1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Iş güvenliği mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatih Orkun ÇEÇEN tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İş Güvenliği Uzmanları Finişe Doğru Gidiyor


  İş Güvenliği Uzmanları Finişe Doğru Gidiyor

  Malum, SOMA faciasından sonra düşünülen yasal düzenlemeler bir torba yasa ile hayata geçirilmek istendi.

  Genellikle meclisin kapanmasına yakın bir tarihte torba gelir parlamenterlerin önüne. Kim getirir bu torbayı? Elbette iktidar mebusları ya da hükümet erkanı.

  Son altı yılın torba tasarılarını inceledim. Bir de ne gördüm? Hiçbir torba yasa yok ki içinde SGK, İş Kanunu ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir düzenleme olmasın.

  Demek ki çalışma hayatı ile ilgili yapılan düzenlemelerde Bakanlık, hükümet, meclis dahası devlet sınıfta kalmıştır. Çünkü ülkemde kamu ihale mevzuatından sonra en sık değişin mevzuatın iş, SGK ve iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı olduğunu artık Uganda, Tanzanya ve Haiti gibi ülkeler de görmeye başladı.

  Bilirsiniz torbaya her çeşit meyve sebze konur. İşte şimdiki torba yasaya konan maddelerin özeti şudur:

  1-İşyeri az tehlikeli ve 10’dan az çalışanı varsa iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu kalkıyor.

  2-İşverenlere Bakanlığın belirleyeceği esaslar doğrultusunda muhtemelen esnaf odaları eğitim verecekler.

  3-Hekimlik hizmetini ise ille de işyeri hekimleri değil, tıp diploması olan kamuda hizmet veren tüm hekimler ile aile hekimleri verebileceklerdir.

  4-Eskiden İSG hizmetleri verilirken çırak ve stajyerler de hesaba katılırken şimdi bunlar çıkarılıyorlar.

  Sonuç: Nereden bakarsanız bakın torba delik deşik.

  Bu tasarı geçerse ki kesin geçecek. 926.000 işyeri iş güvenliği uzmanı çalıştırmayacak. Yani C sınıfı iş güvenliği uzmanlarına bundan böyle ihtiyaç kalmayacak.

  Devlet dediğin organ planlı hareket eder. Sırf AB istediği için bir düzenleme yaparsan böyle altında kalırsın. Bu düzenlemeyi işverenler istediği için hayata geçiriyorlar. Çünkü onlar örgütlü, çünkü onlar güçlü. İş güvenliği uzmanları da örgütlü ve güçlü olsaydı son beş yılda aleyhlerine bu kadar düzenleme yapılamazdı.

  Suçu başkalarında aramak yerine biraz da kendimize baksak nasıl olur?
 2. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bizde bu çarkın içinde debelenip duruyoruz.yazık bize...yaptığımız onca emeğe
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  torba yasa ile ilgili İzmir Tabip odasının raporu

  Ekli Dosyalar:

 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TBMM mecliside Millet vekillleri ne zaman bilim insanı ve fedakar insanlardan oluşursa Türkiye Atatürk'ün Çizdiği çağdaş ve uygarlık seviyesine ulaşacak ve 22. Asır Türkiyenin zamanı olacaktır.Milletvekilleri dahil tüm siyaset bu ülkeye hizmet kültürü ile hizmet etmedeği sürece Torba,Çuval devam eder; ki diyelim bizler ne nakadar organize olursak olalım,ister dernek ister oda kuralım her zaman birilerinin ego sunun güdümüne yada siyasetin,işverenin çarkının içine girecektir.ve hep kaybeden olacağız.

  Himmeti Milleti olan gerçek neslin gelmesi ümidiyle yaşamaya devam edeceğiz..
 5. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu furyada böylece son buldu, hayırlı olsun...
 6. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  1-İşyeri az tehlikeli ve 10’dan az çalışanı varsa iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu kalkıyor.

  2-İşverenlere Bakanlığın belirleyeceği esaslar doğrultusunda muhtemelen esnaf odaları eğitim verecekler.

  3-Hekimlik hizmetini ise ille de işyeri hekimleri değil, tıp diploması olan kamuda hizmet veren tüm hekimler ile aile hekimleri verebileceklerdir.

  4-Eskiden İSG hizmetleri verilirken çırak ve stajyerler de hesaba katılırken şimdi bunlar çıkarılıyorlar.

  bu yukarıda yazılanlarla alakalı kanun tasarısında bişey yok. tasarı genel itibariyle soma,yeraltı çalışanları ve alt - üst işverenle ilgili. tbmm'nin sitesinde tasarılar kısmında:
  İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı
  Tasarı ile alt işveren işçilerinin iş mevzuatından kaynaklanan haklarının kullanılmasının sağlanması, hak kayıplarının engellenmesi ve ücretlerinin garantiye alınması, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan alt işveren sözleşmelerinin ve uygulamalarının iş mevzuatına uygunluğunun sağlanması, yer altında çalışan işçilerin haftalık çalışma süreleri ile yıllık ücretli izin sürelerinin yeniden düzenlenmesi ve bu işçilere fazla çalışma yaptırılmasının engellenmesi, Manisa İli Soma İlçesinde meydana gelen kazada 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin (a) bendi kapsamında sigortalı olanlara ve bunların hak sahiplerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek sürede aylık net ücretleri tutarında ödeme yapılması, işveren sendikalarının nakit mevcudunun yüzde 25'ini geçmemek üzere işveren dayanışma ve yardım fonunun kurulabilmesi, tüp bebek denemesinin ve doğum borçlanması hakkının ikiden üçe çıkartılması, disiplin cezası sonucu memuriyetleri sona eren ve af kanunlarıyla cezaları kaldırılan memurlardan borçlanma için verilen süreyi kaçıranlara yeni bir hak verilmesi, 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra sigortalılığı başlayan maden işyerlerinin yer altı işlerinde sürekli veya münavebeli çalışan sigortalıların emeklilik yaşının 55'ten 50'ye düşürülmesi amaçlanmaktadır.
  başlığından yada ekdeki pdf dosyasından maddeleri okuyabilirsiniz.
  bu asılsız haberler yüzünden muhasebeciler işyerlerini arıyor işyerleride osgblerle uzman veya hekimlerle ilişkilerini bitirmeye çalışıyor.
  daha sadece tasarı olan bu metnin resmi gazetede bile yayınlanmadan içinde 10 kişiden az işyeri ve tehlike sınıfları hakkında bi bilgi olmadan insanlar hemen velveleye verdi ortalığı.

  C sınıfı uzmanlar olarak rahat olalım bu torbanın bizle şimdilik bir alakası yok arkadaşlar. Eğer benim bilmediğim bir tasarıda geçiyorsa tbmm kanun veya tasarılar kısmından bulup paylaşmanızı rica ediyorum.

  Güvenli çalışmalar herkese..

  Ekli Dosyalar:

  • 1-0931.pdf
   Dosya Boyutu:
   1,8 MB
   Görüntüleme:
   8