1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iş güvenliği kurallarına uymayan çalışanlara nasıl bir para cezası uygulanabilir

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. yaşarsalur İSGforum Üyesi

  arkadaşlar merhaba benım bı sorum olacak iş guvenliği kurallarına uymayanlara para cezası nasıl uygulanır calışanlara bılgısı olan var mı
 2. mesut turan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  12845
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bir iç yönetmelik hazırlarsınız ilköncelikle orada hangi kural ihlalinin ne kadar olduğunu belirlersiniz sonra bu iç yönetmeliği kurula onaylatıp işleve alısınız ve o an dan itibaren ceza kesebilirsiniz fakat kestiğiniz cezalar fabrika hesabında kalmaz kesilen cezalar 30 gün içerisinde çsgb nin bu işler için oluşturduğu hesaba yatırılır ve onlarda kimsesiz çocukların eğitiminde kullanmak üzere (sözde) başka hesaplara aktarır. ve en önemlisi bir işçiden 1 ay içerisinde 2 yövmiye tutarından daha fazla ücret kesemezsiniz eger bir işçi atıyorum bir ay içerisinde 10 gün ücret kesintisi cezası aldı ise bunu her ay 2 günlük kesinti olarak ÇSGB ye 30 gün içerisinde yatırmanız gerekiyor(5510 sayılı kanun)
 3. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Ücret Kesme Cezası; 4857 sayılı İş Kanunu'nun 38. maddesinde bahsi geçen bir konudur.

  Madde 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesmecezası veremez.

  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

  Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  asıl işverenler , taşeronların hakedişlerinden kesinti yapıyorlar bunu aralarında sözleşmeye dayyalı kesiyorlar ama çsgb ye bu kesintiler yatmıyor
 5. halil karadeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47384
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  işte ben bu konuyu sormak istiyorum ..zorla asıl işveren kesinti yapıyor kafasına göre