleri ya da buna benzer uygulama örnekleri arıyorum.

  Örnek verecek olursam; diyelim ki her bölüm için bölümün çalışma özelliklerine uygun panolar olsun. Uzmanlar olarak biz işletmeyi gezdiğimizde gördüğümüz bu uygunsuzluklar için pano üzerinde yeşil sarı kırmızı renklerde işaretlemeler kullanalım ve çalışan renge göre durumla alakalı olarak risk faktörünü bilsin. Önlem alınıp alınmadığını bu şekilde çalışan katılımı ile gerçekleştirelim. Panoda listeler olsun bu listedeki maddeler örnek olarak biri de KKD kullanımı olsun. Eğer çalışan kullanılmayan kkd görürse bu maddeyi kırmızı işaretlesin bölüm şei yada çalışanlar bunu görüp kkd kullanmaya başlayınca amir şef sorumlu tarafından işaretleme yeşile dönüştürülsün.

  Tabi şu an yazdığım cümleler içerisinde düşüklükler olabilir. Kusura bakmayın. Kafamın içinden geçen düşüncemi betimlemeye çalıştım. Buna benzer uygulama örnekleri arıyorum. İnternet araştırması yaptığım zaman genelde klasik bildiğimiz duyuru panosu gibi şeyler çıkıyor önüme. Ben de dedim ki benim meslektaşlarım varken uzağa gitmeyeyim onlar bana yardımcı olur :)
 2. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  bende biraz değişik bi uygulama yapmak istiyorum ama tam emin değilim. KKD kullanmayanlara ceza kesemiyorum işverenimde ceza kesmemden yana değil takmayanları fotoğraflı bir şekilde panoya asıp neden takmaları gerektiğini açıklamak istiyorum. Ayın isg uzmanı falan fotoğrafını koymak çalışanlarda ters tepki mi yapar yoksa iyi bişey mi olur daha karar veremedim :)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2014 ---
  bu arada sizin uygulamanızı biraz şuna benzettim makina kontrol formları olur makinanın üzerinde bir kontrol listesi olur atıyorum topraklama var mı var koruması var mı var sonra makineye asılır yapılması gereken şeyler için zaman kararı alınır. Sizin dediğiniz yönteme işçilerin katılmama gibi bir durumu olabilir. Onun yerine bir kutu koyup risk bildirim formu düzenleyip işçilere anlatarak katılımını teşvik edebilirsiniz diye düşünüyorum.
 3. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEZ OSGB
  Ben işletme içerisinde çalışan fotoğraflarının asılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü yetişkin eğitimi derslerinde aldığım bilgilere göre bu çalışanlarda moral bozukluğu yaratabiliyor, diğer çalışanlar tarafından alay edilme şakalaşma konusu olabiliyor. Bu sebeple direk iş ile ilgili fotoğrafların asılması daha doğru mesela ben oluşturmak istediğim panoda şöyle bir şey de yapmayı planlıyorum; mesela makine aksamı eksik bir makinenin fotoğrafını koyarak lütfen iş güvenliğiniz açısından eksikliği bulunuz ve tamamlayınız gibi bir aktif çalışma düşünüyorum. Belki biraz hayal ama ben en azından işletme çalışanlarımı tanıyorsam içlerinden biri mutlaka bu konuda hevesli olup diğerlerini de heveslendirecektir. :)

  Ama tabi öncelikle o bahsettiğim panoyu bulmam gerek :(
 4. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  dediğiniz çok güzel bir uygulama ama bizim çalışan profilimize pek uygun değil ismini soyisimini zor yazıyorlar bizdeki çalışanlar :)
 5. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Sakın fikrinizi baltalıyormuşum gibi düşünmeyin gerçekten kafa patlatarak oluşturmak istediğiniz güzel bir düşünce ama kaçımız günlük hayatta öneri ve şikayet kutularını aktif olarak kullanıp dolduruyoruz ki? Bizlerin yapmama sebebi aman kim uğraşacak şimdi ne gerek var gibi durumlarla görmemezlikten geliyoruz. Hatta bazen şikayetimiz olsa bile aman ya neyse diyerek vazgeçiyoruz. hani kurmak istediğiniz yapıda bu tarz düşünce hakim olabilir gibi.
  Saygılarımla.
 6. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEZ OSGB


  Düşünceniz tabiki doğru ve payı da çok yüksek. Bizim de işletmemizde istek şikayet öneri kutularımız var ve ne yazık ki aktif kullanılmıyor.
  Genel iş güvenliği panolarımızda var ve tabiki aksesuar olarak duruyor bir köşede.
  Benim derdim de bu durumdan kurtulup aktif renkli sürekli yenileme sağlayan ilgi çekici bişeyler bulmak. Yoksa boş bir panoya bir sürü resim ekleyebiliriz ve bir defa bakıldıktan sonra eskimeye bırakılır.
  Aslında konuyu açarak sormak istediğim şuydu öyle bir iş güvenliği uygulama panosu düşünün ki 1500 tane çalışanın içinde bir tanesinin bile sürekli merakını cezbedecek olsun. Çünkü merak doğru yönlendirilirse iyi bir şeydir, katkı sağlama güdüsü oluşturur. Bu sebeple belki meslektaşlarım buna benzer şeyler yapabiliyordur diye sormak istedim.

  Derdimiz her yaştan her dilden her okuma seviyesinden olan çalışanları gerçekten korumak ve onları bu işin müdahili edebilmek.


  Değerli düşünceniz için teşekkür ederim.
 7. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  açıkçası geçenlerde bir reklamda görmüştüm sanırım. '' geri dönüşüm için atık hazneye atılıyor bununla birlikte hediyesini alıyordu çocuk.''
  bence mavi yaka personeli bir işin içine çekmek için ödül, yapmaması gereken bir şeyi anlatmak için ceza uygulamalarından başka bir durum aklıma gelmiyor.
  belki her ramak kala olayı için 5 puan veya kaza olayı için 10 puan ve tehlike olay ve durumlar için 15 puan gibi bir puanlama sistemi olursa ve ay sonunda eleman bazında puanlama listesi konulursa ve ay başında da 1. ve 2. gelen eleman ödüllendirilirse uygun bir çalışma olabilir gibi.
  aklıma gelen buydu :)